• iflas etmiş. suyu beleş beleş dağıtırsan olacağı budur.
  • 15 senedir kabin icin eleman alimi yapmayan ve 15 yildan sonra ilk defa kabin hizmetleri icin alimlara baslayan guzide sirketim. us airways ile birlestigi icin dunyanin en buyuk havayolu sirketi namina sahiptir su an. taslari yerine tam oturtmak icin biraz daha zamana ihtiyaclari var gerci. 2 bucuk sene turk hava yollarinda kabin memuru olarak calismis biri olarak insan ister istemez karsilastirmalar yapiyor kendi icinde.

bu sirketin ise alimlarinda "yas, cinsiyet, cinsel yonelim" gibi konularla ilgili sinirlamalar yoktur. amerika'dan ogrenmemiz gereken birsey varsa o da equal employment opportunity kavraminin gercek anlamda ne oldugu. bazi ucuslarda 60 hatta 70 yasinda kabin memurlariyla ucarken diger ucuslarda yasitlari oldugum 80'li kusagin kabin memurlarina denk gelebiliyorum. senior mama seklinde hitap ettigimiz ve ucusa yillarini vermis bu kabin memurlarindan sirketle, ucuslarla ilgili ogrenilebilecek pek cok sey oluyor. pek cogu yardimsever ve sicakkanli. sabirla anlatiyor ve yonlendiriyorlar. sagolsun, varolsunlar; basimizdan eksik olmasinlar efenim.

american airlines kabin memurlarinda emeklilikle ilgili bir yas siniri yok. isinizin hakkini verip "tutmayin ucucagim" dediginiz surece kabin memuru olarak gorevinizi surdurebiliyorsunuz. thy'de ise 45 yas siniri var yanlis hatirlamiyorsam. 45 yasini gecen kabin memurlarina/amirlerine/purserlara zorunlu emeklilik...

cinsel yoneliminizden oturu asagilanip hor gorulmuyorsunuz. ucus arkadasim olan erkek kabin memurlarinin pek cogu gay. birkac ay once ucus ekibimde olan bir kaptan travestiydi. american airlines ucaklari kalkmadan once ekranlarda izlediginiz safety demoda kemerlerin nasil baglanmasi, maskenin nasil takilmasi gerektigini gosteren kumral guzeller guzeli tas gibi ablamiz bir transeksuel. kisacasi, bireysel ayrimcilik yapmadan lgbt bireylere kapilarini acan ve her bireyin hakki olan namusuyla yasam ve calisma hakkini sunan bir sirket. sirf bu yuzden bile benim nazarimda takdiri hakediyor.

american airlines kabin memurlari ozellikle thy'deki bazi purser, kabin amiri ve cok sik rastlanmasa da bazi kabin memurlarinin aksine "kimin kuyusunu kazsam, kimi rapor etsem"'in derdinde degil. calisanlarinin cogu gercekten ekmeginin pesinde olan insanlar. bu sirkette sinyoritesinden aldigi gucle kariyeri uzerinden ego masturbasyonu yapan insan sayisi cok fazla degil.

sirket, kabin memurlarina, eslerine ve hatta domestic partnerlerine (gay iseniz buna gay partneriniz de dahil) yurtici (amerika) ekonomi sinifinda ucretsiz seyahat hakki taniyor. bu ucretsiz seyahat hakki sayesinde ana ucus meydani ve merkezi chicago olan bir kabin memuru chicago'da yasamak zorunda kalmaksizin atlanta'daki ailesinin yaninda yasamaya devam ederek sadece ucusu oldugu gunler base'i olan chicago'ya geri donup ucuslarini tamamlayip tekrar ailesinin yanina atlanta'ya geri donebiliyor. ucus hayatini bu sekilde gerceklestiren kabin memurlarina "commuter" deniyor. ana ucus meydanlari olan buyuk sehirlerde kiraya fazla para vermemek ve ust uste ucuslari oldugu gunler yatip dinlenebilecek bir yere ihtiyac duyduklari icin crash pad adi verilen yatakhane usulu yerlerde kaliyorlar. crash padlerin ucretleri genellikle yatakhanede kalan kisi sayisina, hot bed- cold bed durumuna gore $200-$450 arasinda degisiyor.

