gari

  • 2412
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

türk fetihlerinde üçe bölünebilme kuralı

biliyorsunuz "almak" biz türkler için şevhetli bir fiil, böyle bir düşkünlüğümüz var. kimi zaman "veren olursa", kimi zaman ise "seve seve değil sike sike"... türk'ün aldıkça alası geliyor.

ama sadece nitelik (almak) değil zamanlama da önemli. çünkü söz konusu "almak" olunca türk'ün tek rakibi kendisi oluyor, sergei bubka'nın sırıkla atlamasında olduğu gibi kendisiyle bir yarış haline giriyor.

atina, şam, kerkük, erivan.. biz türkler'in 24 saat içerinde alabileceği yerler. tabii mekânın enlemine göre yurt içi kargo ya da kotalı adsl gibi tarife değişikliği var: 3 (erivan menü), 6 (kerkük menü), 12 (şam menü) ve 24 (atina menü) saat şeklinde. fark edeceğiniz gibi türk'lerin bir yeri ne kadar süre içinde alacağını belirlerken ortaya çıkan saatin 3'e bölünebilme kuralı var bir tek, ona riayet önemli. ("yalnızca 750bin lira ekstra ödeyerek şam'ınızın ve erivan'ınızın büyük boy olmasını ister misiniz?")

yani yarın öbür gün arjantin'in ermeni soykırımı yasa tasarısını kabulune binaen "buanes aries'i kaç saatte alırız ?" gibi taktik bir sorunun hesaplanmasında çalışan bir timde yer alırsanız 74, 85..vs.. deme gafletinde bulunmayın, 3'e bölünebilecek bir tahminde bulunun.

sponsored by
gazi üniveristesi stratejik matematik enstitüsü.

devamını okuyayım »
01.02.2007 00:00