• family guy'ın 9. sezon ilk bölümünde and then there were fewer ismiyle "tekrar" oluşturulmuş kitap.

bunda fazladan stewie griffin vardır, kısa pantolonuyla. pek zenginleştirilmiş.

ekleme: on küçük zenci'ye göre asıl ismi çok mu sevimsizdir ne sanki?
  • senaryosu agatha christie tarafından yazılmış olan 1945 tarihli polisiye film.
    güzel filmdir, henüz izlemediyseniz kaçırmayın.

--- spoiler ---
    on kişi hafta sonunu geçirmek için bay u.n. own tarafından bir adaya davet edilir. ama bay own adada değildir. akşam yemeğinde, bazı görüntüler gösterilir. görüntülerle adada bulunan insanlar cinayetten suçlanır. ama aniden içlerinden biri ölür, sonra da bir diğeri… ölen iki kişiden birinin bay own’un katili olduğu düşünülür. ancak şüphelenilen kişi bir süre sonra öldürülmektedir. sonunda adada sadece iki kişi kalır…
    --- spoiler ---

imdb: http://www.imdb.com/title/tt0037515/
    trailer: http://www.youtube.com/watch?v=xdzmnn3ibi0
    afiş: http://www.movieposterdb.com/poster/64661e1d

not: spoiler ibaresi içindeki metin divxplanet.com dan alınmıştır.
  • güzel bir cinayet romanı.kitabın başında uşaklardan şüphelendim ancak göze çok fazla battıklarından onları eledim.ben açıkçası yargıç doktor iş birliği ile bir yerine iki katil bekliyordum zira evdekiler hep bir katil üzerine odaklanmışlardı iki katil bütün teorileri çökertirdi ancak yanıldım tabi.kitabı okumak isteyen olursa diye katili açıklamıyorum.
  • rene clair'in 1945 yapımı filmi. 1946'da ilk kez düzenlenen locarno film festivali'nde en iyi film seçildi.
  • 1945 tarihli agatha christie romanı uyarlaması film. yönetmeni rene clair. romanını okurken aldığım tadı alamadım (ki düşün gülten suveren çevirisi kitaplar çoğunlukla). keza aynı romandan uyarlanan 1965 yapımı george pollock'un ten little indian'ı için de geçerli bu söylediğim. hatta diyebilirim ki agatha christie film uyarlamalarının hiçbirinin (hemen hiçbiri diyeyim ya da) romanın tadına yaklaşamadığını düşünmekteyim. agatha christie's poirot dizisi hariç. onun da birçok bölümünde öyküde değişiklikler söz konusuydu, bilen bilir, ama bu konuya girmeyelim şimdi.
  • her insanın okuyup bilinçlenmesi gereken harika bir eser. russell'ın başyapıtı.

hakkında yazılmış kısa ve hoş bir yazı.
  • bonded by blood denince akla gelen ilk şarkı. o ne güzel melodidir öyle be.

exodus denince ilk piranha gelir aklıma sonra da bu parça.

ikisinin de bonded by blood'da olması da ne güzel tesadüftür.

bu arada ikinci cümlemin ilk cümlemle çelişiyor olması, hatta ilk cümlemi yalanlıyor olması dikkatinizi çekmiştir sanırım.

:p
  • agatha christie'nin bana göre en iyi romanı. türkçe'ye on küçük zenci olarak çevrilmiştir.

--- spoiler ---

kitapta aşağıdaki şiir yer almakta ve kurbanlar şiirdeki sırayla öldürülmektedir.

ten little ındian boys went out to dine;
    one choked his little self and then there were nine.

nine little ındian boys sat up very late;
    one overslept himself and then there were eight.

eight little ındian boys travelling in devon;
    one said he'd stay there and then there were seven.

seven little ındian boys chopping up sticks;
    one chopped himself in halves and then there were six.

six little ındian boys playing with a hive;
    a bumblebee stung one and then there were five.

five little ındian boys going in for law;
    one got in chancery and then there were four.

four little ındian boys going out to sea;
    a red herring swallowed one and then there were three.

three little ındian boys walking in the zoo;
    a big bear hugged one and then there were two.

two little ındian boys sitting in the sun;
    one got frizzled up and then there was one.

one little ındian boy left all alone;
    he went out and hanged himself and then there were none.

--- spoiler ---
  • dizisi de çekilmekte olan * agatha christie romanı. dizinin önceki film uyarlamalarından farkı sonunun romanla aynı olmasıymış. önceki uyarlamalar romandaki değil de tiyatro oyunundaki sonu yansıtıyormuş.
  • agatha christie romanı ve ondan uyarlanan*(bkz: bbc) mini dizisi.
hesabın var mı? giriş yap