• bu sabah biterek beni kapının önünde ayazda bırakmış kutudur.

yardım alabileceğim kimse yok maalesef (şu koca dünyada tek başımayım) ben de sağolsun bu araba işlerinde bana yardım eden bir abimi aradım sabah sabah ve sızlandım "akü bittiieee napacam beeğğn" diyerek. bugünlük "otobüsle dolmuşla git istersen akşam halledelim" dedi.

oturduğum yer uzak, vasıtası az, hava buz, zaten geç kalmışım. ayrıca arabayı şehre getirsem daha iyi.

düşündüm ki müdavimi olduğum sevgili taksi durağı bana yardımcı olur. aradım, önce çok nazik bir sesle "bir sorunum var bana yardımcı olur musunuz?" dedikten sonra gayet bu işlerden anlarmış gibi angara bebesi edasıyla "bi kablo atak da çalıştırak, olmadı rampada vurdurak" falan dedim, sağdan soldan duyduklarımla. becerebilsem ben yapıcam zaten de, takviye kablom bile yok. olsa da muhtemelen kendimi patlatırım, bilmiyorum ki nasıl takıldığını.

şoför "taksimetreyi açıp geleyim mi" dedi, gel dedim ne yapayım. sonra tekrar aradı, önce "bizim araçlarda beyin var takviye atamayız" dedi, sonra arabanın modelini sordu, "yannız abla takviye yaparsak beynini yakarız arabanın, zarar verir sen bilirsin" dedi, (duyan da ultra süpersonik bi araba sanacak) e araba burda mı kalacak benim en azından şehre indirmem lazım, "olsun napalım bi seferlik bişey olmaz" dedim. sonra tekrar aradı, "elektrikçi getireyim mi" dedi, "getir gardaş ne getiriyosan getir" dedim.

bir süre sonra taksici sanayiden aldığı elektrikçiyle geldi. adam aküye kabloyu bağladı, marşa bastık, çalıştı, şarj oldu, bitti. "ama aküyü değiştirsen iyi olur abla" dedi, 25 tl alayım dedi. verdik gitti.

taksici de taksimetreyi açmış, "20 lira yazdı abla" dedi, ona da biraz daha ekleyerek ödedim parasını.

sabah sabah 55 tl sıkışmış arabaya işte. bi de aküyü değiştirirsek 150 de o sıkışmış olacak. akşam iş çıkışı şaşmaz'a gidicem (ne işim var benim orda ya), usta daha gider bu yenilemene gerek yok desin lütfen:( sabahtan beri iki saatten bir arabanın yanına gidip çalıştırıyorum.

o değil de; sabah taksiciyi beklerken otoparkta kaputu açtım dolanıyorum öylece, motorun oralara yaprak falan düşmüş temizliyorum. apartmandan birileri çıkıyor, otoparktan araçlar çıkıyor, bir allahın kulu da "bağyan bir poroblem mi var" demedi, bi kablo atsanız 25 tl size verirdim halbuki.

insanlık ölmüş arkadaşım:(

edit: 145 tl aküye sıkışmış :/
  • punktur.

edit: u lar ü olmadan ünce daha mantıklı gorunuyordu. aküpunktur olmaz tabii.
    ve zaman herseye ilaç degil...
  • sozlugun en mal yazarlarindan biriyim gercek hayatimda da bunun sonuclarini ara sira hissederim.

yaklasik 3 ay once aku aktarma kablosu satin almistim dursun kenarda diye sonra aldim bagaja attim. unutmusum bile aldigimi subat ayinda cok kar yagmisti buralara ben de bi sure ellememistim bile arabayi. gecenlerde okula gidecegim bastim anahtara kapilari acmak icin tik yok arabada. oyle mal gibi kalakaldim sabahin o saatinde basima bela almamak icin atladim taksiye gittim, aksam uzeri eve dondugumde indim arabanin basina icine giremedigim icin dusunuyorum napsam diye -mal oldugumu daha once izah etmistim -

sonra yukari ciktim internette arastirdim bu modellerde noluyor boyle durumlarda diye manuel anahtari kullanin diyordu biri o ne lan diye incelemeye basladim ve karsima su cikti

http://i.hizliresim.com/22bdva.jpg

meger benim anahtarligin got kismindan cikiyormus bu uzun yillar once kurcalarken bunu buraya niye koymuslar amk isvicre cakisi gibi demistim oymus manuel anahtar. indim asagiya kapiyi manuel anahtarla actim kontaga normal anahtari taktim ama ses yok cunku sorun sarj dinamosu da olabilirdi ayni durumdaki arkadaslar unutmasin dadat tikik gibi sarjore mermi surme sesi geliyorsa -en yakin benzetme bu yoksa siddete karsiyim- kontagi cevirdikten sonra yuzde yuz sarj dinamosudur problem neyse arabayi calistiramadim aku bitmisti.

motor kapagini actim icerden komsulardan biri gelir bende de aktarma kablusu var calistiririz diye dusundum fakat bi sorun vardi benim aku bagajdaydi aktarma kablosu da bagajdaydi ! yani sag arka tekerin orda bi yerde icerden ulasmak imkansiz bagaji acmak zorundasiniz ona ulasmak icin hasiktir bee ya dedim icerden bagaji acma tusuna bastim ama arabada elektrik olmadigi icin bagaj acma tusu calismiyordu kafayi yemek uzereydim elimdeki manuel anahtarla bagaji acabilirdim ama okadar sik gibi ince birseyki bu cit dese kirilacak gibi alman alman diye ove ove bitiremedigimiz muhendisler bu konuda resmen malzemeden calmislar 1.5 tonluk arabaya oyle citkirildim parca mi takilir be amk oglu... cesaret edemedim o cubugu bagaj deligine sokmaya..

