• piiz ortamının olmazsa olmazlarındandır, pek damar müslüm gürses şarkısı.
  • boşluğa düşme. ne olduğunu bilmeden sessizliğin içine gömülüp kalındığında, ne yapılacağını bilememe. pembe rüyaların olmadığı karanlıkların içine girildiğinde, içteki zehrin içte kalması. düşlemekten korkarken hayattan kalanları, elinde yalnızca dokunamayan gökyüzü kalır. hayalin kalmaz, sen kalmazsın ve elim kağıda gitmez; sessizlik ve kimsesizlik başlar, beynimde dolanan cümlelerle. devamını çekip almak zor olur hareket ederken. hızlıca akarken senle ilgili her şey tutabilmeyi beceremem. yapılan her şeyin zamanı uzun olur. avuturum öylece kendimi. gidip gelir aklım, hüzün çöker, kara gecelerde seni görürüm rüyamda. herkes ve her şey iç içe girer. aldanırım hayalinle...
  • aldatma hakkı aynı zamanda aldatma hastalığı. aldatma hastalığı sanılan şey, aldanma hastalığı. aldattıklarına bişey olmuyor, olan aldatana oluyor. dermişim. her şey her şeyle bağlı, o yüzden tekil olamaz, aldanan/aldatan tek başına matris dışına çekilemez.

kendini üzen herkesi üzer.
    mazohizm sadizm içindir.
    (belki sadizm mazohizm içindir, eşit olasılık.)
    özüzenin* reklam ve halkla ilişkiler yüzüne aldanmayın.
    sadece kendine sert olan da nezaketiyle aldatmasın, o da içinde herkese her şeye karşı serttir.

[fakat bir annenin, bir kardeşin gözünden gizlenemeyen bir hazin renk: "aldanmayınız, bu nikabın altında ben varım!" derdi.] halid ziya uşaklıgil - mai ve siyah

(ilk giri tarihi: 17.7.2021)

(bkz: aldanmak/@ibisile)
  • "aldatan ve aldanan (dolandıran ve dolandırılan) münasebetinde kusurun tamamı zarara uğrayana aittir. çünkü insan ölçüsüz ve/veya fevkalade bir kazancı hedeflemedikçe dolandırıcıya av olmaz." ismet özel
  • mavi mi, yeşil mi yoksa sarı mı gördüğün?
    ormanı, denizi güneşsiz mi gördü gözün.

aldanma dostum;
    belki anandan siyahtı emdiğin.

renklerin içinde kuşlar toplamışsa en şık payeyi,
    karga ne yapsın kara olmamak elinde mi?

aldanma dostum;

gün gidiyor vakit geçer,
    dün genç olan yarın beyazın saçlarına kefen biçtiği cevher.

aldanma dostum;

ben çok laf ederim zengin ve fakire,
    mutlu ve mutsuz geçinene,
    umut her gün bir yenisini eklemezse çiçeğine,
    ha ağlamışsın ha gülmüş,
    ha yaşamışsın ha ölmüş,
    kendin bile itiraf edebilir misin kendine,
    ben zaten ben olamadım hiç diye?

umut
  • "aldanmanın iki yolu vardır: birincisi doğru olmayan bir şeye inanmak, ikincisi ise doğru olan bir şeye inanmayı reddetmek"

soren kierkegaard
  • (bkz: aldanmak)
  • bir erbil tusalp kitabı.
    "sevgili kızım,
    "sonu yok mu güzel ?" sorusunun anlamsızlığı ortada.biliyorum,ama sonu geldi yavrum.bugünden yarına bitmeyecek olsa da acının ve gözyaşının,ağıdın ve yasın sonu sanki geldi gibi" giriş cümlesi ile başlayan kitap mektuplar halinde devam ediyor. yazar 12 eylül'ü yaşamamış,susurluk'u unutmak üzere olan,hortum ve talanı kanıksanması gereken olaylar ve olgular gibi algılama noktasına gelen 20"li yaş gençliğine dönüyor yüzünü.
hesabın var mı? giriş yap