şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • yapisi (ph= fenil) ph-ch2-ch(-ch3)-nh2 seklindenir. rasemik olarak benzilsiyanürden kolayca sentezlenip, tartarik asit kullanarak enantiomerlerine ayrilabilir. amin grubuna metil baglanmisina da metamfetamin denir
 • geçici güç ve enerji artışı hissi, abartılı keyif hali, iştahsızlık, uykusuzluk, optik ve akustik haüsinasyonlar görme, huzursuzluk, gerginlik, kan basıncında ve vücut ısısında yükselme, kalp atışında yavaşlama, sabit davranışlar da bulunma ve odaklanma konsantrasyon bozuklugu şeklinde etkisini gösteren suni ve tam sentetik uyuşturucu madde.
 • add* tedavisinde kullanilan adderall adli ilacin ana maddelerinden.
 • (bkz: ritalin)
  (bkz: concerta)
 • adrenerjik sinir sonlanmalarından transmitter salınımını arttıran ilaç.
 • ilk kez 1887 yilinda bulunan amfetamin sulfat, 1932 yilinda burun tikanikligi ve astim tedavisinde kullanillmaya baslanmistir. fiziksel bagimliliktan cok psikolojik bagimlillik yaratir bunun haplari. en bililnenleri ecstasy, captagon, mda, mbdb ve dob.
 • 70 li yıllarda üniversite öğrencilerinin sınav öncesi alarak sabahlara kadar ders calışmalarını sağlayan,çalışırken okuduğunuz herseyi anında öğrendiğiniz hissi veren ama etkisinin ne zaman gececeğini bilemediğiniz için tam sınav baslarken veya sınavın ortasında bir anda üzerinizden 8-10 tane tır gecmiş hissi ile bitiren ve hiç bir bok yapamadiğiniz hatta sınav kagıdına isminizi bile yazamaz hale getiren kimyasal. 1980 li yılların baslarına degin ülkemizde yasal olarak eczanelerde satılan ve aspirin alır gibi alabildiğiniz bir ürün idi.daha sonra yasaklandı.su anda ilaç olarak bile yurda sokulması ve kullanılması suctur.ayrıca bazı türevleri cok ciddi istah kesici özelliğe sahip olduğu için diyet amacı ile kullanılmış ve sonunda anoreksik olumlere yol actığı ve psikolojik ve fiziksel bağımlılık yaptığı için yasaklanmıştır.allahtan o yıllarda gunumuzde olduğu gibi toplumumuzda bir diyet manyaklığı yoktu ve cok sınırlı zararlar verebilmişti.eger 90 lı 2000 li yıllarda kullanımda olsa idi ve eskisi gibi eczaneden aspirin alabilir gibi alınsa idi neler olabileceğini hayal bile edemiyorum. (bkz: bir neslin narkoman olması)
 • 2. dünya savaşı sırasında askerlere yoğun olarak dağıtılmıştır. böylece askerlerin nerdeyse hiç uyumadan, hep kendilerini enerjik ve güçlü hissetmeleri amaçlanmıştır. savaşa katkısını bilemem ama bu kadar büyük bir kitle üzerine uygulanması ilacın bütün yan etkilerini görmede önemli katkı sağlamıştır. görülmüştür ki uzun süre amfetamin alanlar şizofreni olmaktadır. bi asker için zor olsa gerek , zaten bi travma yaşamışsın savaş bitmiş hala her tarafta hayali ajanlar , düşmanlar görüyosun.
 • (hitler de dahil) kitlesel amfetamin bağımlılığı ikinci dünya savaşı'na dair pek de anlatılmayan, amma ve lakin dönemin dinamiklerinde oldukça etkili olmuş bir gerçektir. maddenin etkilerini okuyunca, her gün amfetamin alan herhangi birisi hitler'e dönüşebilir diye düşünüyorum.