• bayılıyorum bu efsanelere.
    bi' de şu vardı:'olum o alay cezalı,sancak çaldırmışlar !'

tmm.
  • başlıkta yazılanları okuyunca türk askeri gelenekleri hoşuma gidiyor, işte bu be diyorum, gururlanıyorum, diyorum kimse girip almaya cesaret bile edemez. sonra genelkurmay başkanı'nın boğazını kemerle bağlayıp esir aldıkları aklıma geliyor. o tsk nerede bu tsk nerede.
    tanım: askeri bir olay.
  • halk efsanesidir bu durum. gerçekte böyle bir şey yok. sancağı çalabilirsiniz ancak terhis olmaz aksine yıllarca askeri cezaevinde yatarsınız. hala askeri cezaevleri var mı bilmiyorum tabi de yıllarca yatarsınız yani, boşuna çalmayın.
  • çalmaya yeltendiğinizde nöbetçi askerin sorgusuz sualsiz vur yetkisi var. o yüzden denemeye kalkışmayın. sancak bir alayın namusudur. yemin töreni sancak geçişinde siviller bile hazır ol durumuna geçerler. sancak nöbetçisi en az iki saat boyunca (dört saat tutanları bile duydum) yerinde bir milim bile kımıldamadan bekler. nöbeti bile nöbet hizmetlerinin en şereflisidir.

emret komutanım izleyip gaza gelmeyin yani üzülürsünüz. *
  • sancak o birliğin (tabur, tümen vs.) görev yapabilir olduğunu (aktif olduğunu, savaşacak güçte olduğunu, ayakta olduğunu) ifade eder...
    sancağın düşmesi, çalınması yada başkasının eline geçmesi de o birliğin artık görev yapamaz durumda olduğunu ifade eder...
    bu sebeple o birlikteki herbir asker (gerek ast gerekse üst dahil) o sancağı korumakla yükümlüdür...
    sen askerde o sancağı korumak yerine halen çalmayı düşünüyorsan savaşta olduğunda silah arkadaşına yada vatanına yapmayacağın kalleşlik kalmaz...
    bu sebeple çalanı görürlerse vurmaları çok normal...
  • olmayan durum.

bu hikayeyi hangi dahi şahıs başlattı acaba çok merak ediyorum.

alay sancağını çalabileceğini, üzerine bunu başarabildi diye erken teskere ile ödüllendirileceğini düşünen, buna inanan insan var mıdır acaba?
    ben de biraz sıkayım bari.

imkan bulursanız şunları da yapın gençler;

çarşı iznine çıktınız diyelim. sivillerle takılıyorsunuz. eğer bağlı bulunduğunuz birlikteki albayı çarşıda denk getirirseniz ve okkalı bir pandik atabilirseniz erken terhis alırsınız.

iaşe için kullanılan unimog'un lastiklerini söküp araç kademelerin önünde yakarsanız, erken terhis alırsınız.

alay veya tugay içtiması gibi büyük içtimalarda tam alay veya tugay komutanı sizleri selamlarken, arkanızı dönüp kamuflajınızı indirerek götünüzü komutana gösterirseniz, erken terhis alırsınız.
  • sancağın simgesel olarak “namus” anlamı vardır. daha halk tabiriyle ifade etmek gerekirse; çalmaya çalışırsan sancağın direğini monte edebilirler.
  • fantastik bir şehir(alay) efsanesi.

gizlice komutanlık binasına giriyorsun,nöbetçileri deviriyorsun,sancağı alıp(önce öpüp başına koyduktan sonra),içtima alanında mağrur bir şekilde bekleyip,anlından öpen komutana teslim ediyorsun.
    şafak doğan güneş!

he canım,he güzelim...
  • askerliğimi bir alayda, alay komutanı habercisi olarak yaptım.
    haberciliğimin üçüncü ayında alay komutanı değişecekti ve protokol gereği eski komutandan yeni komutana alay sancağının devri yapılacaktı.

sancak çok uzun zamandır yerinde olduğu için önce havalandırılması ardından da ütülenmesi emredildi.

alay komutanından sonra en rütbeli 5 komutan ve 3 tane silahlı uzman ile sancak yerinden çıkartıldı. sivilde terzilik yapan er, elleri titreye titreye o muhteşem kumaştan yapılmış olan sancağı ütüledi. ütüleme sırasında da herkes pür dikkat ütünün geçtiği yerlere bakıyor, sancak zarar gördü mü diye kontrol ediyorlardı.

o anki tedirginliği yazıya dökmek imkansız fakat sadece izleyici olan ben bile gerilmiştim. sonra yine pamuklara sarılıp günü geldiğinde çıkartılması için dikkatlice yerine geri koyulmuştu.

emirle dahi yerinden çıkartılırken bu kadar garantici ve dikkatli davranılan bir şeyi çalana neler yapılır, hayal dahi edemiyorum.
  • yatak odanıza giren hırsızı öldürünce ceza almazsın ve konsolosluklar o ulkenin toprağı sayılır ile yarışır. ha bir de boksörler sokak kavgası için yargılanırken ateşli silah taşiyormuş gibi işlem görüyomuş geyiği var. hasbinallah.
hesabın var mı? giriş yap