• erdal inonu'nun aramizdan ayrilmasina sebep olan hastalik.
  • en iyi tanımlanmış kander türlerinden bir tanesi. en sık olarak yukarida bahsedildigi gibi t(8, 21) translokasyonu nedeniyle gerceklesiyor. bu translokasyona ve yine 8. kromozomda gorulen benzeri genomic rearrangment'lara ozel son yillarda ı-bet762 gibi, jq1 gibi bet/boromodomain inhibitorleri tarafindan kontrol altina alindigina dair pek cok yayin gelmeye basladi. jq1'in 2. aşama testleri başladığı soyleniyor. yakın zamanda daha güzel haberlerin gelmesi dileğiyle.

kaynak: pmıd: 24293458
    pmıd: 23249862
  • teşhisten itibaren tam 1 yıllık kemoterapi ve kök hücre naklini içeren gerçekten oldukça ağır ve zorlu bir tedavi sonucunda babamın -en azından şimdilik- ağzını burnunu kırdığı hastalık. tabiki önümüzde devam eden eden bir süreç var ancak gelinen aşama bizim için mucizevi.

neden yazıyorum bunu? çünkü biliyorum ki bu ciddi hastalığa yakalanan insanlar veya yakınları çölde su arar gibi umut arıyorlar şu an. nitekim ben de öyleydim.

elbette hastalık ve tedavisi kişiye göre değişmekte; başarı için kişiye özel binlerce etken devreye girmekte. elbette hiçbir şeyin garantisi yok. ama burayı okuyan kişi bilsin ki durum umutsuz değil.

zamanı geldiğinde tedavi sürecini daha ayrıntılı yazacağım insanların bir fikir edinebilmesi için. ancak şimdiden söyleyeyim; kuyruğu kıstırarak bu savaşı kazanamazsınız. ailecek kuyruğu dik tutup; tedavi neyi gerektiriyorsa tatava yapmadan bunu yerine getireceksiniz. moral ve savaşma iradesinin de gerçekten ama gerçekten önemli bir etken olduğunu sakın unutmayın.

türkök aracılığıyla bağışta bulunup bize can veren donör kardeşimize ne kadar teşekkür etsek az. yasal süreçler sebebiyle şu anda kim olduğunu bilmiyoruz ama sana müteşekkiriz. yeri gelmişken; kök hücre donörü olmak hayat kurtarıyor derken kimse şaka yapmıyor, lütfen kök hücre bağışınızı yapın.
  • 29 mayıs 2022 günlerden pazar
    4 yıl önce hafif bi halsizlikle basgosteren ilerledikçe başımı bile dik tutamaz hale geldiğim aylar süren tahlil ve tetkikler sonucu teşhis edilebilen allahin belasi hastalık
    bu arada nelere mi maruz kaldım poşetler dolusu antibiyotik kullanımı bazı aklı evvel sözüm ona uzman doktorların sen hastalık hastası sin demesine mi?
    nihayet bi doktorun aklına geldi de cea tahsiline bakildi (fizik tedavi uzmani) sonuç pozitif
    aynı gün hematoloji yatış
    aylar süren tedavi zor bi süreç herseyi taze tüketmek zorundasın yeşillik sebzeler günlük alınır sirkeli suda bekletilir ambalajlanir buzdolabına kaldırılır
    kimseye bir buçuk metreden yakin yaklasamazsin ve sürekli maske kullanmak zorundasın
    içten içe biseyin seni yavaş yavaş adeta erdiğini tükettiğini hissedersin(kırmızı kan hücreleri beyaz kan hücrelerini oldurmektedir) taze verici bulursan daha iyi yoksa hastaneden damardan zerkedilir fakat ertesi günü yine sıfıra yakına inmiştir ilk zamanlar umutlusundur çünkü güvenirsin kendine gencim ben yenerim dersin ama zamanla o umut biter yorulursun ve ölümü kabullenmeye başlarsın (hatta ben gardorabimi boşaltıp dagitmistim)
    tam ümidin bittiğinde hastalığını yeni öğrenen en yakının oyle bor sarılırken saatlerce ağlar ayrılamaz sin (oglum) ve dersin ki yasicam senin için yasicam
    ertesi gün hastanede daha önce kabul etmediğin isin tedavisini de kabul edersin bu şans denenmeli
    zorlu süreç tekrar başlar ama daha güçlüsün çünkü senin ölme lüksün yok yaşamalısın tabiii bi iznillah
    sonuç müjdeli haberi bülent hoca verir (sen çok güçlü bi kadınsın başardın) bu aşamada bir böbreğimi kaybettim aylarca en yakınlarının bile ismini unuttum saçlarım döküldü ama başardım şuan hastalığım remisyonda
    şayet uyuyan dev tekrar uyanmaz ise şu an sağlıklı sayılırım bugün yildonumu ve ben bu aci anıyı bir pazar sabahı iğde cicegi kokusu eşliğinde balkonda yazıyorum
    bu lanet hastalığı herkes yenebilir yeterki sizi ayakta tutan bi sebebiniz olsun bu hastalığa yakalanan herkese acil şifalar diliyorum
    iyi tarafından bakın hücreleriniz bile sizi kıskanıyor...
  • sevdiğiniz birini 6 ay içinde götürecek kadar sinsi bir hastalık. oysaki umut ne kadar çoktu, %100 uyumlu ilik nakline ragmen yazınızı kışa çevirir.
  • miyelodisplastik sendromun ilerlemesi sonucunda ortaya çıkabilen allahın cezası hastalık.
  • kemik iliğinde prolifere olan miyeloid hücreler matürasyon ve differasiasyon gösteremez.dolaysyla anemi,nötropeni ve trombositopeniye bağlı bulgular gözlenir.çoğunlukla erişkinlerde olabildiği gibi çocuklarda da görülebilen bir lösemidir.
    tedavisi zordur.myelodisplastik sendrom sonrası gelişenlerde prognoz kötüdür.
    fab klasifikasyonuna göre m0-7 olarak 8 alt grubu vardır.
    m0-2: maturasyon belli değil
    m3:promyelositik
    m4:miyelomonositik
    m5:miyelomonoblastik
    m6:eritroblastik
    m7: akut megakaryositik..

m2 ve m4 en sık görülenlerdir.

aml nin tanısında miyeloblastik hücrelerdeki auer çubukları(m3 döneminde sıktır) ve azırofilik granül görülmesi önemli kriterlerdir.
  • halama 3 gün önce konulan teşhis ve ardından gelen yoğun tedaviyle hepimizi şoka uğratan hastalık.
    insan sevdiklerine yakıştıramıyor,daha geçen ay kardeşimin nişanında birlikteydik,grip oldum ,geçmedi 1 haftadır dedi.bilmiyorduk ki kanser tüm bedenini sarmaya başlamış.
    şimdi ilik nakli olana olan ağır bir tedavi görecek.
    ilik bulma süreci,
    bulunursa vücudunun kabul etmesi,
    kabul ettikten sonra da zor günlerin beklediğini biliyorum artık.
    ama tüm bu zorluklar inanıyorum ki,ad ım adım sağlığına kavuşturacak canım halamı.
    grip diye geçmeyin,ihmal etmeyin.
    edit: 3 gün önce halamı bizden aldı.tam 6 ay yaşatabildik.
  • aml
    kan yapan beyaz seri hücrelerinin habis hastalığı.
    8 subgruba sahiptir. m0 dan m7 ye kadar.
    (bkz: lökoz)
  • m3 ün yani promyelositik löseminin a vitamini türevi olan all-trans-retinoik-asit (atra) ile tedavisinde başarı sağlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap