1. behlül'ün en sevdiği ayettir. adam direk üzerine alınmış.
 2. bir süre sonra peygamber olmama sebep olan ayet. baksana hacı cariye, köle, karı, kız bol bu ortamda. vaat edilen cennet de buna benzer bir şey değil mi? ağaçlar, otlak, huri... geçerim amazon kenarına, takılırım savaş ganimetlerimle.
 3. bahsi gecen ayet peygamberimize mehirsiz yani para-pul-puan-kontor harcamadan, bir basit hediye dahi vermeden karizmasiyla kendisine hibe olunan kadinlari helal kilmistir. islamiyet kolaylik dini derler zaten, en buyuk kolayliklari da peygamberine yapmis cok mu...

  islamiyet'in peygamberle tanri arasinda gecen diyaloglar oldugunu dusunmek beni rahatsiz ediyor. hani bu kitap bir rehberdi, bir yasam ve mutluluk anahtariydi. bizler niye bizi ilgilendirmedigini dusundugum yuzlerce yil once yasamis ve olmus bir kisiye verilen haklari okuyoruz anlayamiyorum. isin kotusu bizlere hic bir faydasi olmayan bu diyaloga karismaya haddi olmayan cocuklar gibiyiz, hatta diyalog turkce de gecmediginden buyuklerimize ne dedi, niye dedi diye sorup duruyoruz. islamiyet'in peygambere ozel kurallarla dolu olmasi en azindan benim icin ciddi bir sikinti kaynagi. gelmis gecmis kitaplarin en mukemmelinde bizi ilgilendirmeyen bir cok diyalog ile peygamberin aktiviteleri temize cikartiliyor hissine kapiliyorum.
 4. o zamanlar kuzen olmadığı için açık açık yazmışlar(pardon indirilmişti) herhalde. yoksa kuzenlerini diyerek 7 kelimeden kurtarıyorlardı.

  ben sağ el olayına takıldım bir de burada. arapçasına da bakmak lazım. bir arapça öğreneyim tabi ilk önce.
 5. eğer bu herhangi bir insana söylense, o insan bu ayetten aldığı gazla bildiğin 10 yıl yatak odasından çıkmazdı. her şeyi yatak odasına taşır, ücretli ücretsiz milyonlarca sefer yapardı. ama peygamber öyle mi? ölüyü diriyi götürmüş mü? götürmemiş (yersen.)

  o değil de bu sure peygamber kişinin eskiden kırdığı cevizler günah sayılmasın diye söylenmiş gibi geliyor. bir nevi günah çıkarma gibi; günahsız günahlarını tanrının sözleriyle meşrulaştırıp günahsız kalmaya devam ediyor. ohhh sonra... mis. işin ilginci peygamberin daha ilginç fantazileri olsaydı bu sure çok daha acayip olabilirdi, mesela şöyle düşünelim. x dininin y peygamberi eşeklere, atlara, ağaç kovuklarına, damacanalara vesaire ilgi gösteriyor olsun. ayet şöyle olmaz mıydı:

  "ey peygamber, gerçekten biz sana parasını ödediğin damacanalarını, sadece sana sadık olan atlarını, ağaç kovuklarını, savaşta esir düşmüş don giymeyen heykelleri, huysuz eşekleri helal kıldık; bir de kendisini sana hediye eden şişme kadınları da senin için helal kıldık. çatır çatır takılabilirsin. ama normal insanlar takılmasın, çünkü tanrı öyle böyle değil şöyle böyledir."
 6. bu kadar kadını sana helal kıldık. bu aslında normal değil ama biz bunu sana helal kıldık. ama allah affedecek seni diyen ayettir. bu demek değildir ki elçiye helal diye bize de helal. o yüzden çok eşlilik var diye bu ayeti farklı yorumlamaya kalkmaya gerek yok. nitekim bunu iyi idrak etmiş mustafa kemal atatürk tek eşliliği getirmiştir. bu icraati onun dinsiz olduğunu iddia eden acizlere kapaktır.
 7. sure "hizipler"i anlattığından, olması gereken bir ayet. "müslümanlar kardeştir ama o kadar da değildir, muhammed'e tanıdığımız ayrıcalıklar var, kainatı bile onun yüzü suyu hürmetine yarattık, olsun o kadar ayrıcalığı, ne o hesap mı soruyorsun?" kafasında bir bildirimdir.

  savaş ganimetleri arasındaki kadınlardan arta kalanlarla idare et işte.

ahzab suresi 50. ayet hakkında bilgi verin