mortishia

  • 3604
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

polikistik over sendromu

çok sayıda kist içeren yumurtalık* dokusudur. sinsi olmayan bir hastalık biçimidir.
muhakkak bir belirti ile ortaya çıkar. adet düzensizliği, kısırlık, ve erkeklik hormonunun* fazla çalışmasından ötürü tüylenme, kilo alma sorunu, ilk başta göze çarpan belirtiler olsa da, kontrol altına alınmaması halinde şeker hastalığına yakalanma riski de sendromun getirdiklerindendir.

pko mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. rahim iç tabakasının progesteronhormonu etkisinden mahrum kalması ve sürekli kalınlaşması belli bir süre sonra rahim iç tabakasında kanser öncesi değişiklikler oluşmasına, hastalık uzun süre devam ettiğinde ise bu tabakada kanser gelişmesine neden olabilir. *
diğer bir uzun vadeli sorun da testosteron hormonunun sürekli olarak yüksek kalmasına bağlı olarak kan yağlarının seviyesinin yükselmesidir. bu durum uzun vadede kadının çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

vazgeçilmez 3 testi vardır;

tsh
prolaktin
shbg

troid bezleri ve sendromun birinci dereceden sebebi olan hipofiz bezi ile ilgili bulguları değerlendiren doktorlar durumun vahimliği yada sıradanlığına göre, ilaçla tedaviye başlar
-ki doğum kontrol hapları içermiş oldukları progesteron hormonu nedeniyle tercih edilirler- eğer tedaviye cevap vermezse kistler, laparoskopiyöntemi ile kendilerinden kurtulmak mümkündür. laparoskopiyle yumurtalıklara ufak delikler açılarak * foliküllerin sayıca azalması ve kısır döngünün kırılması sağlanabilir. son olarak derim ki bu saçma hastalık dünyada100 kadından sadece 5'inde kendini gösterir. * * yeni pko tanısı almış olan kişilerin bilmesi gereken, kendi haline bırakıldığında pko’nun ciddi sağlık sorunları yaratabileceği, etkili bir şekilde tedavi edildiğinde ise çocuk sahibi olabilme de dahil, hiç pko’su olmayan bir kadın gibi hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmelerinin mümkün olduğudur.

devamını okuyayım »
14.05.2004 23:39