• cok uzun süredir münihte yasiyorum ve yukari da almanya ve saglik sistemi hakkinda yazilanlari okudukca sok oluyorum..
    yazilanlarin hic birine hele hele doktorun " hauptbahnhofta esrar bulabilirsin" tavsiyesi tarzi olaylara hic ama hic denk gelmedim.
    yasananlarda belki eyalet farki vardir diyecegim ama cok absürd seyler yaziliyor almanya hakkinda!
  • cocuk sahibi olan (halihazirda cocuk parasi alan) ve almanya´da yasayan, virüs nedeniyle isinden olan veya maasi azalan kisiler kinderzuschlag adi verilen ek cocuk parasi icin basvurabilir. 1 nisan itibariyle daha kolay erisim saglanacagi duyuruldu bu ek yardima. örnegin son maas bordrosu göndermek yeterli olacak, normalde son 6 ayin bordrolarini istiyorlardi.

notfall kiz
  • coronadan etkilenmiş ekonomiye sahip ülke. gün itibariyle eşim ve ben işsiz kaldık.
    edit: farklı iş yerlerinde çalışıyorduk
  • başarılı ülke..
  • 2019 ağustos ve 2020 ocak ayı arası 6 aylık süre baz alınarak son üç ayda yapılan alışveriş miktarının karşılaştırması yapılmış bu güzide ülkede. resmi olan istatistik sonuçlarına göre corona krizinden dolayı:

tuvalet kağıdı: % 211
    sabun:% 337
    pirinç:% 208
    domates konservesi:% 171 oranında fazla rağbet görmüş son haftalarda.

yine makarna, şeker, unlu mamuller gibi temel gıda maddelerindeki satış da kendini ikiye katlamış.
    bira satışlarında ise yaklaşık % 10 oranında bir düşüş yaşanmış.

yine dezenfektan ürünlerine talep %751 oranında yükselmiş.

maskeyle yarışan tuvalet kağıdının, karaborsaya düşecek hale gelmesine karşın ipi göğüsleyememesi ilginç.

kaynak

fiyatlarda ise herhangi bir artış ben kendi adıma gözlemlemedim.
    türk marketlerindeki kolonya fiyatlarını konu dışı tutuyorum.
  • sanılanın aksine tuvalet kağıdının fiyati 1.5 euro artmıştır. aldide alışveriş başına 1 paket tuvalet kagidi kısıtlamasi gelmiştir. süt ve un da alışveriş başına 5 paketti dün.

sonuç olarak raflara dönüyor her şey böyle kısıtlamalarla.
  • bazı ürünlerde ufakta olsa fiyat artışı olmuştur efendim. alman marketlerinden bahsediyorum, türk/ kürt marketlerine girerseniz ohooo. ırzına geçtiler enflasyonu tek başına arşa çıkartacak seviyede zam yapıyorlar işin içinden bildiriyorum.
  • normalde bütün marketlerde 39 cent olan en ucuz makarna birkaç haftadır 45 cent'e satılmakta. aldı ve rewe'de 75'ten satılan bio makarnalar da 79'a yükselmiş.
  • 4 cent 6 cent gelen zammı buraya yazmak... amına koyum türkiye de biz 4 lira 6 lira olarak yiyoruz o zammı 4 kuruş 6 kuruşluk zam nedir lan
  • alman marketlerinde kilosu 39 cente satılan unun türk marketlerinde 69 cente satıldığı ülke. yok yani, türkiye’de üretilmiş özel bir un da değil, ortadoğulu her yerde çakallığını yapıyor.
hesabın var mı? giriş yap