• sivilceyle mücadelenin torpilli hali.

şimdi uzun uzun anlatacağım, toplanın etrafıma.

bu ilaç sivilce ile mücadelede son çare olarak sunuluyor. ilk gidişinizde verirse doktor (ilacı) anlayın ki yüzünüz harbiden ... yemiş. yüzünüz diyorum ama tüm vücut için kullanılabiliyor bu ilaç.

son çare dedik. kırmızı reçete ile satılıyor. yüzün kötü diye doktor illa verecek (ilacı) değil. kan tahlili ve gerekirse idrar tahlili de yapılıp bu tedaviye başlayıp başlayamayacağına öyle karar veriyor doktor. başlarken de bir sözleşme imzalatıyorlar. 18 yaşından büyüksen kendin, küçüksen ailen imzalıyor.

başlayalım tedaviye. 10 ve 20 mg lık dozlarda piyasada bulunuyor ilaç. tedavi süresi 4-6 ay gibi bir süreç. ilk haftalarda sivilceler biraz artabilir ama sonraları azalışa geçer diye uyarıyor doktor. bende sivilce artışı olmadı. ilaç gerçekten çok ağır. 3. günden itibaren dudak kurumaları başlıyor ki bunun önünü dudak koruyucularla almazsanız 1-2 aya dudağın yerinde artık bir rende görebilirsiniz. bende 2.haftadan itibaren sivilcelerde azalmalar meydana gelmeye başlamıştı. ama tüm vücudunuzun kurumasını hissetmeniz gerçekten can sıkıcı. cilt aşırı derecede hassas bir duruma geliyor. elinizin değdiği yer kıpkırmızı oluyor. ilacı kullanırken koluma attığım bir çizik hala duruyor. güneşe çıkarken krem sürmek şart. ayrıca cildinizin kurumasından dolayı deri değiştirme gibi bir olay oluyor. beyaz beyaz tozlarla kaplanıyorsunuz.

ilacın prospektüsünde intihara yol açabilir falan yazıyor ama çok uç bir durum o. duygusal yönden çok hassaslaşacağınız kesin. erkek halimle bile ota boka trip atıyordum.

nadiren de olsa geceleri burun kanamasıyla karşılaşabiliyorsunuz. ama şunu bilin ki ilaç gerçekten işe yarıyor. sivilceler azaldıkça isteseniz de oynamak için kendinize bir sivilce bulamıyorsunuz.

ha 4 ay kullandım bırakayım gibi bir şey söz konusu değil. ben en yüksek dozda 7 ay kullandım. şu an cildimde sivilce diye bir şey yok. sabırlı olun yeter.

kafanıza takılan bir şey olursa da danışabilirsiniz.

ekleme: lan bu kadar şeyi ben nasıl yazdım !?

ha bu arada editi: ilk 1-2 hafta kullanmalık jel de verebiliyorlar yanında. sonra bırakıyorsunuz onu.
  • mucize amina koyim.
  • internette biraz araştırınca ilacı kullanmanın ilk şartı bir blog açıp cildinizdeki dönemsel gelişme/değişmeleri yazmak gibi görünen ilaç.
  • 1.5 hafta önce kullanmaya başladığım ilaç. normalde ara ara sivilce problemim olur ve antibiyotik reçete edilmesiyle son bulurdu. bu sefer sırt, yüz ve kafa combo yapınca doktor direkt bunu yazdı herhalde. sistem mi değişti bilmiyorum ama normal reçeteyle, "ölürsem ben mesulüm" temalı bir kağıt imzalamadan doktor yazdı bunu. hemogramlı falan bir kan testi yaptırdı tabi ama testin sonuçlarını almadan ilacı reçete etmişti bile. sabah sonuçları görüp ok. verdi. geçen yıllar ile birlikte etken maddenin ne tip yan etkilere sahip olduğu daha da belirginleşti sanırım. ilacın ciddiyeti belli ama daha kolay veriliyor galiba artık.
  • adada 20. gün: yüzdeki deriler kurudu özellikte t bölgesi pul pul oldu elimi attıkça dokülüyor. bu nedenle adadaki ceylanlara dokunamıyorum, allah korusun babası aslan bey hercules poirota haber verse... derilerim her yerde, dna testi yaptırıp beni bulması çok kolay. o değil de cumanın geçen hafta uçurumdan aşağı düşmesinden sonra adada yalnız kaldım. biliyorsun sevgili günlük ben karanlıktan korkarım, ampulü icad etmem lazım. ama onu da edison diye bi denyo bulacakmış ilerde, öyle duydum. hmmm gece olsada yıldızları seyretsek romantik romantik. aa ilaç saatim gelmiş bunu içince pamuk prensesten daha güzel olucakmışım, kötü cadının aynası artık beni göstercekmiş.

(bkz: yan etkiler)(bkz: halusinasyon)

tanımsı: 3 tane geçmeyen sivilce izi için ilaç mı kullanılırmış, lanet olsun atom fiziğine de profesorlüğüne de ...bızttt yok lan öyle değildi.
  • haftalardir kullansam mi kullanmasam mi diye beni uykusuz birakan akne ilaci.
    o kadar uykusuz kaldim da ne oldu tabi ki de basladim daha fazla yuzumdeki sivilcelere dayanamayip. bu dusunme asamasinda her gun yan etkilerini. neler olabilecegini okuyup hatim ettigim icin daha ilk gunumde mide bulantilari mi dersin, bas donmesi, bas agrimasi mi dersin yoksa dudak kurumasi mi dersin hepsini bir gunde yasadim. bunlarin disinda daha baska bir sey yok bende. tabi geriye kalan 5 aylik surecte neler olacak bilmiyorum ama sanirim sonuca degecek. (evet doktorda beni bu cumleyle kandirdi)

edit: 55. gün, kullandığım ilk günden beri dudaklarıma hemetan sürüyorum. daha yeni yeni dudaklarım çatlamaya hatta dün itibariyle kanamaya başladı.artık kremsiz durmak can acıtıcı hale geldi. burnum düzenli olarak kanıyor ve kollarımda da kırmızı yara desem yara değil böyle saçma bişey çıktı. ayn zamanda tenim çok hassaslaştı. dokununca bile acıyor. kaşımayı siz hayal edin. bunun yanı sıra bi çok şeye dikkat ettiğimden kan tahlillerimde pek bişey çıkmadı. bunca şeyin karşılığında da evet sivilcelerim düzene girmeye başladı.
  • 1 kmlik prospektüse sahip akne ilacı (bkz: oha)
  • sadece cildi ve dudakları kurutmakla kalmayıp, gözlerin de ırzına geçen* ve bundan mütevellit göz kızarıklığı ve göz yanması yaşatan, yan etkileri oldukça ağır ilaç.

miktin gözümü insafsız, miktin.
  • dün başladığım ilaç. deli gibi akne sorunum yok ancak komedon şikayetim vardı. bir de elbette az da olsa bıkmıştım sivilce probleminden. doktor önerdiği an başlayalım dedim. bugün 2. gün, 10 mg sabah 20 mg akşam alıyorum. bir de yatmadan önce bir sivilce kremi sürüyorum. gün içinde sürekli nemlendirici ve güneş kremine şimdiden başladım. maksat önlem olsun...
    sonradan öğrendim bir arkadaşım da 4 aydır kullanıyormuş. onda öyle ekstrem yan etkiler olmamış, kısa bir süre sivilce çoğalmış, 1 hafta kadar art arda az burun kanaması yaşamış, dudak kuruluğu malum...
    ilk günlerdeki intiba sonucu ne olursa olsun değecektir, bir de doktorumun da dediği şu ki, yaz ama güneşlenme ve tatil planı yoksa bu ilaca başlanabilir. yani denize bile girebilirsin kısa sürelerle ama güneş yasak. bol kremle gölgede oturacaksın... başlamayı düşünenlere bildireyim, güneşe maruz kalındığında leke bırakabiliyormuş cilt.

edit 11. gün: 6. günde feci sırt ağrısı yaptı. 2 günde geçti. bunun dışında kontrol edilebilir düzeyde dudak kuruması var. ilk iki gün gözlerim çok kurudu şu ara damla bile kullanmıyorum rahatladı. yüzümde ciddi anlamda sivilce patlaması oldu. birkaç kez makyaj yapmayı denesem de sürekli yenilenen güneş kremi nedeniyle çok yorucu olduğundan sivilceli bir yüz olarak geziyorum etrafta. eski fotoğraflara bakarken buluyorum kendimi sık sık şaka bir yana dün yere tişörtümü düşürdüm ve diz üstüne çöktüm. dizlerim kanadı halıya birazcık sürtünce. sanırım tüm vücut derisi 11. günde bile fena inceliyor, yoksa halı yerine zımpara serili değil evde. henüz başka bir yan etki yok, günde 3 litre suyla devam ediyorum, soda da günde 2 adet tüketiyorum. bioderma'nın hem temizleyici hem de nemlendiricilerini aldı. bir de başka bir sebeple antibiyotik başladım, doktorum sorun olmayacağını söyledi meraklılarına duyurulur. dipnot: hala yüzümde deli gibi sivilce var, geçmeye başlamadı bile ama umutluyum.

23. gün editi: burun kanaması yavaştan var, dudaklar kuruluktan kanamaya başladı. dudak koruyucusunun en iyisi bence body shop kenevirli dudak kremi, tavsiye ederim. bir de vücudumda taze güneş yanığı gibi lekeler çıktı birkaç yerde ve 1-2 gün sonra kuru kabuklu bir alana döndü. bol nemlendiriciyle sorun olmadı. dün 50 faktör kremle 15 dk kadar denize bile girdim, akdeniz sıcağında gölgelendim. başka bir sorun yok. iş gereği makyaj yapmak zorunda olduğumdan bioderma nın 50 faktör korumalı pudrasından aldım. meraklılarının dikkatine.

31. gün edit: 20 x 20 doza çıkardık bugün itibarıyla, güneş kreminde sebamedden coppertonea döndüm. daha yağsız... ilaçların özel reçete ile satıldığı için ayda 1 verildiği düşünülünce 1 kapsül bile kaybetmemeniz gerektiğini hatırlatırım. benim gibi yere düşen kapsülleri dezenfekte etmeye çalışıp yutabilirsiniz. 1 ay olmadı diye reçetem olmasına rağmen satmadılar ilaçları... henüz 2. aya yeni girdik, ilk 2 ay çok zor derler malum tavsiyem şu ilaçtan korkmayın. düzenli nemlendirme ile az sorunla geçiriliyor süreç, gecikmeden başlayın ilaca.

62. gün editi: dudak kuruluğu fazlalaşınca kanamanın kuru kabuklanma sebebiyle olduğunu düşündüm ve dudak kuruluğuna çare buldum. :) iki günde bir ince ipek keseyle dudaklarımı hafifçe soyuyorum, sonrasında bol nemlendirici sürüyorum. böylece kabuk olmuyor ve doğal olarak kanamıyor. aylarca ilacı kullanan arkadaşlarım bile şok olmuş durumda, dudaklarım doğru düzgün çatlamıyor. yalnız dudak kenarları kurumaya devam ediyor, ağzımı açtıkça canım yanıyor. o kadar da olsun... dudak nemlendiricisi olarak da biodermaya geçtim. tüm nemlendirici, temizleyici, pudra vs. ürünlerim bioderma oldu. ellerim ile dirseklerimin arasındaki bölge kuruluktan yara oldu, halıya sürtmüş gibi... 1 hafta vs. iyice nemlendirerek iyileşiyor ancak. ben 3. ayımda da 40mg ile devam ediyorum günlük, yalnız kolesterolüm 240a dayandı. üst sınırın üstünde, geçen aya göre 30 kadar artmış. henüz bir diyet vs. vermedi doktor. hala iradem yerinde 60 gündür bir kadeh bile içmedim. sivilceler neredeyse tamamen söndü ancak izler duruyor, siyah ve beyaz noktalar da hala varlar. bu ay da onlar geçmeye başlayacakmış öyle dedi doktor. ince bir bb krem ve transparan pudra ile cildim pürüzsüz görünebiliyor çok şükür. burun kanası, ağrı vs. yok. ciddi göz kuruluğu en büyük problemim sürekli damla kullanıyorum. yine de tekrar söylüyorum ilaçtan korkmayın.

