• gidişatından anladığım kadarıyla, birazdan milletin birbirine sabaha kadar ana avrat küfür edeceği başlık. hem de yok yere, durup dururken amına koyayım. hani dursan düşünsen, ne kafaya takılacak, ne de sinirlenilecek bi konu var ortada ama gizli bi şeytan mıdır iblis midir nedir bazı başlıklarda yazarların içine giriyor. o ışığı ve kıvılcımı bu başlıkta da görüyorum.
  • şunu bi izah etmeye çalışayım. öncelikle başlıktan dolayı celallenmeye lüzum yok, benim babannem ve rahmetli dedem taksi derlerdi ve köylüydüler, yani bu bir hakikat. köylü lafından neden alınıyor insanlar anlamak mümkün değil, her neyse mevzuya döneyim.

küçükken yazları köye gittiğimde dedem olsun babannem olsun yahut köy eşrafından herhangi biri olsun otomobile taksi derlerdi. bu taksi lafını her otomobil için kullanırlardı. çocukken çok sorgulamamıştım ama daha sonraları düşününce ortaya şu çıkmıştı;

öncelikle şehirde büyüyen genç nesil için araba kavramı otomobiller iken köyde yetişen eski nesiller için araba; öküz arabasıdır, at arabasıdır, ot, saman arabasıdır vs. bizim araba dediğimiz esasında otomobil olan şey ise o dönemlerde geçtim köylerde kullanılmasını kasabalarda bile herkeste olmayan ve daha çok para kazanmak için bir yatırım aracı olarak kullanılan taksilerdir. yani otomobili taksi olarak şuuraltlarına kaydetmiş bu insanlarımız otomobil görünce onu taksi olarak isimlendirmişlerdir.

bu, uzun seneler böyle devam edip dile bu şekilde yerleştiği için günümüzde otomobiller artık köylerde dahi çoğalsa bile köylümüz zaman zaman otomobile taksi diyebilmektedir.

dikkatli okuyucularımız fark etmişlerdir sanırım, entryimin başından beri araba yerine otomobil kelimesini kullandım. başlığı açan arkadaş ise otomobil yerine araba kelimesini kullanmış. biri de çıkıp "otomobile araba diyen kentli" diye başlık açabilir ve konu o zaviyeden de tartışılabilir. kavramlar ve kelimeler zihinlere otururken çevresel ve sosyokültürel şartların etkisini gözden kaçırmamak gerekiyor.
  • bir de bunlarin pilot versiyonu var amk, onca sene okumus kaptan* olmus hala kocca ucaga taksi* diyor amk koylusu! ölsün lan bunlar, taksi pozisyonundayken bu sacmaligi farkeden yazar musvettesinin gotune ucak sokmak suretiyle ölsünler!

sonucta taksi saridir ve ticaridir, sen daha iyi mi bileceksin hiyar agasi.
  • bu bir sıkıntı değildir. bmw 420 de bir araba (otomobil) tofaş şahin de bir araba (otomobil)
    nasıl oluyor bu durum , olacak şey midir bu. tofaş otomobilse , bmw uçaktır. bir yerde bir sıkıntı var ama ne ?.
  • taksiye; ticari taksi diyenler kadar iticidir.

ulan ticari olmayıp da hayrına taşıyan taksi mi var? yok. evet.
  • isterse gemi der isterse tren der
    (bkz: sana ne)

kötü söz değil küfür değil.. gun içinde milyon tane kelimenin aslı yerine belki de başkalarına aykırı gelen cogu kelimeyi herkes kullaniyor. ve herkes cok da güzel anlasiyor.
  • (bkz: köylüleri niçin öldürmeliyiz)

çünkü onlar otobüslerde ayakkabılarını çıkarırlar
    ayak ve ağız kokuları içinde kurulup koltuklara
    herkesi bunalta bunalta, yüksek perdeden
    kızlarının talihsizliğini ve hayırsız oğullarını anlatır,
    yoksulluktan kıvrandıkları halde, şükür içinde
    bunun, tanrının bir lütfu olduğuna inanırlar.
    ve önemsiz bir şeyden söz eder gibi, her fırsatta
    gizli bir övünçle, uzak şehirdeki
    zengin akrabalarından sözederler.
  • sanki bana edebiyat doktorası var da köylü diye insanlara giydiriyor
  • insanları ketegorize etmeye bayılıyoruz biz çünkü.
    biz şehirde büyüdüğümüz için şehirde büyümeyen herkes köylü, herkes cahil. çünkü şehirde büyümek bunu gerektirir. çünkü burnumuz büyük. insanların güzel yönlerine yoğunlaşmak da hiç işimiz değil. umrumuzda da değil. o insanların çoğunun senden benden güzel yürekleri var. yardımlaşma dayanışma hayatlarının heryerinde. birisi bişeyi yanlış yaptığında asdfsadfsa nasıl da dedi, nasıl da yaptı demiyorlar bizim gibi. çok köylüsünüz keşke ölseniz diyelim hepsine ve geçelim öyleyse.
hesabın var mı? giriş yap