şükela:  tümü | bugün
 • yıl olmuş 2012, hâlâ "alo"nun bu kişi nedeniyle ortaya çıktığını düşünen insanlar varlığını devam ettirmekte.
 • sunay akin’in 2001’de cikan kitabi kitabi ıstanbul’da bir zurafa’nin icinde alle lol os basligi ile bulunan oykuden kaynaklandigini dusundugum unlu sehir efsanesinin kahramani. bu yazi onlarca turkce web sitesinde ve artik bazi turki dillerdeki sitelerde de yer aliyor. kanimca bunu ortaya ilk atan kisi sunay akin. sanirim okur nasil olsa anlar, eglence olsun diye yapti ama birileri ciddiye alip elektronik posta ve web siteleri ile yaygin hale getirdiler. kendisinin asik veysel uzerine ve marlon brando uzerine baska hayal urunu ama gercek gibi anlatilmis oykuleri oldugunu da okudum. bu arada, allessandra lolita oswaldo gercekten ıspanyolca bir isim olabiliyor, yani biraz usturuplu bir atmasyon ama ınternet'te yapilan kucuk bir arastirma boyle bir sey olmadigini hemen soyluyor.

  sunay akin'in boyle tarihle ilgili konularda dogru olmayan bir kac konuyu daha israrla iteledigini gordum ve bu durumdan dolayi oldukca saskinim. belki bir aciklamasi vardir.

  benzer bir efsane icin (bkz: okey/#15953807)
 • graham bell’in sevgilisinin ismi olduğu söylenerek baş harflerinden “alo” sözcüğünün oluştuğu iddia edilen, yıllar boyunca şehir efsanesi haline gelmiş gerçekte hiçbir zaman yaşamamış kurgu karakterin adı.

  öyküye göre, graham bell telefonu ilk bulduğunda cihazı denemek için ilk bağlantıyı sevgilisinin evine yapar ve genç kadın, bell onu her aradığında telefona “allessandra lolita oswaldo?” diye cevap verir. zamanla bu isim kısalarak “allo”ya dönüşür. bir zaman sonra allessandra sevgilisinin bilime olan düşkünlüğünden bunalarak onu terk eder fakat adı gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelir. kimi anlatılarda ise bu genç kadın bell’in sevgilisi değil eşi olarak anılır. bu versiyonda bell telefonu işitme engelli eşini tedavi etmenin yöntemlerini ararken kazara bulmuş ve cihazı kullananların onu anmasını istemiştir.

  allessandra lolita oswaldo olduğu iddia edilerek paylaşılan fotoğraflar ise graham bell’in eşi mabel gardiner hubbard-bell’e ait. hubbard-bell’in işitme engelli olduğu ve graham bell’in telefonu eşine işitme duyusunu geri kazandırma amacıyla icat ettiği söylentisinin bell ailesinde sesin yapısı ve kullanımı ile ilgili çalışmalar bir aile mirasında olduğundan ne derece gerçek olabileceğini söylemek zor.

  yıllar boyunca pek çok mecrada yayılan iddia, daha önce yalvaç ural’ın 2012 yılında milliyet’te yayınlanan yazısında ve sunay akın’ın istanbul’da bir zürafa isimli kitabında yer almıştı. ancak her iki yazı, tarihi ve biyografik bir önemi olmayan kaynaklar yararlanılarak hazırlanmıştı.

  “alo” sözcüğünün ingilizce içerikli internet sitelerinde bell’in sevgilisinin – veya eşinin – isminin margaret hello olduğu ve telefonu cevaplarken kullanarak türediği iddia edilse de haber ve bilgi doğrulama sitesi snopes.com’un bu iddiayı yalanladığı analize ulaşılabiliyor.

  ilgili analize buradan ulaşılabilir.