• u.s patent ofisi’nce tescil edilmiş en eski sembol, 1870’de averill chemical paint co.’ya aittir. bu sembol şöyle tarif edilmektedir :

on planda, üzerinde chemistry kelimesi yazili bir kaya, onun ustunde bir kartal vardir. kartal bir pencesinde bir boya kabi veya teneke tutmakta, gogsunde, ekonomik, guzel, dayanıklı yazılı bir bandrol, diğer pençesinde bir fırça veya merdane bulunmaktadır. asagida su uzerinde buharli bir gemi, arka planda bir kopru veya viyaduk uzerinden gecen bir tren veya otoray, daha geri fonda ise binalar, fabrikalar gorulmektedir
  • bir kurumun ambleminde değişiklik düşünülüyor ve yönetim kurulu toplanıyor... toplantı bir süre sonra iki kişi arasında diyaloga dönüşüyor:

- anlayabilmiş değilim neden değiştiricez ki bu amblemi... neyi var yani... işte ne anlatmak istiyorsak hepsi var şu anki amblemimizde...
    + ne yok ki efendim... amblem lafını bile hak etmiyor şu anki amblemvari şey bence... amblem lafını hak edebilmesi için sadeleşmesi ve günün koşullarına uygun olması gerek... resmen bir kargaşa şu anki amblemimiz...
    - niye kargaşaymış ki efendim! amblem işte! günün koşuluna uyup da ne olcakmış hem... altı üstü 7 simge var içinde...
    + yaw şükrü bey... yaz gelince ısrarla sırtınıza 7 kat geçirmeye devam edebilirsiniz ve giyinmiş olursunuz ama bu giysinin adı "yazlık" olmaz efendim... aha bunun da adı ne amblemdir ne de logo!!!
    -?!?!?
  • bir zümrenin karakteri, imzası olmuş imge: logo, arma, kokart .
  • bildiğimiz sancak kelimesi, işlevinden farkı olmayan kavram. örneğin *finansbank durumunda yıldız işareti amblemdir. finansbank ise onların logosudur.
  • bir kuruluşun şekilden oluşan simgesidir.
  • okul formalari ceket ve kravatlarinda dayatilan bir damga veya aplike.
  • daha önce sözünü ettiğim toplantıda malum şahıslar, yine aynı konuya dair, benzer bir diyaloğa girer:

+ valla şu anki amblemden ben bir tek şey anlıyorum şükrü bey... yönetim kurulunun bu amblem oluşturulduğu dönem 7 kişiden teşekkül ettiği...

- evet doğru da şimdi bunun konuyla ne alakası var peki rukiye hanım!?

+ baksanıza 7 tane sembol var bu amblemvari şeyde... 7 kişi bişi demiş o zaman ve kimse de kırılamamış belli ki...

- !?!?
hesabın var mı? giriş yap