• saat kadranını mickey mouse yaptıysanız önemli toplantılarda falan fıstık elinizin ekrana değmediğine çok emin olun ya da en temizi mickey'nin çenesini ayarlardan kapatın!!! denilesidir.

yönetim kuruluna iç denetim rapor sunumunu yaparken salon birden mickey mouse'un sesi ile " dokuuuz on sekizzzzzz günaydıın dostuuum!!" diye çınlayınca bir fırtına sessizliği oluşabiliyor.

ps: mickey, debe'lenmişiz olum gel nan bi!!
  • yaklaşık üç haftadır kullanıyorum, gayet memnunum yalnız kendisi dün beni neredeyse hiç yoktan sıkıntılı bir duruma sokacaktı.

dün akşam yemek yerken eşimle kar muhabbeti yapıyorduk. maslak civarında oturuyoruz ve burada baya kar örtüsü oluştuğundan dem vurduk ve ben o sırada istanbul genelinde yağışın baya farklılıklar gösterdiğinden bahsettim falan ve ''belki levent'e gitsen kar görmezsin'' tarzında birşeyler dedim hafif abartarak.

bunu dememle saat canlandı ve mesaj ekranını açıp kontak listemden levent isimli bir kişiye ''git lan'' şeklinde bir mesaj hazırladı yollamak üzere. ben noluyoruz lan diye şaşırıp saatin niye böyle bir mesaj hazırladığını algılamaya çalışırken yanlış birşey yapmamak için ana ekrana dönmek istedim ve crowna bastım, bu mesaj gönderme sesini duymam için yeterli oldu. hassiktir mesaj mı yolladı bu şimdi diye saate aptal aptal bakarken telefonumu kontrol ettim ve evet, levent isimli kişiye ''git lan'' şeklinde mesaj yollanmıştı. allahtan bu kişi 4-5 ay önce münasebetim olmuş bir evden eve nakliyatçıydı. kendisi de hemen beni aradı atılan mesaj üstüne ve ben durumu açıkladım.

yalnız bu oldukça sakat bir durum. bu mesaj kesinlikle konuşmak istemeyeceğim birine gitmiş olabilir, beni çok daha zor bir duruma sokmuş olabilirdi. ağzımdan ''hey siri'' diye bir komut çıkmamışken hands free mesaj özelliği nasıl aktive oldu bilemiyorum ama hiç hoş değil. hazırladığı mesaj da ''git lan'' şeklinde argo bir mesaj. iyi ki ana avrat küfür etmedi. daha da kötüsü, biraz araştırma yaptıktan sonra öğrendiğim üzere apple watch ios'a gelen bir update ile eskiden hazırlanan hands free mesajın yollanması için saat sizden bir eylem veya onay beklerken, bu updateden sonra artık yollanmaması için eylem bekliyor, yani siz hiçbirşey yapmazsanız (mesaj ekranında bu mesajı gönderme şeklinde bir seçenek vardı galiba) veya benim gibi yapmadan ana ekrana dönerseniz ozaman bu siri tarafından hazırlanan mesaj hemen yollanıyor.

bu hoşuma gitmedi ve siriyle ilgili bazı ayarları kapadım ama doğru ayarlara mı dokundum emin değilim.

siri'nin siz ''hey siri'' demeden uyanması hoş değil. hazırladığı argo mesajı sizden bir onay beklemeden yollaması da hoş değil. bunu apple niye böyle ayarlamış hiçbir fikrim yok.
  • fda onaylı ekg analizi yapan akıllı saat
  • ekg özelliği için "locked at the point of purchase" ibaresi bulunan saat. an itibariyle yalnızca amerika'dan satın alınan cihazlar ekg çekebilmektedir. donanımsal olarak diğer ülkelerde satılan saatlerde de bu özellik bulunmakla birlikte ecg uygulamas yüklenmiyor. ülkeler bazında regulasyonların özelliğe izin vermesi için çalışmalar sürüyor ama uzunca bir süre türkiye'de aktif olmasını beklemiyorum.

amerikadan almış olduğum saat telefonun bölgesini abd olarak ayarladığımda ekg çekiyor. sınırlı bir ekg olduğunu belirtmekte fayda var; kalp krizi ve damar tıkanıklıklarını tespit edemiyor, yalnızca ritim bozukluğu olup olmadığını söyleyebiliyor.

edit: saati abd'den de alsanız telefonunuzda bölgeyi abd olarak ayarlamadan ekg uygulamasını indiremiyorsunuz.
    abd'den almadığınız saatlerde bölgeyi değiştirseniz de ekg çekemiyorsunuz.
  • series 0'dan bu son modele geçtim. arkadaş, sabah 7'den beri takıyorum daha şarj %90'da amk. bence şarj olayını güzel çözmüşler böyle bir cihaza göre.

en sonunda olması gereken gibi bir saat olmuş, en başından itibaren tasarlanan model sanırım buydu, 4. jenerasyona kısmet oldu. series 0'dan sonra baya çağ atlamış oldum. aşırı hızlı, aşırı kolay, aşırı iyi pil ömrü. oldukça memnunum.

gerekliliği kişiden kişiye değişir. ben beğendim, gerek görenlere de tavsiye ederim.
  • dün akşam itibariyle kavuştum kıymetlimisse.

