şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çaresiz kalındığında evdeki köpeğinizden* bile medet ummaya çalışılan zor durum. yararlı olabiliyor.
  (bkz: uyusuk bilgelere donusen kopekler)
 • kapıda kalmak eylemini doguran olaydır. genelde yol boyunca ev askı ile yanıp tutusurken, erkenden eve gelip keyif yapma amaclı dusunceler ile dolundugu vakit vuku bulur. cogunluk sinirden oturur aglar.
 • eğer soktuğunuz anahtar deliğe tam girmiyorsa, diğer anahtarın deliğin arkasında olduğunun anlaşılması suretiyle hatırlanan gerçek*. bu durumla bizzat karşılaşıp kapıyı kırdıktan sonra arkada anahtar olmadığını görmüş ve sokmaya çalıştığım anahtarın hernalsılsa yamulmuş olduğundan dolayı girmediğini anlayarak yıkılmıştım.
 • ozensiz tamircinin kaputu kapatmadan once yaptigi dikkatsizlik. yolda giderken inanilmaz sesler cikarir, kayis mayis biseylerin arasina girerse fena olabilir.
 • (ara: cilingir)
 • eğer anahtarı unutan kişi özensiz bir cerrahsa ve anahtarın unutulduğu yer ev değil de bir hastanın karnı, böbreğinin yanı gibi bir yerse bu unutkanlığın sonuçları çok farklı olabilir, ve hatta böyle bir durumda anahtara bir daha gerek duyulmaması da muhtemeldir.
  (bkz: doktor döven hasta yakını)
 • aşağıdaki gibi sonuçları olabilecek unutma eylemidir: ` :dostlar formatta görsün cümlesi`
  - hassiktir!
  nidasıyla alnınıza vurduğunuz anda ocağın üstünde kaynamakta olan çay, bakkala gitmek için giydiğiniz ama okula giderken giyemeyeceğiniz kıyafetleriniz birer birer hatırlanmaya başlar. balkonun kapısı da kilitlendiğinden girişin bir üstündeki eve balkondan da giremezsiniz. bir yere gidemezsiniz, içeri giremezsiniz.
  sonra aklınıza yan komşu gelir. evet küçücük olan banyo pencereleri birbirine yakın olduğundan orada girilebilir. salaklığınıza aşina olmalı ki komşu hiç sorgulamaz, yadırgamaz buyur eder. küçücük pencereye sandalye yardımı ile ıkına sıkıla çıkılır. oradan apartmanın pis iğrenç boşluğuna düşmekten tırsa tırsa kendi pencerenize ulaşılır. banyoya kafa üstü inemeyeceğinizden o daracık alanda binbir manevra yapılarak (adeta tabutta rövaşata atılarak) banyonun ıslak zeminine inilir. kapının arkası, salondaki masanın üstü, vestiyerin kenarı köşesi gibi muhtelif yerler kontrol edildikten sonra el cebe atılır.
  - hassiktir!
  anahtar cebin içerisinde unutulmuştur ki evin içerisinde unutulmasından daha rezil bir durumda bırakır insanı.
 • deadbolt kilit sisteminin kullanilmasindan ileri gelen bir durumdur. anahtarin nerelerde iceride unutulabilecegi ulkeden ulkeye, kulturden kulture degisir. ornegin herkesin bildigi gibi turkiyede anahtar evin icinde unutuldugunda kapiyi acmak mumkun olmazken, amerikada anahtari evin icinde unutmak mumkun degildir. cunku siz kapiyi disaridan anahtarinizla kilitlemeden, yalnizca cekerek tamamen kilitleyemezsiniz. ote yandan turkiyede arabanin icinde anahtari birakip kapiyi kilitlemek genelde mumkun degildir, amerikan arabalarinin cogunda ise anahtar kullanmadan sirf kapiyi kapatarak kilitleyebilir ve tabii anahtari iceride birakabilirsiniz.

  nicin boyle bir farkin oldugunu, bundan ne gibi sosyolojik anlamlar cikarilmasi gerektigi sorularini ise okumus genclerimize birakiyorum.
 • bir gün içinde, iki kere başıma gelmesiyle, bireysel erkeklerde salaklık ipini tek başıma göğüslememi sağlamış, tamı tamına ''hasssiktir'' durumu.

  kapıyı açmaya gelen çilingirin taşak potansiyeli olayın bıraktığı izlerin kaybolma süresini en çok etkileyen faktörlerden biri. uysal, işini yapıp parasını alan birisi ise güzel bir mazeretle savuşturulabilir. genç, işini yaparken tekel 2000 içip kısık sesle türkü söyleyen biriyse ondan korkarım. ilk sefer kapıyı açmaya geldiğinde, ''abi istersen ipe geçir boynuna as anahtarı'' seviyesinde kalsa da, aynı gün içinde aynı adamı ikinci kez aynı kapıyı açması için çağırınca, ''abi senin kafa duman olmuş heralde.'' gibi bir ara sıcakla girip, ''valla bilseydim dükkanı senin evin karşısına açardım. benzinden tasarruf ederdik en azından'' deyip ana yemeği sunan, işini yapıp giderken; ''abi ben karşıda bir yemek yiycem. aklında bulunsun'' diyerek tatlı servisini tamamlayıp ikinci 20 ytl'sini cebine koyup giden adamın bıraktığı izleri hala silemedim beynimden.