• american horror story dizisinin 2. sezonu. jessica lange, adam levine, sarah paulson, evan peters, lily rabe, zachary quinto, james cromwell, chloe sevigny ve joseph fiennes var.
  • american horror story'nin ekimde başlayacak olan 2. sezonu. facebook sayfasından paylaştıkları tanıtım videolarından denebilir ki, çok iyi olacak. yani, umuyoruz.
  • promoları sayesinde literatüre rahibe fobisini eklemiş dizi.
  • dizinin o öldürücü oyuncu listesinde jessica lange, joseph fiennes, james cromwell, adam levine, zachary quinto, chloe sevigny, evan peters, britne oldford, sarah paulson, lily rabe, chris zylka ve lizzie brochere yer alıyor.

30 saniyelik 2 fragman,
    http://www.kalemsuare.com/…tory-asylum-uzerine.html
  • heyecanla bekliyoruz; bekliyoruz derken ben ve kedi. yoksa evdeki diger herkes baya korkuyor. evet amerikan futbolcusu beyim de dahil.

kismetse kediyle ben yarin pijama, koltuk izleyecegiz.
  • bünyede çılgınca merak, korku ve heyecan uyandıran tanıtım sürecinden sonra ilk bölümü yayınlanmış, premier'ini yapmıştır.

gel de bunu izlemek varken, işe-okula git, pehh.
  • ikinci sezonun ilk bölümüyle beraber birçok unsurunu değişmiş bulduğumuz dizi.

atmosferini bıraktığı yerden yakalaması hususunda sıkıntı çekilmemiş fakat, izleyici hakimiyet kurduğu evvelki hikayeden tamamıyla başka bir öyküye götürülüyor birden. her ne kadar önceki hikayede birçok mevzu aydınlanmış olsa dahi oradaki karakterlerin serüveninin bir nihayete ulaşmış olması fikri çok da benimsenen bir fikir değildi.

bu şüpheleri uyandırabilecek türden bir odak değişikliğiyle yeni bir ortam ve hikaye içerisine çekilen izleyici çok geçmeden aşina olduğu iki oyuncu ile karşılaşıyor fakat görünürde başka birer isme sahip bu iki oyuncunun karakterleri. bu aynı oyuncuların oynadığı farklı karakterlerin belki de farklı karakterler olmayıp da önceki hikayedeki karakterlerin geçmişi olabilecek olması gibi bir muammayı verebilecek öyküleme tarzından ötürü dizi henüz izleyiciyi ya kandırıyor ya da izleyiciye isteyeceği şeyi vadediyor.

dizide tek değişen şey öykü ve karakterler değil. öyküleme yöntemi de. ilk sezonunda dizi günümüzde geçerken bütün gizemini ufak ufak geridönüşlerle aydınlatıyor ya da kafakarıştırıcı yeni gizemlere bağlıyordu. ikinci sezonun ilk bölümünde ise, henüz akıbeti belli olmayan fakat çok da hayırlı görünmeyen bir genç çiftin kısa öyküsü ile günümüzde başladıktan çok kısa bir süre sonra mekanın kendi öyküsü olan geridönüşe girip uzun uzadıya kendisini o geçmiş tarihte açıyor.

bunlar izleyici için şaşırtıcı olsa dahi henüz eleştirelliğe çok açık değil. zira bu bir seri ve her şey o serideki bütünlüğüne bağlı. fakat unutulmamalı ki yalnızca serinin sezon içerisindeki bağlamı değil, bütün sezonlar boyunca bağlamı da mühim.

dolayısıyla önümüzdeki bölümlerde bu cesur odak değişikliğinin bir rastgelelik, bir kendinibilmezlik mi yoksa bir deha ürünü mü olduğunu göreceğiz. şimdilik ağızların tadı yerinde.
  • --- spoiler ---

2. sezon ilk bölümünde maroon 5 ın solisti adam levine ın da kısa bir rolü var, kısa ama öz ...

--- spoiler ---
  • biraz önce dizinin ilk bölümünü izlemiş bulunuyorum, düşüncelerime geçersek;

--- spoiler ---

öncelikle intro'nun değişmesi beni gerim gerim gerdi, çünkü içinde bi adet ters şekilde ve "yukarı doğru" yürüyen hatun var. the exorcist aklıma geliyo, gözlerim doluyo hemen. o kısımda bikaç damla yaş döktüm, sonra diziyi izlemeye devam ettim.

sonra tate seviyoruz dedik ama tate'i tate olarak seviyoruz demeye getirmiştik. kendisi yepyeni bi karakter olarak ortaya çıkmış. ilk sezon anasını oynayan teyze de rahibe olmuş. hikayenin aynı olmayacağını duymuştuk ama bağlama yaparlar diye düşünüyodum ben hep, sonuçta bazı oyuncularla devam edileceği söylenmişti. şimdi konu da bağlanamaz, karakterlerin isimleri değişik. nerden bi devamlılık sağlayacaklar merak ediyorum. ha bana diyebilirsiniz sana ne devam etmeyecekler diye, haklısınız. ben kendi kendime gelin güvey oldum.

merak içindeyim şu anda, bu yeni mekanın geleceğiyle geçmişi nasıl bağlanacak, karakterlerimiz daha ne kadar sapıtacak. umarım ilk sezon gibi "ohaaa, çok manyaklar lan. ehhehehe" tepkisini koyabileceğimiz tatlı biten bi sezon olur. iyi seyirler efenim.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap