• ulusalcı çevrelerde nisan ayında başlayan hareketlenmenin müsebbibi olsa gerektir.
  • abd tarafından çoktan yapılmıştır. günü geldiğinde de uygulaması başlayacaktır.
  • şunlar ya da bunlar tarafından "ele geçirilme" potansiyeli taşımayan şeffaf bir devlete kavuşmamızın ancak ve öncelikle askerlerin artık biraz da askerlikle uğraşması ile mümkün olabileceğini bir kez daha gözler önüne sermiş bilmem kaçıncı skandal.

kamuoyunda kararlı asker yalakaları hariç kimse "olur mu öyle saçmalık yahu" diyemiyorsa bu belgenin gerçek olup olmaması önemli değildir. bu gerçek değil diyelim, ama bu ülke yakın zamanda böyle belgelerin gerçeklerini de görmüştür. kendi gömdüğü mayınları çıkaramayacağını beyan etmekten yüzü kızarmayan ordu bu işlerle uğraşmaktadır. görün bakın bu belge de gerçekse (bence gerçektir ama önyargısız olmaya çalışıyorum) olay "belgeyi kimin sızdırdığı" soruşturması ile kapanacaktır.

taraf gerçekten son demlerini yaşıyorsa bile bu ve benzeri, daha önce "dokunulamayan" konulara dokunmasıyla tarih yazmıştır. pandora'nın kutusu açıldı artık. gazeteciliğin nasıl bir iş olduğunu taraf gösterdi. haftalık nokta'yı boğdular, günlük taraf çıktı. gidecekse o da gider, yeniden haftalık bir dergi gelir. sonra gene bir günlük gazete çıkar. sonra bir tv kanalı. kimse boşuna sevinmesin. devlet ve en çok da ordu değişime direniyor ama eski türkiye yok artık. bu ülkenin ordu dahil her yerde yeterli namuslu ve korkusuz insan birikimi var. taraf bunu da gösterdi. (okumadan, izlemeden küfür savuranlar bilmez, oysa açıkça yazıldı: taraf'ın yayınladığı en sarsıcı belgeler ordunun içinden sızdırıldı).

eski türkiye'ye sıkı sıkı sarılanların hakikaten bir darbeden başka çareleri yok; zaten bir tek bu konuda hemfikirim onlarla. ama darbe de bugünkü türkiye'de iç savaş demek ve bölünme mi dersin, şeriat mı dersin, asıl o zaman görürler.
  • hem askerin halkın gözünde askerden fazla bir şey olmaya devam etmesini isteyip hem de "ne darbesi? kim? hangi?" pozları satan postal yalayıcılarınca düzmece olduğu şıppadanak anlaşılıp ilan edilmiş asker imzalı plan. yandaşlık diye buna derim. ama benim bildiğim demokrasilerde askerler askerlik yapar ve kendilerine yandaş aramazlar, çünkü bütün vatandaşlar ordunun yandaşı olur, çünkü demokrasilerde ordu o kıvamda olur: siyaset yapmaz. parti tutmaz. seçilmiş hükümetlere, tarikatlara komplo hazırlamaz. hazırlamışsa bu haberdir. bunu haber yapmayanın muasır medeniyetten de, dünyadan da, gazetecilikten de haberi yoktur. yandaş bile değil, embedded medyadır.

ben düzmece olduğu varsayımıyla orta boy bir kompozisyon yazdım ama bir asker yalakasının da çıkıp belgenin gerçek olduğu varsayımıyla belgeyi savunan birkaç cümle etmesini bekleyemem tabii. ne de olsa askeri halkın gözünde küçük düşürmemek lazım. asker bunlarla küçük düşecekse gerçekliği kanıtlanmışı, tsk tarafından kabul edilmişi var yalnız. niye hâlâ gözünüzde küçük düşmedi asker? ha, siz halk değil misiniz yoksa? evet, anladım, tamam. bir siz ve ordu varsınız, bir de güdülecek bir halk var. biz de bu bakışı teşhir etmeye çalışıyorduk zaten.

not: akp'li filan olmadığımı anlatmaya gerek duymuyorum. orduya bu gözle bakan varsın bana da akp'li gözüyle baksın, önemli değil.

edit: işbu entry'nin bir anlamda cevap teşkil ettiği entry -herhalde yazarı tarafından- silinmiştir. kendi kendine konuşan deli entry muamelesi yapılmaması rica olunur.
  • buna benzer bir şey bir zamanlar yine işlenmişti malum yayın organlarında. senaryo tutmadığı için şimdilerde tekrardan nabız yokluyorlar sanırım. yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış..

(bkz: gülen'e provokasyon hazırlığı)
  • gece gunduz dusunerek, ince ince hesapladigim, uygulamak icin firsat kolladigim plandir. planimdir. bitirme odevimdir.

sanirim aramizda var olan zorunlu iliskiye artik dayanamiyor olmam, beni bu turden onlemler almaya yoneltmis olmali.

hazirlik asamasi biraz uzun surdu ama maalesef ayni asamadayim halen*. her onume gelene propagandami yapiyor, soz konusu planima dahil etmeye calisiyorum. akp ve gulen'i bitirme planimi basari ile sonuclandirabilme ihtimali, sanki rahat bir nefes alabilirmisim gibi bir hissiyat doguruyor icimde. hepsi bu.

(bkz: bir ilişkiyi en acısız bitirme yöntemi)
  • hakkaten bitse de gitsek diye hevesle bekleten plandır
  • zaman gazetesi'nin eltisi taraf gazetesi'nin zaten hiç olmayan itibarını artık zeminin de altına düşüren haber. niye mi? samanyolu tv'de yayınlanan şubat soğuğu diye böyle acaip bir dizi var. bu salak mevzular aynen o dizide de geçiyor. amerikan kasığında yaşam bulan dinci/liboş güruhu diziyi seyrede seyrede balataları sıyırmışlar, ki ortaya da işte böyle azotlu bir sunum çıkmış.

ucuz cia numaraları len bunlar.

(bkz: şubat soğuğu/@mucit)
    (bkz: şubat soğuğu/@avasas)
    (bkz: şubat soğuğu/#9182313)
  • taraf gazetesine servis edilmeden çok önce fethullah gülen'e servis edilmiştir.
    http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…0&tarih=2009-04-09

bu da ordumuzun düşman hakkındaki planlarını, düşmana ışık hızıyla ulaştırma kabiliyetinde olduğunu göstermesi açısından ironiktir aslında.
hesabın var mı? giriş yap