şükela:  tümü | bugün
 • istanbula "taşı toprağı altın" zannederek gelip yerleşenlerin yarattıgı gecekondu dagının belediyece verilmiş ismi
 • buna cok benzer bir ornek de izmirde mevcuttur: altintepe
 • ankara'da sehir merkezinden uzak bi semt, altindag denilen tepe gecekondularla doludur ayrica nufus dairesi, askerlik subesi vb. gibi devlet daireleri mevcuttur, ayni istanbul dolapdere gibi bi suru oto elektrik tertibi tamircileri vardir.
 • bir orhan veli şiiri...

  altındağ

  biri bir koca gorur ruyasinda:
  yuz lira maasli kibar bir adam.
  evlenir, sehire tasinirlar.
  mektuplar gelir adreslerine:
  $en yuva apartimani, bodrum kati.
  kutu gibi bir dairede otururlar.
  ne camasira gidilir artik, ne can silmeye;
  bulasiksa kendi bulasiklari.
  cocuklari olur, nur topu gibi;
  elden dusme bir araba satin alinir.
  kizilay bahcesi'ne gidilir sabahlari;
  kumda oynasin diye kucuk yilmaz,
  kibar cocuklari gibi.
 • aklima direk olarak 116 ve 119 rakamlarini neden getirdigini bir turlu anlayamadigim ve izmir icinde biryerlerde oldugunu du$undugum semt.
  (bkz: bilinc)
  (bkz: bilincalti)
  (bkz: kime gore neye gore)
  (bkz: dusunuyorum oyleyse varim)
 • izmir icinde, tepeleri yasal gecekondularla dolu olan semte verilmis isim. yeni otogar sayesinde yogunlugu artmis fakat bu yogunlugu guzellige cevirecek bir belediyeden yoksun olmasi nedeniyle yine oldugu gibi kalmistir. 2003 yilinda hic bitmeyen kaldirim tasi degisimleri ile yolu iyice darlasmis, az bucuk belediye gelirinin de tumu ucup gitmis acinasi yer.
 • altindag ilcesi:
  ankara nin merkezini olusturan 8 ilceden biridir. (buyuksehir belediyesini olusturan ilceler sirasiyla 1- altindag, 2- cankaya, 3- etimesgut, 4- golbasi, 5- kecioren, 6- mamak, 7- sincan ve 8- yenimahalle) il merkezindeki nufus buyuklugu acisindan 400.023 kisi sayisiyla 5.nci siradadir. kaynak http://www.die.gov.tr/nufus_sayimi/2000tablo5.xls
  ilce adini ankaranin en eski yerlesim yerlerinden biri olan altindag tepesinden almaktadir.
  adini aldigi altindag ankara kalesinin karsisindaki tepedir. altindag tepesinin ankaranin en eski yerlesim yerlerinden biri olmasi nedeniyle otantikligi korunmak istenilmis ve boylece hicbir belediye doneminde ne imar girmis nede oralara bir civi cakilmistir. ilk yerlesildigi zamanki gecekondulari ile icinde yasayan insanlar degismek sartiyla aynen korunmus ve gunumuze ulastirilmistir. (tabi bir iddia tepede bulunan saglik ocagi nedeniyle bolgenin yesil alan olarak ayrilmis olmasi ve bu amac ile bolgeye kadastro, imar girmemesidir. ama bolgede bile bildigim 65-70 yillik bir yerlesim vardir saglik ocagi 14-15 seneliktir.)
 • türkiye'nin en ünlü gecekondu semtlerinden. ilk gecekondular sahiplerinin kendi ihtiyaçlarına göre iç mekân tasarımını (interior design) gerçekleştirdiklerinden; bahçeli, yatak odası giriş kapısından görünemeyecek şekilde konumlanmış, çocuk odası bulunan, giriş kapısı salona açılan... evlerdi. kentsel planlamadan nasibini almamış bir kendiliğindenlikle kurulsa da, evler sahiplerinin iradesi ile biçimlendirilrdi. kimi zaman yıkılır, odaların konumları ve genişlikleri değiştirilebilirdi. özellikle evdeki çocuk sayısın artması ya da ev hanımının işlik halinbe getirmesiyle bu yeniden-üretim süreci görülür. mekân ile bu mekânı kullanan arasında apartmanlarda çoğunlukla göremeyeceğimiz bir ilişki kurulurdu. mekânı kullananlar, mekân üzerinde tasarruf sahibi idi.

  bu erken-dönem gecekondu örnekleri, bu gecekondular şehirmerkezlerine yakın olarak değerli arsalarda kurulduğundan 1972 - 1977 ve 1983 - 1990 arasında mütehaitler tarafından satın alındı. yıkılarak, apartman daireleri kuruldu. 72'den sonra bahçeli gecekondu yapımı neredeyse olanaksızlaştı.

  yetmişlerde sol litaratürde "devrim altındağ'dan gelecek" anlayışıyla metaforlaştı. türkiye'de alt-sınıf şehirlerde işsiz kalmaya devam ettikçe kırsaldan gelen yeni kentlilerin naskısının iktidar üzerinde artacağı ve gitgide devrimciliğe doğru evrileceği iddiasıyla referans verilmeye başlandı. iddiaların güdüklüğü ve geçersizliği tecrübelendi.
 • 24 bin kadının okuma yazma bilmedigi baskent ilcesi.