sirkette kabin memurlugu gorevine yeni baslayanlar icin calisma takvimi bir ay programli ucus, bir ay reserve gorevi olmak uzere degisiklik gosteriyor. reserve aylarinda aksam bes bucuktan sonra reserve hattini arayarak yarinki ucus gorevinizi ogrenebiliyorsunuz. reserve hattini aradiginizda genellikle 24 saatlik ev nobetleri cikiyor -ki bu 24 saat telefon basinda ve telefona cevap verebilecek sekilde musait olmaniz gerekliligi anlamina geliyor. ekip planlama sizi arayip ulasamadigi takdirde bir sesli mesaj birakiyor ve bu aramaya 15 dakika icinde geri donus yapmazsaniz adiniz "ucusuna gelmedi" seklinde isaretleniyor. iste bu yuzden vay ben duymadım vay beni ikaz etmediler demeyin. hem size aylik 75 saat odemesinin garantisi verilen ucus saatinizden ve haliyle paranizdan oluyorsunuz, hem bu durum sorumsuzlugunuz ve is ahlakiniz yuzunden sicilinize kara bir leke olarak geciyor, hem de durumu kabin hizmetlerinde ucus servis mudurunuze aciklamak zorunda birakiliyorsunuz.

speaker degilseniz (ingilizce disinda, american airlines'in uctugu noktalarda konusulan baska bir dile de vakif olan kabin memuru) ucus hayatina oncelikle ic hat ucuslariyla basliyorsunuz. reserve gorevinden hastalik ya da baska mazeretler sebebiyle gorevine gelemeyen kabin memuru oldugu takdirde onun yerine gorevlendirilmek uzere arasira yurtdisi ucuslarinda da gorevlendirilebiliyorsunuz. sirketteki bu durum mayis 2015 itibariyle degisiyor. butun kabin memurlari hem ic hem dis hat olmak uzere ucuslarina devam edecekler.

thy'den farkli olarak american airlines'ta maksimum 110 saat ucus sinirlamasi yok. isteyen kabin memuru istedigi kadar ucus yapabiliyor. karsilikli anlasildigi takdirde size programlanan ucusu baskasina verme/satma, ya da baskasinin ucusunu alma/satin alma gibi durumlar mevcut. ornegin, christmas doneminde ucmak istemeyen ve ailesiyle zaman gecirmek isteyen pek cok kabin memuru ucuslarini minimum $100'dan baslayan $300'a kadar tirmanabilen fiyatlarla diger kabin memurlarina satmaya calistilar. hem $300 cepte, hem ucus paran cepte. ohşş, missss! bana programli ucus dokuldugu icin christmas doneminde bir baskasinin ucusunu satin alamadim; orasi ayri.

american airlines'ta servis hizmetleri minimumda tutulur. thy'de oldugu gibi sicana kadar ucakta yolcuyu doyurma durumu soz konusu degildir. 3 saati asan ucuslarda iki icecek servisi yapilir. 3 saatin altindaki ucuslarda ise tek icecek servisi yapilir. hatta ekonomi sinifinda hicbir servisin yapilmadigi cok kisa ucuslar da mevcuttur (ornek: miami-orlando ya da iata kod adiyla mıa-mco). okyanus asiri dedigimiz uluslararasi ucuslarda ucretsiz sicak yemek servisi yapilir. bunun disinda ucretsiz sicak ya da soguk yemek servisi ucaktaki hizmete dahil degildir. daha cok snack dedigimiz abur cubur urunler satisa sunulur. onlar da belirli oranlarda yuklenir, fiyatlarin yuksek olmasina ragmen yogun talepten dolayi bazi ucuslarda da hizla tukenir. buradan da anlasilacagi uzere sirket servis odakli degil, guvenlik odaklidir. amerikali yolcu da genel anlamda bu durumun farkindadir ve ucus beklentilerini buna gore ayarlamistir. kabin memuruna terbiyesizlik yapip haddini astiginda ucaktan indirilebilecegini, ucus hakkinin elinden alinabilecegini iyi bilir.

american airlines'in an itibariyle dallas, new york, chicago, miami, washington dc., los angeles, boston ve san francisco olmak uzere 8 ana ucus merkezi bulunmakta. us airways ile tam birlesiminin ardindan buna phoenix, north carolina gibi farkli baselerin de dahil olacagi soyleniyor.
  • bu havayolundan nasıl ucuz bilet alınır konusunda küçük bir tavsiyem olacak size;
    denenmiş, başarıya ulaşmış bir yol.

