şükela:  tümü | bugün
 • ebüssüreyya sami'nin 1913 - 1914 yıllarında yarattığı 10 öykülük polisiye dizisinde osmanlı'nın sherlock holmes'u olarak anılan kahraman.

  merkez kitapçılık 2 ciltte toplamış. amanvermez avni'nin serüvenleri 1. cilt osmanlı'nın sherlock holmes'ü adındaki kitabın arka kapağı şöyle diyor:

  "osmanlı hafiyesi amanvermez avni, yardımcısı arif ile birlikte beyoğlu'nda kazancı yokuşu'nda yaşamaktadır. bu ev düşmanları tarafından yakılınca tepebaşı'nda bir eve taşınır. sık sık kıyafet değiştirmekte, evindeki laboratuvarında yaptığı araştırmalarla en karmaşık olayları aydınlatmaktadır. kendi sardığı kalın sigaralara ve sütlü kahveye düşkün olan amanvermez, fransızca, rumca ve ermenice konuşmaktadır. çağdaşı polisiye kahramanları gibi alt edilmez biri değildir. peşindekiler tarafından gemiden denize atılır, eter koklatılarak bayıltılır. tam da bu yüzden inandırıclığını hiç kaybetmez, sevimli bir hafiyedir."
 • sabun köpüğü tarzında yazılmış polisiye kitap. zaman geçsin diye bişeyler okunacaksa alınabilir; ama polisiye, heyecan falan aranıyorsa bulaşmamak gerekir zira çocuk romanı gibi kalıyor
 • polisiye olarak belki çok basit hikayeler amanvermez'in hikayeleri ama 1913/14 istanbul'un da vukuu bulması olayların damakta değişik bir tad bırakıyor hikayelerde geçen mekanlara aşinalıktan dolayı.. bence 20/25 episode'luk harika bir tv dizisi olurdu bu hikayelerden.. şöyle güzel de bi prodüksiyonla seyrine doyum olmazdı diye düşünüyorum.
 • kuşaktan silah çıkarılan, bıyık altından gülünen, ezan seslerinin arasından "aman yandım eyvah" feryatlarının yükseldiği isli puslu istanbul havası kokan eğlenceli polisiye serinin sevimli kahramanı. bu sabah elime geçen amanvermez avni'nin serüvenleri adlı kitabı işe giderken okumaya başladım ve beni siyah beyaz da değil taaa sepia efektli istanbul günlerine, galata kulesine, beyoğlu'nun ara sokaklarına geri götürdü. ha bir de fakabasmaz zihni diye bir polisiye kahramanımızın da olduğunu gene bu kitap sayesinde öğrendim. en kısa zamanda onu da bulmayı umuyorum, merkez kitaplar yayınevinden çıkan bu güzel kitabı kemal tahir'in son dönemde piyasaya yeniden çıkan mayk hammer serisiyle eşzamanlı olarak okuyabilirsiniz.
 • sıkı polisiye okuru olduğunu idia eden birçok ki$inin henüz farkına varmadığı osmanlı dönemi polisiye kahramanı.

  erol üyepazarcı'nın sayesinde günı$ığına çıkmı$ maceraları merkez kitaplar tarafından iki cilt olarak yayımlandı.
 • (bkz: dime novel)
 • bir nevi sherlock holmes, arsen lüpen karışımı eski zaman dedektifi.
  öykülerde - telif roman diye geçiyor - mevcut koşul ve imkanlara göre döneminin diğer ünlü dedektiflerine kıyasla* çok başarılı olduğu sık sık vurgulanan avni'nin serüvenleri erol üyepazarcı tarafından toparlanmış.
 • öncenin behzat ç.'si... türükleriyle, yardımcısıyla, yöntemleriyle tam bir polisiye karakter. üslubu keskin zekaya bir teşne. betonla kapalı odalardan kurtulur, denizin ortasında savaşır, odunları kendisine sütun yapar. o bir osmanlı hafiyesidir. ha bir de unutmamak gerekir ki mekan 1900'lü istanbul'dur. istanbul'un en istanbul olduğu zamanlar.
 • osmanlının sharlock holmesi, fakat diğer polisiyelerden farkı vardır. yeri geldiğinde yenilir,külyutar, yeri geldiğinde kadın kılığına girer... yanılır, aldanır... hayatın kendisi yani..."bir osmanlı polisiyesi amanvermez avni" diyebiliriz... kullanıcı adıma ilham vermiştir kendisi. amanvermez avni'den sonra başka karakterlerde çıkmıştır... cingöz recai, şeytan hadiye, fakabasmaz zihni, elegeçmez kadri, pire necmi, hafiye yılmaz…

hesabın var mı? giriş yap