şükela:  tümü | bugün
 • aslan, kaplan ve sair yirtici hayvanlarin ana besin kaynagi.
  "- ufff anne yaaa gene mi antilop?"
  "- nisan ayinda bizonlar da gelecek su kiyisina marta, yok ki ba$ka mama deli kizim..."
 • (bkz: antiloop)
 • kadir çöpdemirin kullandığı bir güzellik tabiri..
  -"ufff gacılara baaakh.! antillop gibi .!"
 • şimdilik 6. nesil çaylak. bi iyileşsin yakında inşallah yazar da olucak.
  ha aynı zamanda kardeşimdir de ona göre...
 • bildigim ve gordugum kadari ile en aptal geyik turu. aslan, kaplan, cita vb. gibi hayvanlarin hamburgeri. bu hayvan olesine aptaldir ki, sinsi sinsi yaklasan kaplani gorur, sole bir bakar, sonra unutur ve otlanmaya devam eder. bu aptalligindan oturu de bol bol tuketilir. dis gorunusunden de anlasilacagi gibi cok leziz bir hayvandir. narinliginden ve guzelliginden oturu bayanlara takilabilecek bir nick olarak dusunulebilir kanisindayim.
  (bkz: fast food)
 • insanin istahini acan bir hayvan adi.. ismindeki 'lop' tan kaynaklaniyor bu galiba..
 • (bkz: beira)
 • marguerite duras'in yesil gozler isimli kitabindan aktaracak olursak:

  yüz elli yıl önce, bir gün, fas kıyılarından binlerce antilop hep birlikte denize atladı. itişip kakışarak boğuldular. tüm afrika'dan geliyorlardı, ormanlardan, dağlardan, savanlardan; kararlaştırılan gün, kararlaştırılan yerde toplandılar ve kendilerini öldürdüler. toplanma yerine farklı uzaklıklardan geldiklerine göre, belli ki hepsi de aynı günde çıkmamıştı yola. farklı farklı zamanlarda yola çıkmış olmalıydılar; kimileri için birkaç gün ya da hafta süren yolculuk, kimileri için aylarca sürmüş olmalıydı. mozambik'in antilopları, sözgelişi nisanın son hilalinde çıkmıştı yola, gine'ninkilerse haziranın dolunayında. o halde, onlara bu süreyi bildiren ilahi içsel buyruk yola çıkma gününü ve saatini son derece kesin bir biçimde belirtmişti. her biri, söylenen saatte, belirli bir yöne doğru tam vaktinde hareket etti; üstelik anlaşılan bu karar hiçbir dış işarete de bakmıyordu, şaşılacak şey ama, tam tersine, bireysel bir istençten kaynaklanıyordu. burada alınan karar, yasanın bilinmezliğine boyun eğme kararıydı, ancak, nasıl oyun oynama yeri olarak savanda karar kılındıysa, tıpkı onun gibi bir karardı bu. antiloplar bir yerden bir yere göçmez, leylekler, kırlangıçlar, yabankazları gibi göçmen hayvanlar değildirler. ormanlarını bırakıp gitmek gibi bir alışkanlıkları yoktur antilopların. ama ormanlarını bırakıp gittiler. belki de kendi türleri içinde eşine benzerine rastlanmadık bir buyruktu bu boyun eğdikleri, ya da belki insanların haberi bile olmayan, yüz yılda, bin yılda bir yinelenen buyruklar vardı. bilemiyoruz. neyse, antiloplar ölüme doğru yola çıkmak üzere ormandan ayrıldılar. ancak afrika'nın bütün antilopları değildi yola çıkanlar, yalnızca birkaç bin tanesiydi. o halde, belirtilen yasaya göre, antiloplardan yalnızca bir kısmı yola çıktı. türün evrenselliği denen bu mantık, onun içine işlemiş olan, onda saklı duran bu akıl sır ermez kural, yaşamın sınır tanımayan, yüce anlamsızlığı kadar inandırıcı görünüyor.

  s. 105-106
 • sıcak ülkelerde yaşayan ve de çok hızlı koşabilen bir tür geyik.
 • kuzey amerikanın orta ve kuzeyinde yaşayan pronghorn antilopları dünyanın en hızlı koşabilen, birincisi bildiğimiz ûzre çita, ikinci hayvanıdır ki bu da saatte 86km hızla koşabildiğini gösteriyor. hızlı yaşa* genç öl felsefesini benimsemiş olacaklar ki ortalama ömürleri de sadece 11 yıldır.