şükela:  tümü | bugün
 • son araştırmalara göre 100 derecenin altında da gıdalarda akrilamid oluşabileceği belirlenmiş. bu yüzden kurutulmuş gıdalar da akrilamide rastlanıyor. ileriki yıllarda bu konu patlayacaktır, çünkü şu anda endüstriyel ürünlerde de evlerde de akrilamid oluşumunun engellenmesi için ne yapılabileceği bilinmiyor. devletler henüz kodekslerine almadılar nitekim bilimsel çalışmalar devam ediyor. en son gıda güvenliği kongresinde hacettepe üniversitesinden gökmen vural hocanın sunumunda anlattıkları üzere yaptıkları patates kızartması denemesinde iki aşamalı ve farklı sıcaklıklarda kızartma ile akrilamid seviyeleri düşürülmüş. vural bi de kalsiyum kullanarak proteinin yanısıra rekasiyon için lazım olan karboksil grubunun bertaraf edilebileceğini söyledi; böylece reaksiyon gerçekleşmiyor ve akrilamid oluşmuyor. kalsiyum iyonundan bahsetti (serbest olması lazım ki gitsin karboksile bağlansın). evde kek yaparken serbest kalsiyumu karışıma nasıl ilave edicem ben şimdi onu düşünüyorum.
 • piyasadaki birçok makarnada da pişirilme sırasında açığa çıkan kanserojen madde. bir tek tübitak makarnasında oluşmuyor imiş bu madde.
 • yağ ve şeker yanmasından ortaya çıkan bir kanserojen madde.
  (bkz: cips)
 • karamel veya kızartma türü yiyeceklerde bu bileşiğin ortaya çıkma ihtimali var mıdır bilemiyoruz.. misal, helva yapacaksın unla şekeri kavurman lazım yoksa olmaz..

  bazı bilimciler şunu diyor; insan ateşi yakında buldu ama sindirim sistemi hala besinleri çiğ olarak tüketmeye programlı; aradaki farklar sıkıntı yapıyor diyorlar, aynı 20 yaş dişinin modern çağdaki durumu gibi.

  tamam o zaman çiğ yiyek pastırma sucuk götürelim diye; ama ona da nitrit vs katıyorlar o da başka bir kanserojen..

  en güzeli yarı aç yarı tok gezeceksin ama bu sefer de; radyasyondan ordan burdan gelen ışınları çıkaramayıp lösemi olacaksın..

  ne demişler; hem çare hem dertsin..
 • (bkz: nescafe gold)
  (bkz: #42441392)
  (bkz: #37984663)
 • ileri derecede maillard reaksiyonu sonucu her gıdada oluşan kanserojen bir madde.
 • c3h5no. kimyasal bir bileşiktir. suda, etanolde, eterde ve kloroformda çözünür. uluslararası kanser ajansı ( international agency for research on cancer) tarafından 2a grubuna alınmıştır. 2a grubu "probably carciogenic to humans" grubudur. diğer sınıflandırmalar da şuradan, karsinojenikler alfabetik sıralı tam liste de şuradan incelenmelidir. gelelim akrilamidin bizim için önemine; günlük diyetimizin nicelikçe en önemli öğesi olan karbohidratlarca bol gıdalarda bulunur. (akrilamidlerin bilim literatürüne karsinojen madde olarak girişi de ilginç bir hikayedir. acrylamide ve sweden anahtar kelimeleri ile araştırma yapabilirsiniz). polaritesi ve düşük molekül ağırlığı yardımıyla hayvan vücudunda kolay aktivite gösterir. karsinojenik etkisinin yanında nörotoksiktir (friedman, 2003). kromozomal yıkım ve nokta mutasyonlara neden olur. en önemli noktaya gelelim, maillard reaksiyonları sonucu akrilamidler oluşabilir. (araştırınız: maillard reaksiyonları) örneğin ekmeğin kızarması bir maillard reaksiyonudur. 120 santigrat derece ve üzerinde asparjinle indirgen şekerler arasındaki reaksiyonda meydana gelebilir. (asparjin, patates ve tahıllarda çok bulunan doğal bir aminoasittir, ayrıntı için asparjin) ancak akrilamidlerin tek oluşum yolu maillard reaksiyonları da değildir, yağların uygun olmayan yüksek sıcaklıkla muameleleri de müsebbiptir. insanlarda günlük akrilamid alımı, vücut ağırlığının her 1 kg’ı için 0,5 µg’ı aşmayacak şekilde ortalama 35 µg seviyesinde olmalıdır (70 kg’lık bir birey için).
  kaynaklar:
  1-http://www.iarc.fr/ ve ilgili yan linkler
  2-https://en.wikipedia.org/wiki/acrylamide
  3-https://en.wikipedia.org/wiki/asparagine
  4-http://www.rsc.org/…news/2007/december/05120703.asp
  5-http://monographs.iarc.fr/…ificationsalphaorder.pdf
  6- küçük z. yükseklisans tezi)
  7-frıedman m., 2003. chemistry, biochemistry, and safety of acrylamide: a review.
  journal of agricultural and. food chemestry, 51 (16): 4504–4526.
 • karbonhidrat ve protein içeren besinlerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi sonucunda oluşan kanserojen özellikte kimyasal madde. özellikle cips ve hazır bisküvilerde bu oluşum çok yoğun gözlemlenmektedir.
hesabın var mı? giriş yap