• şanzıman ömrü açısından oldukça faydalı olan bir davranıştır. araç debriyaj basmadan çalıştırıldığı zaman şanzıman içerisindeki dişliler çarklar vs dönecektir. ancak debriyaja bastığınız zaman dönmeyecektir ve araç daha rahat çalışacaktır. bir kere debriyaja basmadan bir kere basarak denerseniz farkı siz de göreceksiniz.

zaten günümüzdeki pek çok modern araba ve eski japon/kore otomobilleri debriyaja basmadan çalışmamaktadır. üreticiler bunu bizler için düşünmüş.

zorunlu edit: eklemeyi unutmuşum. sadece şanzıman korumak için değil tabi bu özellik. debriyaja basarsanız aracı diyelim viteste unuttunuz, öndeki arabaya bindirmezsiniz. ama debriyaja basmadan viteste araba çalıştırırsanız araba aniden ileri doğru fırlar.
  • bunu çok tartışıp çözüm bulamayınca bir ustaya sormuştum. fark etmez demişti.
  • aceleniz varsa ve arabayı çalıştırıp hemen kalkmanız gerekiyorsa yapmanız elzem olan harekettir. çünkü debriyaja basmadan çalıştırıp hemen birinci vitese atmak istediğinizde gaaaarç diye bir ses duyma olasılığınız çok yüksek.
  • toyota marka araçların, tüm düz vites modellerinde standart olan bir özelliktir.
    belki diğer japonlarda da vardır ama kullanmadığım için bilemiyorum.

ayrıca alışkanlıktır, debriyaja basarak araç çalıştırırım.

edit : sanırım 2010 öncesi modellerinde yokmuş ya da daha eski düz viteslerde.
  • işini garantiye almaktır.araç düz vites ise stop ederken viteste bırakılmış olabilir.
  • renault aracim var (start/stop), kendisi calistirirken zaten debriyaja basmami istiyor, sebebi uzun omurluluk acisindan mi hic bilmiyorum. zaten bircok seyi bilmiyorum bu arabalarla ilgili... gad dem it...
  • bazı arabalarda kontağı çevirin ama tam marşa basmayın araba viteste olsun debriyaja basın araba öyle çalışır. :)

(bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler)
  • volkswagenlerde mecbur olan durumdur. iyidir, zorunlu olmayanlarda da alışkanlık yaratır. tofaşı bile debriyaja basarak çalıştırırım.
  • aracım zaten debriyaja basmadan çalışmıyor.
    not: hyundai i20
  • araba boş viteste değilse yapılması gerekir, yoksa gereksizdir. genel olarak alışkanlıktır.
    ama son yıllarda bazı modellerde debriyaja basmadan çalışmayan araba da yapıyorlar..
    otomatik vites kullanın böyle şeylerle uğraşmayın.
hesabın var mı? giriş yap