• bence aziz yıldırımı getirsin adam kaç kere şampiyon yaptı tek başına
  • ersun yanal dışındaki antrenörlerin bu sezon şampiyon yapma ihtimali imkansızdır nitekim şenol güneş ve fatih terim karşısında çok daha planlı olmak gerekir
  • senelerce fm ve cm'de büyük ve küçük kulüplerle çok sayıda şampiyonluklar yaşadım.
    ali başkanım isterse cv'mi yollarım, görev için hazırım.
  • konuşmasında ersun yanal'ı övüp özel hayatının başkanı ilgilendirmediğini söyledi. sanki yanal'ı getirecek gibi geliyor.
  • mustafa denizli diyen müptezelleri görüyorum.
    saçma sapan konuşmayın.
  • ersun yanal. bu ülkede lucescu'dan başka sistemli ve verimli yabancı hoca gelmedi. (nispeten daum) . hele ki şu saatten sonra türkiye'yi hiç bilmeyen yabancı bir antrenöre kulübü teslim etmek çok büyük bir risktir. hem maddi olarak ciddi kayıp olur hem de kaybolan 1 seneye mal olur. (bkz: aragones) , (bkz: del bosque) ..

belki orta takımları yukarılara taşıyan antrenörler olabilir (bkz: simeone) gibi. ancak onlarında gelecek planlarından ötürü ilk etapta türkiye'ye gelmeleri zor. gelseler de yüksek fiyatla gelirler..

illa da yabancı deniliyorsa tabi ki favorim (bkz: joachim löw) . hem ülkeyi de az buçuk biliyor. bakarsın mesut'u da getirir..
  • ersun yanal gelmesin diyenler fenerbahçe'nin nisan ayında ilan ettiği şampiyonluğunu hatırlamıyorlar galiba. trabzonspor'daki başarısızlığı ne gibi bir ölçü olabilir anlamak mümkün değil. fener'in çapıyla trabzon bir mi? adamın yüzü gülüyordu fenerbahçe'deyken. yabancı teknik direktörlerin hali ortadayken, ersun yanal boştayken macera aramanın gereği var mı? sen kur güzel bir kadro sonra türkiye'yi bilen bir adamın eline bırak, bak ondan sonra ne oluyor? zidane'dan yeğdir ersun yanal. yabancı teknik direktör maceralarına kaç kez girdi kulüp ve kaçından gülerek ayrıldı? maceraya falan gerek yok. inançlı, cesur ve çalışacağı ortamı bilen bir teknik direktör getirin kalan enerjinizi topçu aramak ve bulmakla geçirin. maceraya gerek yok. fenerbahçe trabzon değildir, müsterih olsun fenerbahçe'liler.
  • öncelikle seçimi kazanmasıyla yıllar sonra yeniden fenerbahçe için bi şeyler yazarken heyecan duymamı sağlayan ali başkanıma teşekkürler. ismi geçen isimler hakkındaki düşüncelerimi paylaşmadan önce ali koç'un seçim sürecindeki açıklamalarından bazı akılda kalan bölümleri paylaşmakta fayda var...

1- üst yapıdan altyapıya kadar aynı futbolu oynayan bir ekol peşinde olacağız.
    2- almanya'da yaşayan gurbetçi futbolcular bizim için çok önemli. uzun vadede oradan bir takımla pilot takım olarak anlaşmak istiyoruz.
    3- hücum oynayan bir fenerbahçe oluşturmak istiyoruz.
    4- listemizde 10 hoca vardı beşi çok büyük takımlarla anlaştı (muhtemelen üçü favre, tuchel ve emery'ydi)
    5- keşke futbolda da obradovic gibi anahtar teslim bir hocamız olsa
    6- imkan olsa da zidane'ı getirebilsek
    7- aykut kocaman ile çalışmak isterdim ama taraftarın beklentisi çok farklı
    8- şampiyonluğa oynayan bir takımın teknik direktörü tartışılmamalı

1- şimdi bütün bunları alt alta koyduğumuz zaman yeni hocanın aykut kocaman olmayacağı aşikar.

2- üst yapıdan altyapıya kadar aynı futbolu oynamaya çalışacağız deyince insanın aklına ister istemez son yıllarda avrupa kupalarına damga vuran ispanyol ekolü geliyor ister istemez. e büyük takımlarla anlaşan hocaların seviyesine baktığımızda o kalibrede ispanyol ekolüne yatkın hoca olarak luis enrique var önümüzde. bana kalırsa adaylardan biri olması muhtemel. ister miyim? gönlümden geçen isimler başka ama luis enrique başarılı olamaz diyerek kestirip atmak da doğru olmaz tabii ki.

3- kulübün yeni dönemde almanya'daki gurbetçi gençlere vereceği önem ve yine ispanyol futbol ekolüne yakınlığıyla tayfun korkut da adaylardan biri olabilir. tayfun almanya'da özellikle stuttgart ile güzel bir izlenim bıraktı, yıllarca ispanya'da futbol oynadı ve herkes tarafından bilinen uluslararası bir futbol adamı oldu. bunun yanında barcelona, espanyol, real sociedad, villarreal ve valencia'da staj yapan, sociedad u19 takımını çalıştırmış bir isim. ayrıca uzun yıllar fenerbahçe'de oynaması nedeniyle camiayı ve türk futbolunu da çok yakından biliyor. yani bu göreve gelirse aykut kocaman, ismail kartal, oğuz çetin ve rıdvan dilmen gibi camianın evladı olduğu için değil hak ettiği için gelecek. tayfun korkut ile yapılmış detaylı bir röportaj var burada hakkında daha çok fikir edinmek isterseniz okuyabilirsiniz.

