hulusi

  • azimli
  • şamda kayısı (719)
  • 1604
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

osmanlıcanın liselerde zorunlu ders olması

lise düzeyinde latin hurufatı ile dahi fuzuli'yi, aruz veznini anlatamayan/anlamayan ve çareyi alay etmekte bulan bir toplum için oldukça fantastik bir öneridir. ilkokuldan beri okutulan ve anadili olan türkçe'den bile üniversite giriş sınavında kaç öğrencinin "sıfır" puan aldığını bir yana koyalım.

osmanlıca denilen lisanı öğrenmek için çok okumak ve çokça kelime bilmek lazım gelir. ülkemizde orta öğretimi bitirmek üzere olan 18 yaşındaki bir gencin, bildiği bir konuda konuşurken, kullandığı kelime sayısı 1500 civarındadır. ingiltere'de ise 7 yaşına gelen bir çocuğun kullandığı kelime sayısı 3500 civarındadır. ülkemizde onbin kişiden sadece 3'ünün düzenli kitap okuma alışkanlığı var.

ortalama eğitim süremiz sadece 7,6 yıl. yani orta-2'den terk bir toplumuz. nüfusun %50,6'sı orta okul eğitimini dahi tamamlayamamış. eğitime yaptığımız kamu harcamaları milli gelirden %2 pay alıyor. 2002 yılında milli eğitim bakanlığının %17 olan yatırım bütçesi payı %6'lara gerilemiş vaziyette. halen 4 milyonun üzerinde kadın okuma yazma bilmiyor.

bu vaziyette tartıştığımız meseleler şunlar:
-zorunlu din dersi anaokulunda mı başlasın ilkokulda mı?
-kız öğrencilerin derslerine erkek öğretmenlerin girmesi sakıncalı mı?
-karma eğitime son verilmeli mi?
-osmanlıca zorunlu ders olmalı mı?

herhalde 'büyük devlet' olmak böyle bir şey. zamanının büyük devleti bizans imparatorluğunda da, ulemalar meleklerin cinsiyetini tartışıyordu, fatih konstantinopol'e dayandığında...

hülasa; keşke toplumun ortalama eğitim süresi 14-15 yıl olsa, eğitimde fırsat eşitliği sağlansa, okur-yazar olmayan kimse kalmasa, kelime hazinemiz ve kitap okuma alışkanlığımız gelişmiş ülke standartlarına erişse ve işte o zaman üzerine bir de osmanlıca öğretsek, ne âlâ olurdu.

ayrıntılı bilgi için (bkz: elif görse mertek zannetmek)

devamını okuyayım »