400 entry daha
  • donanım arşivi denilen kanal sayesinde bütün z kuşağı ve bu işe yeni girenler amd fanboyu oldu. bu kadar fanboyu olmasa bu kadar üstün görünemezdi bu marka.
  • masaüstü işlemciler alanında intel'in mezarına beton dökecek birazdan.

cenaze namazı için hocayı çağırın...
  • tek çekirdek performansı halen düşük kalan işlemcidir. lakin amd 100 lira ise intel 150 lira. yine fiyat performans ürünü yapmışlar. elektrik kullanımında tasarruflular. belki daha iyi bir soğutucu ile tek çekirdekte daha yüksek performanslara çıkılabilir diye düşünüyorum. intel yakalanabilir yani.
    kadının dediği gibi de best diyemeyiz. video edit olayında başarılı bir iş çıkmış olabilir. lakin oyunlarda bazen tek çekirdeğe çok fazla yüklenildiğinden bilemedim.
    çekirdek sayısı olarak yine inteli geçmişler. yani alınır mı evet.

ıntel ile bir kıyaslama videosu lazım. sonuçta kendi ürünlerini çok iyi tanıtan ama realde vasat performans veren nice ürünler gördük. karşılaştırma videoları gelene kadar bekleyelim görelim. acaba nvidea'nın yeni çıkan 3080 yada 3090 ile nasıl bir performans canavarı yaratabiliriz.
  • yeni nesil ryzen 5000 serisi işlemcilerini tanıttılar fakat her bir modele +50 dolar takmışlar. leadership dedikleri bu olsa gerek.

5600x - $299 (eski fiyat 3600x 249)
    5800x - $449 (3800 - 399)
    5900x - $549 (3900 - 499)
    5950x - $799 (3950 -749)

5600, 3700x henüz ortalarda yok. 3000 serisi devam edecek deniyor da doğruluğu ne kadar bilmiyorum çünkü sunumda kaçırmadıysam böyle bir şey söylenmedi.

eski işlemciler için epey önce msrp 50 dolar inmişti.

edit: 3500x yazmışım ilk işlemciyi.

bu yeni fiyatlarla intel işlemciler daha ucuz hale gelecek gibi görünüyor. 10600kf ve 10700kf, 50-100 dolar arası daha ucuz olacak. oyun performansları da muhtemelen benzer olacak. yıllardır oyunlarda intel'i yakalamaya çalışıp nihayet yakaladığında hemen fiyatları artırarak amd ayıp etmiştir. bari bir iki sene bekleseydin, zaten işler yolunda gidiyor be adam!
  • eğer açıklamadıkları ryzen 5 5600 gibi bir işlemci yoksa ortalarda baya bir müşteri kaybederler 200 dolar bandında. ryzen 1600, 2600, 3600 hepsini 200 dolar fiyatla aldım. 5600x'e 300 dolar vermem. çıkarsınlar 3600'den %20 daha iyisini 200 dolara yine alayım.
    eğer intel akıllı olur da fiyatlarda büyük indirimlere giderse valla sataram anakartı intel'e geçerem ha. 10600k'yı da 5.2 ghz'de öttürürüz olur biter.
  • çekirdekler arası gecikmeyi ve bellek gecikmesini bayağı bir indirdikleri söyleniyor ki bunları yaptılarsa oyun performansında yüksek bir artış olur.
  • her modele 50 dolar zam yapmis. olmadi amd..
  • güçlü fornt-end mimarinin nimetlerini yiyen şirkettir. tek sorun 5 ghz üstü bir 5700 çıkmaması. intelin elinde kalan tek şey o idi çünkü. bunu mümkün kılan tsmc'ye sonsuz teşekkür edilmesi lazım.

5nm üretim yapabilen amd değil tsmc. amd tsmc'nin müşterisi sadece. global foundries denen kazmonat şirketten kurtulunca amd'de üretim teknolojisi sorunu yaşamayap inovatifliğini gösterebildi.
  • adamın 5 nanometre çipi seri üretecek teknolojisi var. intelin rekabet edemeyeceği bir düşman bu.

bence yeni serinin isim seçimi hatalı olmuş. örneğin 5600x cpu 5600xt ekran kartı ile karıştırılabilir. ya da arama motorları bu ikisini rahatlıkla karıştırabilir. aynı şekilde 5700xt ve 5700 ekran kartları olası bir 5700x işlemci ile isim karışıklığı yaşatır.
  • zamanında amd işlemcili bir laptop almak yerine amd hissesi alsaydım vergiye tabi tutulmadan önceki haliyle 28bin dolar kârım olacaktı.
116 entry daha
hesabın var mı? giriş yap