4- joachim löw dünya kupası öncesi sözleşmesini uzattığı için bu olasılığa pek ihtimal vermiyorum.

5- arsene wenger'in adı başkan tarafından yalanlanmıştı.

6- maurizio sarri chelsea ile büyük ihtimalle anlaşamayacak. kendisini isteyen zenit de başka bir teknik adamla anlaştı ve sarri bir anda ortada kaldı. çok isterim ama oldukça zor görünüyor.

7- ersun yanal taraftarın ve yeni yönetimin bu coşkusuyla takımı şampiyonluğa taşıyabilir ama onun futbol felsefesi ali koç'un işaret ettiği gibi u13, u14 gibi takımlarda ne kadar uygulanabilir bu bir soru işareti. ben ersun hocayı çok isterim bu arada teknik adam olarak ya da başka bir görevle fenerbahçe çatısı altında olsa keşke. mesela son dönemde anadoluda üniversiteleri gezip panellere katılıyor hoca. fenerbahçe bünyesinde anadoludaki genç yetenekleri tarayacağı bir göreve gelse çok faydalı olabilir ama böyle bir görev onu mutlu eder mi bilmiyorum tabii.

8- laurent blanc iki senedir boşta ali koç'un adaylarımızdan beşi büyük takımlarla anlaştı diyerek işaret ettiği büyük takımlarla anlaşan hocalar kadar önemli bir kariyere sahip. boştaki hocalar arasında en gözde isimlerden biri. hem futbolculuğunda hem de teknik direktörlüğünde çok büyük isimlerle çalıştı. eğer fenerbahçe'yi benimserse zico gibi farklı bir hava katabilir camiaya.

9- zico'ya hiç ihtimal vermiyorum bizden sonra ırak milli takımı'na kadar düştü. çok büyük bir futbol figürü ama teknik direktörlük konusunda daha ileriyi görmek gibi bir amacı yok sanırım.

10- louis van gaal geçtiğimiz ay gelecek sezon yeniden bir takım çalıştırabileceğini açıklamıştı. çok büyük hoca ve ali koç'un altyapıyla birlikte futbol ekolü oluşturma amacına da çok uygun ama çin'den gelen dev teklifleri bile reddetmişken bize gelmesine pek ihtimal vermiyorum. ama yine belirteyim çok isterim.

11- zinedine zidane üç senedir birçok pozisyonda dünyanın en iyilerine sahip olan bir takımı çalıştırıyor. bu dönemdeki real madrid'in bu açıdan futbol tarihinde daha önce rastlanan bir örneği var mı emin değilim. zidane'ın real madrid'deki başarısının işin teknik kısmından ziyade oyuncuların kendisine duyduğu saygıyla alakalı olduğuna inanıyorum. tabi bizde de oyuncular zidane'a saygı duyacaktır ama bu bizim için yeterli olmaz muhtemelen. ayrıca bir ayda marcelo'dan hasan ali'ye düşmenin yapacağı şok etkisi onu da çok olumsuz etkileyecektir muhtemelen.

12- andre villas-boas henüz 40 yaşında olmasına rağmen büyük bir tecrübeye sahip ve şu an boşta. şu an vitor pereira'nın çalıştırdığı çin takımından ayrıldıktan sonra dakar rallisi'ne katılıp yanlış hatırlamıyorsam kaburgasını kırmıştı. dolayısıyla teknik direktörlük yapmak istiyor mu bilmem ama güzel bir projeyle aklını çelebiliriz gibi geliyor. gerçi çin'de dev bir ücret kazanan adamı buraya getirmeye maddi olarak nasıl ikna ederiz onu bilemiyorum. yine de aniden hocalığı bırakıp ralliye katılma kararı aldığına göre çin'de dünyalığını yapmıştır ve artık maddiyatı önemsemez belki.

13- peter bozs ajax'ta genç bir takımla uefa'da final oynamıştı. sonrasında dortmund macerası da çok iyi başlamıştı ama ilginç bir düşüş yaşadı. oynattığı ofansif futbol ve genç oyuncuların gelişimine sağladığı katkı çok güzel. fenerbahçe'ye gelirse iz bırakabileceğine inanıyorum.

tüm bunların ışığında benim sırasıyla istediklerim;

1- maurizio sarri
    2- louis van gaal
    3- ersun yanal
    4- laurent blanc
    5- andre villas-boas
    6- peter bozs
    7- tayfun korkut

son olarak kim gelirse gelsin geride bıraktığımız her şeyi unutup destek olmamız lazım. artık beyaz bir sayfa açmanın zamanı geldi.
  • antonio conte'nin gelmesini isterim ama chelsea gibi bir kulüpteki yıldız oyuncular bile conte'nin antrenman tekniklerini beğenmeyip bilerek oynamadılar tüm sezon. şerefsizler, adamı göndermek için ellerinden geleni yaptılar. türkiye'de hiç tutunamaz, bizim oyuncular komaya girer o kadar çalışmaya.
  • (bkz: joachim löw)

şimdiden hayırlı olsun, istihbarat sağlam.
hesabın var mı? giriş yap