• ülkede son 16 yılda medyana gelmiş bir sürü şeyin akp geldi diye olduğunu düşünenler var.

bu ülkede kadrolaşma, hukukun işlevsizliği, yolsuzluklar, taraflı medya, oligarşi, cehalet her daim vardı. evet bazı kötü şeyler arttı (mesela torpil, tutuklu gazeteci ve öğrenciler), bazı iyi şeyler azaldı (mesela ifade özgürlüğü), bazı şeyler akp'nin kimliğine işledi (her fırsatta dini kullanmak, yalan söylemek). yine de her yerde söylediğim şeyi burada da söylüyorum: akp ve rte bu sistemin * * *, bu ülkedeki hakim statükonun yaptığı yanlışlar zincirinin bir sonucudur. bu partiyi, rte'yi 2002'den itibaren yorumlamak yanlıştır. cumhuriyet tarihini, hatta öncesinde osmanlı'daki modernleşme tarihini irdelemeden bu partiyi ve yaptıklarını tartışmak eksiktir.

haliyle sistemi düzeltme kaygısı gütmeden akp'nin yaptıklarını silmek geçmişin intikamını almaktan ibarettir. türkiye'nin asıl ihtiyacıysa bozuk yapıyı düzeltmektir.
  • siyasal islam'a geçit vermeyecek şekilde, dindarlarla bütünleşen, dincilere demokratik süreçte asla yer vermeyen yeni bir sistem, anlayış hakim olmalı.

ve tabi ki;

(bkz: yargılanacaksınız)
  • vicdanlarımızda öyle kötü izler bıraktılarki bu izleri en az iki kuşak daha silmemiz zor.
    yapılacaklar şunlar olabilir;
    eğitim,adalet,vicdanlar,ekonomi,mesleki liyakat gibi içi boşaltılan kelimelerin tamiri ve toplumsal barışın en kısa sürede getirilmesi.herhangi bir gruba,dine,topluluğa imtiyaz tanınmadan herkesin eşit sayıldığı bir toplum dizaynının yapılmadıdır.
    yani çok zor değil,zor ama şu an başımızda bulunan mafyatik yönetim zaten gider ise su akıp yatağını bulacaktır diye düşünüyorum.
  • tarımı düzelt, hayvancılığı düzelt, eğitimi düzelt, adaleti düzelt, cemaatleri devletten ve siyasetten soyutla. sonrada tüm bunların ayarlarını bozanları yargıla.
  • önce cemaatler tarikatlar şey şıh her ne kanaat önderi adı altıda diyanetten bağımsız olanları ortadan kaldıracan. yetme ama ilk iş bana göre bu. kadrolar ve teşkilatlar çok zaman ister şimdi oralara yerleşmişlerin bir çoğu yalayarak geldiği için yalamaya da debam edeceğinden gitmesi zaman alacak.
  • 1- sarayı bilim yuvası yap
    2- eğitim sistemini laik sisteme reload ve eşitlik getir.
    3- yargıyı ve medyayı bağımsız yap, kuvvetler ayrılığına geri dön ve yasalara saygı göster.
    4- atamada liyakatı esas al, işi ehline ver.
    5- ekonomi çin üretim modelini uygula.
    6- sağlıkta finlandiya modelini uygula
    7- dış politika'da mezhep kayırma ve koşulsuz barışı savun
    8- ithalatlara sınırlama getir ihracata yüklen.
    9- özelleştirmeleri geri al, karma modelle istihdamı arttır
    10-zengin olan yandaşlara kayyum atayıp haksız kazancı geri al halka eşit şekilde dağıt.
    11-din eksenli vakıfları lavet
    12-her vatandaşa eşit mesafe de ol
    13- yolsuzluk yapma
    işi büyük oranda çözmüş olursun.
  • en tepeden en alta kadar memur kadrolarını liyakata dayalı doldurun kendiliğinden silinip yok olacaklar zaten.
  • ağaç dikmek
    cemaatleri sonlandırmak
    köy enstitülerini açmak
    üretim temelli ekonomi ve satılan devlet arazisi ve işletmelerini yeniden yapılandırmaya çalışmak

yapacak çok iş var. bir kurtulalım herkes bir işin ucundan tutar
  • imam hatipler kapatilmali, yandas rektorler, hakimler, memurlar gorevden alinmali, yandas medyalara kayyum atanmali, vs.
  • bir babayiğitin de çıkıp "akp'lileri denize dökmek" diyemediği yapılacaklar silsilesidir.
    neyi siliyorsunuz, pardon? ülkenin yarısı bu partiye oy vermiş. zihinleri mi değiştireceksiniz? beyinlerin içine mi gireceksiniz ey gidi...
hesabın var mı? giriş yap