• bana odedikleri tazminati krallar gibi, barcelona da yedigim uber-zeki isletme.

isci cikarirken bakkal dukkani zihniyetiyle hareket eden, ondan sonra bana hakettigimin iki kati tazminati catir catir odeyen "uyanik" isletme.
  • metni yıllardır değişmeyen reklamlarında dünyanın anlatım bozukluğuna yer veren firma.

bunu dinle ajans press huuu...

"aynı anda kaç gazete dergi ve interneti takip edebilirsiniz ki"ymişşş...
    belki ben üç tane interneti takip edebiliyorum... hanım da iki tane takip etse oldu mu sana beş internet?...
  • kısaca fazla parası olan kuruluşların ve kişilerin kendi haberlerini takip ettirmek için çuvalla para döktükleri bir şirkettir. ek olarak kendilerini medya da ki mit olarak nitelendirseler de, herhangi bir ilgileri yoktur, sadece herkesin ulaşabilecaği yazılı veya görsel medyayı sistematize takip ederler.
  • ne zaman batacak diye buyuk bir merakla bekledigimiz medya takip sirketi. isim olarak digerlerinden birkac adim onde gibi dursa da is kalitesi bakimindan rakiplerinin oldukca gerisindedir. ben markayim diye musterilerinden acimasiz fiyatlar talep eden sirket, kendisinden daha makul ucretlere daha kaliteli is yapan rakiplerinin bu basarisi altinda ezilmektedir.

her batmak uzere olan sirket gibi, once kenarda kalan uc bes kurus parasini prestij reklamlarina yatirmaktadir. ( "reklamlari donuyorsa iyi sirkettir" illuzyonundan faydalanma dusuncesi ) isci sayisinda azalmaya gitmektedir. bu da kaliteyi deniz seviyesine cekmektedir. az elemanla medya takip isi yapmaya calisirsaniz sacmalamaniz kacinilmaz olur.

ajans pressin sirketlerin degerini medyada yer alma rakamlarina gore olctugu gibi siz de ajans press in kalitesini olcebilirsiniz. peki bunu nasil yapacaksiniz hemen soyleyelim.gazetelerde takip edilmesini istediginiz anahtar kelime ve sektor isimlerini (bir tanesi ajans press olmak uzere) iki ya da uc sirkete ayni anda verirsiniz, ve sonuclari beklemeye baslarsiniz. kisa bir takip suresinden sonra raporlar masaniza gelir.

bilgi notu: (medya takip isi kelime tabanli bir hadise oldugundan, bilgisayar gazetelerdeki kelimeyi yakalar, ama o kelimenin gercekten hedef sirketle ilgili olup olmadigina yine de insan karar vermek zorundadir. yani burada is ajans press in cengaver elemanlarinda biter. ne kadar cok eleman o kadar basarili medya takibi demektir bir nevi. )

(misal -dogan grubu- ile ilgili haberleri istediniz.)

ajans press raporunun icinden ikinci el dogan slx haberi cikabilir. "dogan slx" haberinin "dogan grubu" haberi diye masasina geldigini goren arzuhan dogan yalcindag ne yapar? once yarim saat guler. sonra bakalim sirada ne var diye obur kagitlari inceler. o da ne "yeni dogan bebeklerin,," diye bir haber. icinde "dogan" geciyor diye bunu da fosforlu kalemle cizip yollamislar. artik gulmekten yerlere yatan arzuhan hanim son olarak "dogan gures" haberinin de mavi ajans press torbasindan cikmasinin ardindan tamamen koyverir kendini.

ve ardindan sekreterine talimat verir, "penguen le uykusuz aboneliklerimi iptal ettir kizim, ben daha guzel bir sey buldum". ilk tusiad toplantisinda ferit sahenk le umit boyner e de tavsiye edicem.
  • "aynı anda kaç gazete, dergi, radyo, televizyon ve interneti takip edebilirsiniz?" cümlesiyle beni benden alan bir reklama sahip kurum, kuruluş. soruyorum evet aynı anda kaç interneti takip edebilirsiniz ha? kaç tane?
  • yeni reklamini 18 yasidan kucuklere izletmemek gerekir, o denli korkunc ki, gozluklu, mavi, ucan bir adam milletin gazetesine dergisine saldiriyor, is adami tiplemesi ise aman yarebbi, korkumdan elim ayagim titredi.
  • insanlıktan nasibini almamış bir "kurumsallığı" olan şirkettir.
  • radyodaki reklamlarımda geçen ''yerel medyaya fokuslanmak'' ve ''globalleşen dünyamızda'' sözleri insanda kaçma isteği uyandırır.
  • internet ile internet sitesi arasındaki farkı ne zaman kavrıcaklarını merak ettiğim kuruluş. ama burdan bakılınca kısa bir vadede bu farka haiz olabiliceklermiş gibi görünmüyorlar... onca zamandır hatalı reklam replikleriyle tın tın geziyolar ortada... anacım medya takip kuruluşusunuz... kendinizle ilgili yazılanları takip etmiyo musunuz? kaç zamandır bağırıyoruz burda hatanızı... ama tık yok... reklamları bile böyleyse, kimbilir yolladıkları takip raporları nasıldır!
  • kendini medyadaki gözümüz olarak nitelendirse de herkes kendi gözüyle görmeyi yeğler.
hesabın var mı? giriş yap