• ya bi si..

"- daha gerçek hissediyorum. duygular daha gerçek. hayat daha gerçek.
    - daha yaratıcı ve daha espriliyim. "

ilaç kullanmak için öncelikle birtakım semptomların ortaya çıkmış olması gerekiyor. bu bir. demek ki ilaç rejimin depresyonun (prozac) ve mood stabilizasyonun (lamictal) tedavisinde etkili olmuş ve ilaca gereksinimin ortadan kalkmış. bu üç.

bu basit mantığı yürütmekten aciz bir dallamayı tedavi etmeye çalışan psikiyatriste allah'tan sabır diliyorum.

noepinefrin gerialım inhibitörü (strattera, reboxetine vs.)
    snri - effexor, cymbalta
    alpha 2-adrenoceptor antagonistleri (remeron)
    gaba agonistleri (xanax, lyrica vs.)
    monoaminoksidaz inhibitörleri
    trisiklik antidepresanlar

bir anda kesilmesi en sakıncalı olan ilaç grupları.

ilacı bıraktım renklerim geri geldi ne a.q. mal. renkleri gelmişmiş. ya rengin yerinde duruyoduysa niye içtin o kadar hapı? hey allam ya.

dinlemeyin böyle denyoları, doktor kontrolünde başladığınız ilacı doktor kontrolünde bırakın.
  • bazı ilaçlar şakaya gelmez gençler, antidepresanlar başlarken ilk hafta yarım doz, bırakırken de son hafta yarım doz kullanılır. öyle ilaç bitince "üç dört gün sonra alırım acelesi yok" denilecek ilaçlar değiller. işin ciddiyetini anlamanız için farklı bir ilaçtan örnek vereyim: prednol tb kullanırken şak diye bıraktı diye inme inen hastam oldu. her ilacı parol sanmayın, ilaç kullanmak ciddi bir iştir.
  • kesinlikle yapılmaması gereken eylem. hele hele moralinizin boktan olduğu bi anda fatal error verebilirsiniz mazallah. o bastırdığınız bütün duygular; acı, korku, endişe, mutluluk, sevinç hepsi patlar suratınızda. dağılırsınız. sonra öyle bi hale gelirsiniz ki, raporla yazdırdığınız 20 kutu ilaçla bakışırsınız, hepsini bi anda yutmak için.

intihara meyleder bi anlık boşvermişlikle. zaten ilacın kendisine alışma süresi de böyledir. bi anda bırakırsanız o tecrübe ettiğiniz dönemin 5 katı zorunu yaşarsınız. hayır yaptım bu gerizekalılığı oradan biliyorum. ailemi korkuttum, kendim de yapabileceklerimden korktum. o yüzden, ben yaptım siz yapmayın a dostlar. yavaş yavaş bırakın. sakin sakin...
  • antidepresan türü ilaçlar doz azaltarak bırakılır. birden bırakılması halinde yoksunluk etkileri baş gösterilir. ilacın denge kan konsantrasyonuna gelme süresi ile bırakılma suresi yakın tutulmalıdır. ilacı bırakırken doktorunuzla danışınız yoksa istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
  • kesinlikle aniden bırakılmaması gereken ilaçlardır. tecrübe ile sabittir. eşim yıllardır. bu ilaçları kullanır. iki defa kendi iradesi ile başarabilirim diyerek aniden bırakma kararı aldı. her ikisinde de neredeyse hastaneye yatırılacak kadar kötü oldu.

doktor müsaade ettiğinde, onun kontrolünde, azaltılarak ve uzun bir zamana yayılarak yapılması gerekir.

hastalığın manik yada depresif dönemlerinde alacağınız yanlış kararlar sizi daha büyük sıkıntılara sokabilir. aman diyeyim.
  • bundan iki yıl önce lamictal cymbalta ve modiodal kullanırken bir anda bırakmak suretiyle ilk haftasında intihar etme eylemine giriştiğim olay. giriş, gelişme ve sonuç için (bkz: #29633425)

böyle beyin amcıklamasına girersiniz direk. ilaçların etkisiyle temizlenmeye başlayan ya da beyin.dll tarafından gereksizler klasörüne atılmış ne kadar dosya varsa önünüze taşır. olm ne kadar kötü şey varsa benim başıma gelmiş lan, nerde yarak kürek insan var hepsi hayatıma girmiş, sikicem oynamıyorum ben dedirtir. gerçi bana konulan tanı bipolar bozukluktu. şizofreni ya da ileri depresyon tanılarında da aynı etkiyi verir mi bilemeyeceğim.

ilaç içmeden iyileşmek isteniyorsa psikoterapi ve yapabiliyorsanız telkin işe yarayacaktır. ilaçları nasıl doktor kontrolüyle almaya başladıysanız, aynı şekilde doktor kontrolüyle bırakmalısınız. kötü sonuçlar doğurur.

(bkz: ben yaşadım oradan biliyorum)
  • hakikaten insana ebesinin amını tersten gösteriyor. halbuki daha toplamda 4 gün oldu.

dünden beri ayakta duramıyorum, baş dönmesi, mide bulantısı. bir ara adaçayını suçladım, tansiyonumu düşürdü herhalde diye. sonradan dank etti kafama, ilacı bıraktım ya ben...

bugün baya iyi patladım ama, oh be kurtuldum dediğim, gün içinde spontan gelişen ağlama krizleri geri geldi. denge bozukluğu hat safhada. hani diyodum bi sike yaramıyor zaten, benden iyi mi bilcek doktor, bırakırım gider, zaten ilaç piyasada yok.. ama fena patladı, hayretimucip cidden.

görüşüm değişti, algım değişti. şimdi tekrar almaya da korkuyorum, doktora zaten gitmem. sikik kimyasal olayların bünyeyi getirdiği hale bak. ama inat ettim, dayancam. hadi bakalım.
  • intihar vakalarının çoğunun altında yatan sebeptir
  • etrafına en kısa sürede en büyük eziyeti çektirmek isteyenlerin başvurabileceği yöntem.

yapmayın etmeyin dostlar, kendinize acıyın hadi kendinizden geçtiniz etrafınızdakilere acıyın antidepresan aniden bı-ra-kıl-maz.

antidepresanın gerekliliği başka bir tartışmanın konusu ama eğer kullanmak mecburiyetindeyseniz, nasıl küçük dozlarla başlayıp zamanla doz arttırıyorsanız, doktor gözetiminde ve doktorun kararı ile belirli planla doz azaltarak bırakmanız gereklidir. aksi taktirde çevrenizdeki insanları da antidepresana başlatmak durumunda kalırsınız.
hesabın var mı? giriş yap