• 5 bin lira(725 dolar) maaş alıp da kendini yoksul değil de orta sınıf sanan mahlukatlardan daha ilginç olmayandır.
  • yoksulu ezmiyor sadece yoksul kalmasını sağlıyor. bu yüzden anlamsız bir tespit olmuş bence. akp bu ülkeye üretmeden, çalışmadan doyabileceğini gösterdi. bu da tam bizim mayamıza uygun bir olay. adam köyde yaşıyor ekmiyor, biçmiyor, hayvan otlatmıyor ama tarla parası, mazot parası, buzağı parası... adı altında paraları alıp rahat rahat yaşıyor. şehirde sgk ya kayıt yaptırmadan muhtardan bir kağıt alıp geçinebileceği yardımı alıyor. fakir daha ne ister ki?
  • akp'nin teşkilat başarısından dolayı. algıyı onlar yönetiyor. mahalle, sokak, apartman sorumluları var.

koli yardımı vs. dışında, resmi bir işin var diyelim, devlet dairesine değil bu adamlara gidiyorsun ve vıp hizmet aliyorsun.

bu sorumlu dedikleri akp'den ayrılmadıkça ortada kalan oyları toplayacaklardır.
  • "kim gelirse gelsin aynı olacak" diye düşündükleri için kendi kafa yapılarına uygun olanın (yani bu genelde muhafazakarlar oluyor) başta olmasını istiyorlar.
  • yoksul kesimin akp'ye oy vermesinin arkasında verilen sosyal yardımlar var ve fakat bu tek bir etmen değil yani din ve milliyetçilik gibi başkaca etmenler de var.aslında yoksulu ezmiyor,tam tersi akp'nin temel oy kapısı bu insanlar ve dikkat edin bu kahvehane ağzıyla konuşmak ne bileyim muhalefete eleştiri yapılırken kullanılan dil yoksul kesimin hoşuna gidecek bir dil.

ayrıca geçmişte akp yöneticilerinin bir kısmının veya çoğunun gariban olduğunu düşünürsek veya bu yoksul kesimden geldiğini düşünürsek, bu kesimdeki insanlar da onların şu anki pozisyonunu görüp hem bizden biri helal hoş olsun deyip hem de bir gün ben de öyle olabilirim diye düşünüyor. refah partisi hatta belki milli selamet partisinden beri gelen yoksula ayni veya nakdi yardımlar yapma geleneği sayesinde bugün iktidara taşındılar. özellikle yerel yönetimler üzerinden yoksul halka ulaştırılan bu yardımlar yıllardır o kesimden oy almalarını sağlıyor. tam da bu noktada muhalefetin elindeki belediyelere uygulanan yardım ambargoları bundan kaynaklanıyor.
  • mesele yoksulluk meselesi değil dindar kesimin kafasında malum şahsın alternatifi olmaması meselesi. adam çıkıp sadece ben müslümanım dese oy alıyor öyle bi algı oluşturdu.
  • çünkü yoksulu ezen soldur. cehapeliler, sosyal demokratız derler ama bildiğin elitist oligarşik yapıdadırlar.
  • akp, orta-sınıfı eziyor, üstüne basıyor. orta-sınıftan arta kalanları oy deposu olan yoksul kesime ve zengin yandaşlarına paylaştırıyor.

mavi-yaka veya beyaz-yaka işçi statüsünde çalışıp da akp'ye oy verenin 1 gram aklı yoktur.
  • tezatlıklar ülkesinde sıradan bir oksimoron durum.

v.hugo’ nun da dediği gibi “yardım edilmiş/edilecek yoksul kitleler meydana getirmek” akp’ nin ustaca işlerinden.

düşünsene bir kere. miting meydanında rte’ yi izlemeye gidiyorsun ve kafana çay paketi atıyor başkanın. buna sevinmek değildir garip olan, garip olan bu hale düşürülmenin müsebbibine duyulan “tutkulu ilgi/sevgi hâli”dir.
hesabın var mı? giriş yap