şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hacettepe universitesi ankara devlet konservatuari'nın eski adı. 12 eylül pek çok yüksek öğretim kurumunun (iktisadi ve ticari ilimler akademisi, gazi eğitim enstitüsü vb) canına okuduğu gibi ankara devlet konservatuarını da alıp hacettepe üniversitesine bağlamıştır. sonra adı hacettepe universitesi ankara devlet konservatuari olarak değiştirilmiştir. zaman içinde ankara üniversitesi de konservatuar açınca kavram karmaşası doğmuştur.
  işbu okul besevler'dedir.
  daha ayrıntılı bilgi için (bkz: hacettepe universitesi ankara devlet konservatuari)
  ayrıca (bkz: entrynin ukte oldugunu belirtme ihtiyaci)
 • cumhuriyet'in ikinci yılında ankara'da müzik öğretmeni yetiştirilmesi amacıyla "musiki muallim mektebi" açılmasını takiben, atatürk'ün direktifleriyle müzik ve sahne sanatlarının gelişmesi için, milli eğitim bakanlığı bir konservatuvar kurmak amacıyla 1934 yılında, berlin'de öğrenci müfettişi olan cevat dursunoğlu'nu görevlendirdi.

  1935 yılılnda ünlü besteci prof. paul hindemith ile anlaşma yapıldı. bu anlaşmaya göre hindemith, türkiye'de müzik kurumlarının yeniden yapılandırılması işlerinde danışman olarak incelemelerde bulunup, konservatuvarın kuruluş esaslarını hazırlayarak bir rapor verecekti. hindemith 6 nisan 1935 yılında yurdumuza gelerek, bir yıl ara ile iki incelemede bulundu. bu incelemeler sonucunda konservatuvarın; serbest müzik okulu, öğretmen yetiştiren okul (musiki müallim mektebi) ve tiyatro okulundan oluşmasına karar verdi. bu nedenle konservatuvarın tiyatro ve opera bölümünü kurmak üzere almanya'dan prof. carl ebert getirildi.

  konservatuvar önce musiki muallim mektebi içerisinde açıldı. 6-12 mayıs 1936 tarihleri arasında öncelikle musiki muallim mektebi öğrencileri sınavdan geçirilerek, kimileri tiyatro, kimileri de müzik bölümüne alındı. 1 kasım 1936 tarihinde de öğrenime başlandı. 1938 yılında, müzik öğretmeni yetiştirilen bölüm gazi eğitim enstitiüsü'ne bağlanarak konservatuvardan ayrıldı ve 1940 yılında da konservatuvar yönetmeliği kabul edilerek yürürlüğe girdi.

  1982 yılına kadar kültür ve turizm bakanlığı'na bağlı olarak eğiitim veren ankara devlet konservatuvarı, aynı yıl yüksek öğrenim kurumu kapsamına alınarak hacettepe üniversitesi'ne bağlanmıştır.
 • ataturk konservatuar in kurulmasi için gerekli uzmanlarin bulunmasi isini wilhelm kempffe vermiştir. kempff in aklına gelen ilk isim ise wilhelm furtwaengler olmustu. bu gorevi kabul etseydi belki de savaştan sonra ününü sürdürecek ama taking sides adlı tiyatro eserine de konu olmayacakti. gorev daha sonra paul hindemith tarafından kabul edilmiştir.
 • kuruluş hikayesi şöyledir; bir konservatuvar kurulması için berlin'deki öğrenci müfettişi cevat dursunoğlu görevlendirilir. dursunoğlu, yardım almak için wilhelm furtwaengler'e ulaşmaya çalışır ancak bıraktığı notlar sonucunda asla randevu v.s. alamaz. sonra aklına bir hinlik gelir. furtwaengler'in arkeoloji meraklısı olduğunu öğrenir ve onun hoşuna gidebilecek bazı dökümanlar toplar. bunları furtwaengler'in sekreterine bırakır ve başka hiçbir talepte bulunmadan orayı terk eder. ertesi gün furtwaengler'den telefon gelir, buluşurlar. furtwaengler, dursunoğlu'na paul hindemith'i tavsiye eder. daha sonra hindemith gelir raporlarını verir ve okul kurulur. asıl ilginç olan, konservatuvarı'ın ilk yıllarında okulda çalışan kültür hocalarıdır. sabahattin eyüboğlu, vedat günyol, orhan burian, suut kemal yetkin, cahit külebi ve bunun gibi isimler ilk yıllarında bu kurumda çalışmışlardır.
 • piyano ihtiyacı varken, okul bakımsızlıktan yıkılırken, önceliğin peyzaj mimariye verildiği (giriş kapısında sol anahtarı şeklinde habire solan ama azimle yenisi dikilen çiçekler) sanat yuvasıdır.

  ayrıca hocalarının parasını verip kendi büstünü daha hayattayken dikebileceği yer de diyebiliriz.
 • rahmetli kamil sönmez'in opera-şan bölümünü bitirdiği okul.
 • ilk mezunlarını 3 temmuz 1941 yılında vermiştir. mezuniyet törenine ismet inönü ve dönemin milli eğitim bakanı hasan ali yücel de katılmışlardır.
 • içinde çok seksi cıbırların olduğu harika okul.
 • şimdilerdeki birçok ünlü oyuncuyu sanatçıyı yetiştiren okuldur. hangi sanatçının duruşunu hangi oyuncunun oyunculuğunu beğenip biyografisine baksam hacettepe üniversitesi ankara devlet konservatuvarı karşıma çıkıyor. bir hacettepeli olarak gurur duyuyorum tabi