kutu açılışına başlı... şaka lan şaka yutup mu burası gördüklerimizi yazalım işte. saatin telefonla entegrasyonu tekntuşla yapılıyor. apple store mağazasındaki görevli arkadaş isterseniz biz yardımcı olalım diyor ama yardımlarına ihtiyacınız yok eşleştirmeyi isterseniz telefon üzerinden isterseniz saat üzerinden yapabilirsiniz. eşleşme esnasında telefonda kullandığınız uygulamaları saat üzerinde kullanmak ister misiniz sorusunu görünce yapıştırın evet tuşuna geçin. whatsapp saat üzerinde kullanılamıyor baştan söyleyeyim. eğer spor müsabakalarını sürekli takip ediyorsanız sora score uygulamasını kullanabilirsiniz stabil çalışıyor.

saat sizin sağlığınızı sizden daha çok düşünüyor bunu kolunuza taktığınız an hissediyorsunuz. günlük nefes egzersizleri, yürüyüş hedefleriniz, ne kadar kalori yakmak istediğiniz verilerini girerseniz buna göre kendisini programlıyor ve bu hedeflere ulaşmanız için sizi sürekli dürtüyor. uzun süre hareketsiz kalırsanız moruk kalk bi yürü amına koim götünde basur çıkacak diyor. kalp atış ritimlerini her an takip ediyor. eğer ritimleriniz ortalamanın üzerinde kalırsa (süre ayarlı) ya da ortalamanın altında kalırsa napıyosun kanka sorun ne diye uyarıyor.

saatin düşme özelliği saçmalamış ama umarım güncellemeyle düzelir şu an kullanımı şu şekilde. eğer düşerseniz saat kanka iyi misin birilerini aramamı ister misin sorusunu soruyor. eğer evet derseniz aramayı gerçekleştiriyor. yani düştüğünüzü ve bayıldığınızı düşünün boku yediniz kimseyi siz onaylamadan aramadığı için bu özelliğe pek güvenmeyin. eğer 65 yaş üstü bireyseniz bu özellik kullanımı değişiyor. size sormadan direk arama gerçekleştiriyor yani bu özellik gençler için yine sizin kontrolünüzde 65 yaş üstü için ise kullanıcı iyiyim ya da kötüyüm demesine gerek kalmadan çalışıyor. apple kullanıcı bilgilerinizi 65 yaş üstü yaparsanız ne olur bilemem. ama bu seferde lan bu yaşta bu kadar hareket napıyosun sen diye sapıtabilir saat. daha önce de ekg olayını türkiye üzerinde kullanamayacağınızı söylemiştim. dün mağaza görevlisi arkadaşa izinler hakkında durum nasıl diye sordum. açıkçası şu an hiç bir ilerleme yok hatta hiç olmayacak gibi olumsuz konuştu. bu özellik türkiye üzerinde hiç kulşanılamayacak anladığım kadarıyla. zaten saat üzerinde bu ekg olayını hiç göremedim bile belki biz kullanamıyoruz diye yoktur he varsa ve ben göremediysem bi yeşillendirin be kardeşim.

kadran olayında gerçek anlamda çok başarılı iş çıkartmışlar ben hepsini ayrı ayrı beğendim ama en beğendiğim sadece bu seri için üretilen kadranlar. saatlin mikrafonunu denemek için saat üzerinden konuşma yaptım karşı taraf telefondan hiç bir farkı yok dedi. zaten incelemelerde bu konunun üstünde durmuşlardı dün akşam iyice emin oldum gerçekten başarılı iş çıkarmışlar.

saatin sim kartlı modelini türkiyeye getirtmeyin kullanamazsınız getirecekseniz normal sim kartsız modelini getirtin. sim kart olmadığı için imei kaydetme olayınız da olmaz. sim kartlı modelleri yine bizim operatorler desteklemiyor maalesef.

1 gün içinde gördüklerim keşfettiklerim bunlar farklı bir şey görürsem yazarım dediğim gibi bana göre saatin tek eksiği düştüğünüzde size sormadan işlem yapmaması bu biraz saçma olmuş.

antik sehir teknoloji servisi eşşen zkinden sundu.
  • şarj süresine takılmadığım saat.
    çünkü geceleri telefonla ve saatle uyumak bana yanlış geliyor. geceleri gücü kapattığım için gün aşırı şarja takmak yeterli oluyor.
    özellikle hareket etme konusunda beni sürekli uyardığı ve teşvik ettiği için, maillerime mesajlarıma bakabildiğim için kendisini çok sevdiğimi, kırk yılın bir başı takmayı unutup evden çıktığımda ise çok zorlandığımı söylemeliyim.
  • durum değil saattir.
  • aslında almayı çok istediğim ancak mekanik saat tutkum ve “saatim bari şarja bağımlı olmasın” düşüncem yüzünden almayı ertelediğim oyuncak. bakalım iradem nerede kırılacak..
  • doğrudan son kullanıcıya doktor referansı olmadan satılabilecek izinleri almış ilk ekg ölçüm cihazı apple watch series 4 oldu. bu izni alabilmek için cihazın çok yüksek kesinlikte ölçüm yapabilmesi gerekiyor. apple bunu başarmış.
hesabın var mı? giriş yap