90. gün göz kuruluğu dışında her şey yolunda. toplam değeri 700 tl olan (çok şükür sigortalıyım) 3 aylık göz damlalarımı aldım kuruluktan gözde oluşan iltihabı gideriyormuş ilaç. eyestiller dahil günde 8 kez damla damlatacağım yani... kolesterol 204e düşmüş bu ay, ki üst sınır 200 gayet iyi yani. sivilceler neredeyse bitti ama lekeler duruyor

122. gün: göz kuruluğu biraz daha hafifledi ilaç sayesinde o yanma hissi daha az ama kuruluk hala devam öyle ki bilgisayara bakınca gözüm seyriyor kuruluktan. hemen bir eyestil :) kolesterol artık 190 civarına düştü, çörek otu yağı içiyorum günde bir kaşık ve her yemeğe kekik koyuyorum (kolesterole iyi geliyor diye) lekelerde çok çok az azalma var doktor normal ancak geçecek dedi ama endişeliyim sözlük.

175. gün: işten ayrıldığım için sürekli bilgisayar başında değilim artık ve göz kuruluğu sorunu bu nedenle azaldı. havalar soğuduğu için dudaklarım ekstra çatlıyor. tek tük sivilce çıkıyor ancak lekeler azalsa da bitmiş değil. birkaç gün sonra ilacı bitiriyorum, doktor lekelerin ilacı bıraktıktan 2 ay sonra ancak geçeceğini iletti. yüzümde birkaç tane küçük çukurluk oldu maalesef ancak fondotenle kapatılınca belli olmuyor muhtemelen lekeler geçtiğinde daha düzgün görülecektir.

6. ay sonu: ilaç tam 6 ayda bitti benim için. şu an ilacı bırakalı 1 hafta kadar oldu. her gün biraz daha geçiyor kuruluk, dün 6 aydan sonra ilk defa ruj sürdüm. 2 aydır görmediğim bir arkadaşım dün "yüz nakli mi yaptırdın sen" diye şoka girdi. ilaç ciddi etki ediyor, hala leke var ama gün be gün geçiyor. hala kuruyum o ayrı mesele doktor 1 ay içinde geçer, normale dönersin dedi. kullanınız efenim, göz açıp kapayana kadar geçiyor

yaklaşık 1.5 yıl sonra edit: ilacı bitireli 1 yıldan fazla oldu. toplamda 1 adet sivilcem çıktı o da 3 ay oluyor herhalde. lekeler avene'in triacneal serumunu düzenli kullanmam sayesinde %90 geçti. kalan %10 ve çukurlukları düşünme vakti gelmişti ki dermatologum dermaroller almamı önerdi. 1 aydır onu kullanıyorum. çukurlar dolmaya başladı. cildime hiçbir şey sürmeden rahatlıkla geziyorum 1 yıldır. kalan %10 lekeden kastım da herkesin yüzünde olan kadar, ufak kırmızılıklar. yakından bakınca belli olan cinsten kırmızı gölgeler. sivilce izi kadar bile değil. göz kuruluğu vs. zaten ilacı bitirdiğim gibi 10 gün içinde sona ermişti. normal bir insana döndüm. ilaç kullanımında yaptırmak sakıncalı olduğundan bittikten 2 ay kadar sonra diş beyazlatma, diş eti kontrolü vs. yaptırdım. böyle bir sorun varsa ilaçtan sonraya erteleyin. cildin kurumaması için hala düzenli bio oil kullanmaya devam ediyorum duş sonrası, yüz için her şeyim hala bioderma... göz kremim clinique, bende akne nüksetmedi ama cilt temizliğine hala çok dikkat ediyorum.

2.5 yıl sonranın editi: son yazdığım iletide hala iz var yazdığım için edit geçeyim dedim. yüzümde bir tane bile sivilce izi kalmadı, çukurluklar belli belirsiz artık. komedon oluşmaya başladı son 6 aydır, salisilik asit içeren serumlar kullanıyorum, tek tük 3 ayda bir sivilce çıkıyor. onlara da hemen sivex sürüyorum. normal bir insan durumundayım yani, kimse ay iz mi kalacak diye düşünmesin iz falan kalmadı :)
  • elime iğne batsa bunun yan etkisidir diyeceğim ilaç.
hesabın var mı? giriş yap