servise de gitmek istemedim biliyorum cunku orda basima gelecekleri bizim komsuya rica ettim abi bi gelsene asagi diye. adam araba konusunda her erkegin bilmesi gerektiginden daha cok bilgili biri araba alip satiyor garip isler yapiyor hala da bilmem meslegini mafya da olabilir neyse adam aktarma kablon var mi dedi var abi ama bagajda dedim soyle bi bakti garip garip kirk saat kablo aradik sonra bulduk ardindan tak bunu kutup basina diyor abi aku bagajda bagaji acamiyorum nasil takayim dedim adam tamam anladim bir dakika dedi benim arabanin kaputu actiktan sonra sofor tarafinin tam bir karis altinda plastik ufak bir kutucuk varmis uzerinde simsek isareti var ve + isareti var ayni sorunu yasayacak arkadaslar endiselenmesin daha detayli da anlatirim ozelden fakat bu modellerde boyleymis ne sikime oyleyse ordaki + kutba tek kutup bagladi bu sirada sakin kontagi cevirmeyin de cunku o akim yeterli bir akim degil. bu arada + - baglantisi dongusu olmadan arabaya nasil akim geldi hala anlamamaktayim fizikten de kalmistim zaten lisede. o gelen akim sadece bagaj kapagini acmaya yariyor bagaji actiktan sonra isiniz zaten kolay.

ha bunlari neden mi anlattim.. benim gibi salaksaniz bagajinda aku olan bir arabanin bagajina aktarma kablosu koymayin diye.
  • otomobillerde kullanılan akülerde cranking amps’ının (marş gücünün) [ya da diğer adıyla cold cranking amps - soğuk marş gücü] akünün kapasitesindeki amperden daha önemli olduğunu öğrendiğimiz zamazingo.

sonra “vay efendim soğuk havada marş basmıyor” demeyin.
  • cok ilginc kimse yazmamis ama hic bir aku kolay kolay bitmiyor, siz sadece bittigini saniyorsunuz.

aslinda akulerin yuzde 90’ina yakini, isterse 8 yillik olsun kurtarilabiliyor.

oncelikle ihtiyaciniz olan bu ve bir voltmetre.

oncelikle akuyu sokun ve voltajina bakin 12.6 altindaysa sarja baslayin. 10.5 volt tamamiyle bitmis oldugunu gosterir. 12.3 alti volt yariya kadar dusmus oldugunu. sarj aleti akunuzu sarj etmeyi tamamladiginda ki bu duruma gore 2-3 gun surecektir; akunuzu geri takin.

sokerken once negatifi, takarken once pozitifi takmayi unutmayin.

hadi bakalim, alin size ciddi bir kazanc saglayacak bilgi. simdi anladiniz mi o “bitmis” akulere sanayidekilerin neden deger bictigini.

not: bmw ve turevlerinin kullandigi agm akuler, tam olarak doldugunda 12.8 volt gosterir.
  • start stop olanları gayet sağlam sanırım bunların.

kendi aracım 2012 aralık trafiğe çıkışlı ve üzerinde fabrikasyon aküsü duruyor. hala bir sorunu yok. geçen ölçtük voltajı filan bütün değerleri normaldi. üzerinde japonca bişeyler yazıyor markasını bilmiyorum. mitsubishi asx'te takılı.

üç sene sonra gelen edit: evet akümüz sonunda cortladı. kaldık mı yolda. :) dokuz sene yine iyi dayandı bence.
  • benzin motoru calistiginda elektrikle ilgili gorevleri bitmez bu elemanin. alternatorun performansi motorun devriyle baglantilidir ki bu da sadece alternatore guvendiginizde ornegin farlarinizin motorun devrine gore gucunun azalip artmasi manasina gelir. normal sartlar altinda aku motorun elektrik arzini duzenli tutar.
  • bitmesi ya da cokca zayiflamasi durumunda gununuze hareket getirecek aparat
    (bkz: motoru vurdurtmak)
  • insani en dondurucu soguk havalarda yari yolda birakan kalles nesne. disarida hava ayazdir, kapilar donmustur. tekme tokat, burnundaki sumuk donmaya yuz tutmusken acarsin, arabaya binersin, hadi aslanim calis da isit beni dersin. kontagi cevirirsin ama o kontaktan cikan pir sesi esliginde basindan asagi kaynar sular dokulur. hayiiir aku gitmiiiis.

o dondurucu sogukta donmus kaputu ac, donmus bagaji ac, takviye kablosu bul, birinden rica et, ellerin titredigi icin takviye kablosunu takama, takip calistir. umarim araba stop etmez diye yusuf yusuf sanayiye git, arada kaloriferi, fari, radyoyu falan kapa ki stop ederse de nazlanmadan calissin ettigi sarjla. sanayideki usta cok soguk diye soylene soylene akunun bittigini ve sarj tutmayacagini soylesin, yeni aku al, yine ayni usta cok soguk diye soylene soylene akuyu taksin. ustaya uzul ama kendine de uzul, hava bana da soguk, kac saattir aku de aku diye disardayim.

bazen aku ureticilerinin, akusunu 3-5 yilda bir degistirmeyen benim gibi temkinsiz ve ucuz insanlari bu soguk havalarda izledigini ve pis pis guldugunu hayal ediyorum. umarim egleniyorsunuzdur.
  • (bkz: a q)
hesabın var mı? giriş yap