şükela:  tümü | bugün
 • ailesinin hakkını aramaya çalıştığı merhum kardeşimizdir.

  https://medyascope.tv/…ra-ugrayan-emrenin-hikayesi/

  http://www.hurriyet.com.tr/…zrbx1f-gsiermmxlkobde2e

  emre yıldır'ı ölüme götüren süreç 9 yaşında başladı. evlerinde yatılı olarak kaldığı akrabası vedat t. önce emre'yi 9 yaşında taciz etmeye başladı. daha sonra tacizler tecavüze döndü. 17 yaşına kadar tecavüze uğrayan emre'nin üniversiteden arkadaşı b.a'nın ifadeleri de dava dosyasına girdi. b.a. şunları söyledi: "üniversitede öğrenciyken arkadaşlarla birlikte otururken bir kız arkadaşımız tacize uğradığından bahsetti. bu sırada ortamda emre de vardı. emre, 'yalnız değilsin, benim de başıma gelmişti' dedi.
  bu olaydan 6-7 ay sonra konuştuğumuzda 9 yaşındayken vedat t.'nin kendisini taciz ettiğinden bahsetti. herkes evdeyken bu olayın gerçekleştiğini, sanığın evlerinde yatılı kaldığını söylemişti. bir yıl sonra tekrar aynı konu açıldığında bunun sadece tacizle kalmadığını, 9 yaşından sonra sistematik olarak tecavüze döndüğünü, hayatını etkilediğini söyledi.
  emre ile konuştuğumuzda 'bu yükü kaldıramıyorum, artık savaşacağım' dedi. sonrasında kendisini ispat etmek için ses kaydı almaya gitti. kaydın ilk bir buçuk dakikasını dinledim. zaten orada şahsın dediği şeyleri duyunca psikolojim kaldırmadı ve kapattırdım.
  emre gidip dilekçe verdiğinden, dava açtığından bahsetti. sonrasında ifadeye çağrılmayı bekledi. son günleri hep ağlama krizleriyle geçiyordu. sürekli ağlıyordu. 'ne zaman bitecek bu dava, ben ne zaman kendimi anlatacağım, bu kişi ne zaman bana yaptıklarının cezasını çekecek' diyordu. dua ediyordu ve 'artık benim için de güneş doğsun' diyordu."
  oğlunun, yaşadığı tecavüz olaylarını kendisine anlatırken sürekli ağladığını ve yüzüne bakamadığını belirten anne yıldır “oğlum bu olayları anlatırken ağlıyordu ve yüzüme bakamıyordu. ben çocuklarım için yaşadım. onları okutma için tüm mal varlığımı sattım. onları okuttum. oğlumun idealleri vardı yaşamak istiyordu. oğlumun ölmesi için hiçbir sebep yoktu. oğlum şikâyetçi olduktan sonra hep adaletten haber bekledi. ifadesinin alınmasını bekliyordu. ifadeye çağırmadıkları için ‘anne ne olacak bu durum’ diyordu. her gün ağlıyordu. uyku uyumuyordu. ‘ben rezil mi oldum’ diyordu. oğlumu çok özlüyorum. ne olursa olsun oğlum geri gelmeyecek biliyorum. ben adaletin geri gelmesini istiyorum. evlatların kimselere emanet etmesin kimse. evlerine kimseleri sokmasınlar. ben yandım kimse yanmasın” dedi.

  tanık olarak dinlenen, ahmet emre yıldır’ın psikoloğu g. a. ise, nitelikli cinsel istismar olayının 10 yılı aşkın bir süre devam ettiğini bildirdi.
  yıldır ailesinin avukatı merve uçanok, yargılama sürecine ilişkin şunları kaydetti: “bilindiği üzere, ahmet emre yıldır 9 yaşından 17 yaşına kadar, üstelik annesinin yakın bir akrabası tarafından cinsel istismara uğramış. bu yaşadıkları, emre’nin hayatını altüst etmiş, sonunda canına kıymıştı. emre hayattayken, küçüklükten beri yaşadığı zor günlere rağmen cesaretini toplamış ve sanığın cezalandırılması için savcılığa suç duyurunda bulunmuştu. maalesef bu suç duyurusunun ardından yargılama sürecinde asla geri dönüşü olmayan ihmaller yaşanmış. yaptığı suç duyurusuna ilişkin savcılık hızlı ve etkin bir soruşturma yürütseydi emre bugün aramızda olacaktı. oysa soruşturma süreci, emre’nin ölümü sonrası hız kazandı. ilk duruşmada serbest bırakılan sanık, itirazlarımız sonrasında yeniden tutuklandı ve hâlâ cezaevinde bulunuyor. ancak bu olayın toplumda yarattığı derin yara unutulmadı. öte yandan sanığın yakalandığı gün yakalanma şekli itibariyle kaçırılmak ya da saklanmak üzere olduğu anlaşıldı. bu hususta payı olan herkes hakkında da yasal işlem başlattık”
  tekirdağ çorlu’da yaşayan ahmet emre yıldır, yaşadığı cinsel istismar nedeni ile akrabası vedat tarhan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. yıldır, geçen 6 mart günü çorlu cumhuriyet başsavcılığına yaptığı başvuruda yaşadıklarına ilişkin ayrıntılı bilgi paylaştı. savcılık başvurusunda, tarhan ile yaptığı görüşmenin ses kaydı da yer aldı. ancak soruşturma süreci ağır ilerledi.