*yalnız bu anlatacağım amerika içi uçuşlar için geçerli, diğer türlü denemedim. denersem onun için de editlerim..

efedim sistemden bir hesap açılır. yani bi kullanıcı kodu, şifre alınır. daha sonra almak istediğiniz bilet seçilir. tarihler filan..
    sonra bi rezervasyon yapılır. iki gün beklenir ve bu rezervasyon iptal edilir.

bir gün sonra yine hesabınıza girilir ve aynı bilet yine aynı tarihlerle tekrar alınmak istenir.
    görülür ki aynı bilet bir öncekinden 30 - 40$ daha ucuzdur. bu yolla ny > vegas biletini $60 dolar daha ucuza aldım bugün..

sanırım üyelerini kaybetmemek için seçtikleri bir yol. çünkü login olmadan yaptığım rezervasyonda bunu yaşamadım.
    öyle işte belki bi faydam dokunur diye yazdım.

ben gidip bi çay koyyum..
  • kuş ucurtulmayan pentagona ucak daldırtan şirket.
  • o kolaları herkese birer kutu olarak vermeye devam ettikçe iflastan filan kurtulamayacak şirkettir. ya al abicim bir tane 2buçuk litre + 100'lü plastik bardak kombinasyonu, dağıt gitsin. hayır paran yok, havan kime?
  • chicago-miami uçuşumda kendi dangalaklığımdan geç kalmama rağmen bir sonraki uçakta beleşe bilet ayarlamış şirketti kendisi.
    rahmetliyi iyi bilirdim...
  • slogani "siz siz olun, donus tarihinizen emin olun" olmasi gerektigine inandigim hava yolu sirketi.

kendileriyle los angeles' dan istanbula gidecek olan donus biletimi 10-15 gun erkene almak icin yaptigim bir saati askin telefon gorusmesi ardindan ogrenmis bulundum ki adeta o bilet degismiyormus.

assagida belirtigim butun opsiyonlara ragmen, ki bazi onerilerime adeta inanmak istemedi telefondaki temsilci, degisim fiyatini 600 dolardan assagi indiremedim.

oncelikle normal londra aktarmali biletimi erkene almak istedim 800 dolar + vergi cikti. daha sonra iyi o zaman beni sadece londraya goturun ben oradan biletimi alip kendim devam ederim dedim 600 dolar cikti. madem oyle benim amerikadan cikis biletimi los angeles' dan degilde san fransico, san diego, washington hatta newyork olarak degistirin dedim olmadi. ardindan telefondaki ablanin aklini alircasina bana degisim fiyati makul oldugu surece her hangi baska bir ulkeye final destination bileti verin dedim. hamburg, frankfurt, berlin, venedik, baku, paris, lion ve hic farketmez shengen dahilinde her hangi baska bir ulke olur dedim ben oradan bilet alir devam ederim diye, yine 600 dolar gibi bir fark cikti.

en son kendim kontol ettikten sonra kahire ucuslarinda bayaaag bir yer oldugunu farkedip benim donusumu kahire uzerinden istanbula cevirin dedim. avrupa disi aktarmalarda, seferi oparate eden hava yolu sirketiyle konusmaniz lazim dedi ve usenmeyip misir hava yollarinda baska bir ablayi kanser ettim, olmadi.

tipis tipis normal donus tarihimde donmek zorunda oldugumu anladim.

siz siz olun, donus tarihinizden emin olun - american airlines.
  • dünyaya havacılığı öğreten amerikalıları eleştirmeye başladık hayırlı olsun. amerikan şirketlerinde servis ikram yoktur dolayısıyla isteyen alır istemeyen almadığı için bu bilet fiyatlarına yansıtılmaz. bagaj getirmeyen yolculardan dolayı yakıt tasarrufu sağlanır buda bilet fiyatlarına yansır. koltuk aralığı dardır cok yolcu taşır yolcu başına maliyet düşer buda bilet fiyatlarına yansır. havacılık bir ulaşım şeklidir. eğer geniş koltuklar istiyor uçağa 5 bagaj getiriyor sıcak yemek yiyip sınırsız içmek istiyorsanız business class yada premium economy seçebilirsiniz ve verdiğiniz biletin 2-3 katıdır. çok isteyen varsa ordan bilet alıyor zaten. tek amacı ulaşım olan bagajı olmayan 2 saatte yemek yemezsem ölmem diyenler için minimum maliyet en mantıklısıdır. bundan 20 sene sonra avrupa ve türkiye tamamen amerikan sistemine geçerlerse şaşırmayın. ayrıca amerikan havayollarında uçuş güvenliği yolcu memnuniyetinden öncedir. bence de riski minimuma indiren kabin kokpit ve teknik ekibi olan bir havayolu 1 numaradır. hizmetlerini beğenmeyenlerede bir türk atasözü tavsiye ediyorum.
    (bkz: 3 kuruşa 5 köfte olmaz)
  • çoklu uçak bileti almanız sayesinde 6 saatlik uçuşların bile ortalama 100 dolara kadar düştüğü uçak firması.
  • sadece kapı önüne koyacağı binlerce çalışanına üzüldüğüm şirket, yoksa iflas falan etmiş çok da sikimde değil!

parayı basıp, adını ottoman airlines falan mı koysak la?! gerçi götümüze don alamıyoruz, havayolu şirketi neyimize...
hesabın var mı? giriş yap