• darbe komisyonunda gerçekleşmiş mükemmel ayar. buyrunuz:

"... kan "iyi niyetle, yenikapı ruhuyla başladık toplantıya" deyince chp'li komisyon üyesi aytun çıray "söylemde bu var da başkanlık divan seçiminde yenikapı ruhunu, nane ruhuna çevirdiniz" dedi.

akp'li bir diğer üye emine nur günay ise "yenikapı ruhunu, nane ruhu tuz ruhuna çevirmeyin" diye çıray'a karşılık verdi."
  • mükemmel olmayan bir ayardır. zaten ayar da değildir. kaldı ki "ayar" ile karşıladığı sözün de manası yoktur. "çelik ayna, sen ne dersen bin katı" kıvamında ülke yöneten kişilerin diyaloglarından ufacık bir kesittir anca.

sanırsın marvel filmi, koca divan quipping peşinde. biri yenikapı ruhu nane ruhu demiş de öbürü de nane ruhu tuz ruhu demiş, aman ne büyük ayar, ne büyük politik zemin.
  • he çomar he. sen onu bunu geç de bu günkü süper loto sonuçlarını söylesene bi.
  • özel isimlere gelen (-gil, -siz, -ciğim, -li, -ler, -çülük, -izm) ekleri ayrı yazılmazlar.

bak ayar bu şekilde oluyor.

edit: yeter ha! öncelikle yukarıdaki cümlem tamamen doğru, bunu tartışmayalım. sen diyorsun ki: ama bu cümlen ile kısaltmayı kast etmişsin. tamam bak, büyük harflerle yapılan kısaltmalara gelen ekler kesme işaretiyle ayrılır. bakıyoruz sözlüğe her şey küçük harf... format bu şekildeyse benim dediğim doğru arkadaşlar... böyle de çirkefe yatarım.
    ayrıca el insaf! adamın oluşturduğu paragrafta; anlatım bozukluğuna davetiye olan birçok yanlış kelime kullanımı ya da yersiz ve gereksiz, noktalama işareti kullanımı buldum. konumuz dil bilgisi ise; vurabileceğim bir sürü alan varken, sadece işin en vurgulu tarafından vurmak istedim. bir inceleyin ya...

debe editi: reklam ayağımıza kadar geldi.

(bkz: 9 ekim 2016 konya zirvesi)

şaşırdın di mi? konyalı, iktidara "nasıl ayar yapabiliyor?" diye. az da olsa biz varız oğlum.
  • gercekten de ibretlik bir ayarmis. tuylerim urperdi, bundan sonra oyum ak partiye.*
  • tarihçisi kadir mısırlıoğlu olanın ayarı da bu kadar olur, gayet normal, zeka dolu, incelikli laf bekleyende hata.
  • (bkz: o laflar boy boy) ilkokul öğrenci atışması.
  • nane ruhunu, tuz ruhu ekleyerek tekrar eden embesilin cevabını ayardan sayan moron üfürmesidir bre... la oooolum ne ayardan anliyorsunuz! ne de ironiden! en iyisi siz hüülloouuğğğ çekip gotüyün gılıyıg diye böğürün la çok güldürüyorsunuz hakikaten...
hesabın var mı? giriş yap