  savcılık başvurusunun üzerinden 52 gün geçmesine karşın yıldır ifadeye dahi çağrılmadı. içinde bulunduğu bunalımdan kurtulamayan yıldır 29 nisan günü, ailesi ile birlikte kaldığı 15. kattaki evin penceresinden atlayarak intihar etti. yıldır’ın intiharı sonrası vedat tarhan 1 mayıs günü tutuklandı. tutuklu yargılanan tarhan’ın edirne ağır ceza mahkemesi’nde görülen davasına 5 aralık'da devam edilecek.
 • yaşarken değeri olmayan başka bir insan.
  hayattayken dava süreci vs başlamış olsaydı bir nebze yaraları sarılacaktı belki.
  şükür bugün de bir başkasının yüzünden insanlığımdan utandım.
  adalet bir an önce yerini bulur umarım.
 • çocukluğundan ergenliğe kadar sistematik istismara maruz kalmış, yaşadıkları ile mücadele etmeye karar vermesine rağmen adaletin bürokrasiye takılı kalmasına dayanamayarak hayatına son vermiştir.

  geç gelen adalet adalet değildir işte! o anne ne yapsın şimdi? dilerim o insan müsveddesi, hapishanede, yaşattığını yaşamadan ölmez.
 • namus kavramına bu kadar düşkün(!) bir ülkede namusunuza zarar geldiğinde bu kadar gevşek davranılması nasıl açıklanabilir bilmiyorum.
 • klasik akp adaletine kurban gitmiş gencecik bir insan daha. türk adaleti bile diyemiyorum artık, bu adalet sisteminin adı “akp adalet” sistemidir. tamamen suçlunun yanında olan ve güçlüyü kollayan bu adi sistem yüzünden nice ahmet emre yıldır ve nice genç balerin ceren özdemir gibileri hayatının baharında göçüp gidecektir. bu akp adalet sisteminde masum taraf öldükten sonra adalet işlemeye başlar her zaman. ne desek ve ne yapsak ahmet emre geri gelmeyecek maalesef. umarım suçlu hak ettiği cezayı bulur diyeceğim ama inanarak yazamıyorum maalesef.
 • geç gelen adalet adalet değildir ! ancak burada değil adaletin geç gelmesi , a sı bile gelmemiştir ! merhumun en azından huzurluca uyuması için bunları başına getiren sapığın ağırlaştırılmış müebbete , davayı geciktirenlerin ise meslekten atılması gerekir.
 • ulan yine geç kaldım, yine yitip gitti güzel bir insan. elimden bir şey gelmedi...

  utanıyorum artık kendimden. utanıyorum hayattan.

  son bulsun artık zulüm. ölmesin insanlar...

  tanım: hayatını aslında 9 yaşında kaybeden gencimiz
 • (bkz: emre için adalet)
  (bkz: 8 yaşından beri 9 yıl tecavüze uğramak)
  (bkz: 9 yıldır tecavüze uğrayan kardeşim için adalet)

  umarım adalet yerini bulur ve genç kardeşimiz mezarında rahat uyur. hayattayken cesaretini toplayıp, kanıtlarla beraber şikayetini yapmış ancak adalet mekanizması o an çalışmayınca, umutsuzluğa kapılıp, hayatına son vermiş. çevresindekiler destek olmasına rağmen yedirememiş gururuna bu yaşadıklarını.
 • içimi parçalamış kardeşimizdir...
  sinirden elim ayağım titriyor!
  malum şahsa kim küfür etmiş etmemiş diye bir tarafını yırtan adalet mekanizmasının konu vatandaş olunca adalet sağlamaktan bu kadar uzak olması da ayrıca delirtiyor insanı!
 • yazacak soz bitti bu serefsizlikler bitmedi.