• aml
    kan yapan beyaz seri hücrelerinin habis hastalığı.
    8 subgruba sahiptir. m0 dan m7 ye kadar.
    (bkz: lökoz)
  • miyelodisplastik sendromun ilerlemesi sonucunda ortaya çıkabilen allahın cezası hastalık.
  • kemik iliğinde prolifere olan miyeloid hücreler matürasyon ve differasiasyon gösteremez.dolaysyla anemi,nötropeni ve trombositopeniye bağlı bulgular gözlenir.çoğunlukla erişkinlerde olabildiği gibi çocuklarda da görülebilen bir lösemidir.
    tedavisi zordur.myelodisplastik sendrom sonrası gelişenlerde prognoz kötüdür.
    fab klasifikasyonuna göre m0-7 olarak 8 alt grubu vardır.
    m0-2: maturasyon belli değil
    m3:promyelositik
    m4:miyelomonositik
    m5:miyelomonoblastik
    m6:eritroblastik
    m7: akut megakaryositik..

m2 ve m4 en sık görülenlerdir.

aml nin tanısında miyeloblastik hücrelerdeki auer çubukları(m3 döneminde sıktır) ve azırofilik granül görülmesi önemli kriterlerdir.
  • erdal inonu'nun aramizdan ayrilmasina sebep olan hastalik.
  • m3 ün yani promyelositik löseminin a vitamini türevi olan all-trans-retinoik-asit (atra) ile tedavisinde başarı sağlanmıştır.
  • gamze akbaş sayesinde bir kez daha bize ilik bağışının ne kadar önemli olduğunu hatırlatan hastalık.
  • her yaşta izlenebilse de pik yaptığı yaş grubu 60'lı yaşlardır. myeloid öncüllerinin terminal differansiyasyonunun olmamasıyla karakterizedir. genetik mutasyonlar terminal differansiyasyonu inhibe eder. blastlar kemik iliğini doldurur ve pansitopeni meydana gelir. periferik kanda blasdt sayısı değişkendir. aml'de en sık kromozomal anomali t(8,21)'dir.
  • halama 3 gün önce konulan teşhis ve ardından gelen yoğun tedaviyle hepimizi şoka uğratan hastalık.
    insan sevdiklerine yakıştıramıyor,daha geçen ay kardeşimin nişanında birlikteydik,grip oldum ,geçmedi 1 haftadır dedi.bilmiyorduk ki kanser tüm bedenini sarmaya başlamış.
    şimdi ilik nakli olana olan ağır bir tedavi görecek.
    ilik bulma süreci,
    bulunursa vücudunun kabul etmesi,
    kabul ettikten sonra da zor günlerin beklediğini biliyorum artık.
    ama tüm bu zorluklar inanıyorum ki,ad ım adım sağlığına kavuşturacak canım halamı.
    grip diye geçmeyin,ihmal etmeyin.
    edit: 3 gün önce halamı bizden aldı.tam 6 ay yaşatabildik.
  • en iyi tanımlanmış kander türlerinden bir tanesi. en sık olarak yukarida bahsedildigi gibi t(8, 21) translokasyonu nedeniyle gerceklesiyor. bu translokasyona ve yine 8. kromozomda gorulen benzeri genomic rearrangment'lara ozel son yillarda ı-bet762 gibi, jq1 gibi bet/boromodomain inhibitorleri tarafindan kontrol altina alindigina dair pek cok yayin gelmeye basladi. jq1'in 2. aşama testleri başladığı soyleniyor. yakın zamanda daha güzel haberlerin gelmesi dileğiyle.

kaynak: pmıd: 24293458
    pmıd: 23249862
  • sevdiğiniz birini 6 ay içinde götürecek kadar sinsi bir hastalık. oysaki umut ne kadar çoktu, %100 uyumlu ilik nakline ragmen yazınızı kışa çevirir.
hesabın var mı? giriş yap