• seviyorsan dinine bakacaksan kes at kafanı
  • var olan bir durum. zamanında bu yüzden evlenemedim hatta. yine de saygı duymakla yetiniyorum. dini hayatın merkezine almış biri böyle düşünebilir. birçok sünni ailede de var zaten bu
  • gayet te olan yasaktır, her inanış grubunda olduğu gibi alevilerinde yobazları epey çoktur.
  • böyle bir yasağın olmadığına dair kanıtlarım var.
  • yoktur öyle bir yasak insan insanla evlenir. amma ve lakin bu evlilikte sorun yaşanma olasılığı epey yüksektir. sevgi varsa bir şekilde aşılır ; yoksa vay haline o farklı mezhepten olanların
  • alevi sevgilimle ailenin müthiş desteğiyle rahatça evlenebildiğime göre artık geçerli olmayan yasak.

hatta cem'e gittik, dededen onay falan aldık. dede bile öyle bir şey olmadığını söyledi.
  • sünni olan kuzenimin alevi biriyle evlenmesiyle laaaaps diye önyargıya düşüvermiş yargıdır.
  • yasaktan ziyada istememektir.kendi adıma karşı kültürden biriyle evlenmeye sıcak bakmıyorum ne yazık ki.eninde sonunda bir sorun olacağı aşikar çünkü.eşin ile senin için pek sorun olmayabiliyor ama çocuk olunca nolcak peki hangi kültürle yetişecek,anne baba karışmadı bir nevi ama aileler çok giriyor bu işin içine. çocuk büyüdüğünde sunni taraf çocuğa sunni kültürünü,diğer tarafta alevi kültürünü empoze etmeye başlayacak çocuk,anne baba arada kalacak hatta anne baba arası kavgalar bile başlayacak.her ne kadar yok deselerde bu böyle.istediginiz kadar olmaz ,sene bilmem kaç demlerinden vurmayın...
  • sünnilerin küçük kesiminde var bu biraz galiba; "kızımı-oğlumu alevi ile evlendirmem" şeklinde. alevilerde de var, şimdi yok demenin de alemi bulunmuyor, dürüstlük iyidir.

ancak artık bu tür fikirler toplumun büyük kesimi tarafından iplenmiyor, çağ dışı kaldı çünkü.

nitekim, sünni olan kızkardeşim, alevi olan sevdiği ile evlendi ve mutlu mesut yaşıyorlar.
  • öyle bir yasak yok ve şimdiye kadar bu ayrımı yapanları eleştiren, önce insan diyen bir alevi olarak diyorum ki; evlenmeyin kesinlikle. sizin insanlığınızı anlayabilen toplum yakmaz, katletmezdi. insanlığınız fazla geldiği için bu tavır içerisindeler.
hesabın var mı? giriş yap