• hürriyet okuyucu yorumlarında nickleri genelde ad ve soyadlarından oluşan, "bali de uçak düştü" haberi altına "çok üzüldüm, ölenlere allahtan rahmet yakınlarına sabır dilerim" şeklinde yorum yapan belediye meclis üye adayı kılıklı tipler vardır, al bu adamları 4 sene mimarlık okut, bir siteye doldur. budur.
  • meslekten nefret ettiren bir foruma sahip oluşum. ben anlamıyorum ki nerede şişirildi bu egonuz bu kadar. bizi okulda o kadar ezdiler ki zamanında bırak egoyu, eziğin önde gideni olduk. buradaki öğrencisinden mimarına bakıyorum, dünyayı biz yarattık havası, biz de bir mete ünal vardı, benim zamanında dekandı, adam derste bizim ülkemizde mimarlara yeteri kadar değer verilmiyor, bilmem nerede mimarlar protokolde ön önde dururlar diyerek kendi muhteşem egosunu gösterdikten sonra ben sizin zeka seviyenize inemem diyerek, hepimizi dersten çıkarmıştır. çünkü akşam discovery veya national geographic'te izlediği bir belgesel sonucunda adını dahi duymadığımız bir hayvanın bir kerede kaç tane yumurtladığı sorusuna cevap verememiştik. buradaki mimarlar ve öğrencilerde de bu muhteşem egoyu görüyorum ben. hayatlarında ne bir binası ne bir yarışmaya katılımı olmayanlar, bu platformda eleştiri sınırlarını aşan sözler sarf etmekte.
  • birkaç haftadır bir t-shirt tasarım yarışması var idi burada. sonuçlar belli olmuş; kazanan veya dereceye giren t-shirt'ler görünen o ki kalabalık lobi sahibi. işin komik tarafı eline mikrofon verildiği zaman mevcut hükümetin kendilerine söz hakkı vermemesinden dert yanıp, fırsatı hep kendine yakın adamlara verdiğinden dert yanıp da bu sefer kendilerine söz hakkı verildiği zaman bu tarz haksızlıklara göz yummaları pek bir ironik. demek ki sende eleştirdiğin gibisin güzel kardeşin, ama rengin sarı kırmızı değil de aynısının ''laciverti''.
  • forumu kadar komik bir yer yok. koca koca kelli felli mimarlar egolarını birbirlerine fırlatıp duruyorlar. sürekli bir diken üstünde oturuyorsunuz laf gelmesin diye. katılmadıkları yarışmalardaki bütün projelerin hepsine eleştiri adında, hiç bir hakaret kelimesi kullanmadan hakaret ederek mastürbasyon yapanı mı ararsın, günde bütün vaktini foruma harcayıp hemen hemen her mesaja cevap verip ahkam keseni mi ararsın, -ki bu kadar boş vakitleri olduğuna göre mimar yerine emekli albay bunlar sanırım-, hiç bir eleştiriyi kabul edemeyen dangalaklar mı ararsın. vallahi sozlukten beter.

en ağır hakarette bile sayınlı sizli konuşmalar devam eder yine de. ondan da ödün vermezker. plaza beyleri işte.
  • sermayenin yıkımlarını görmezden gelen yüzeysel mimarlık portalı. copy-paste'e doyasıcalar. sevmiyoruz.

(bkz: likör fabrikası)
    (bkz: karayolları 17. bölge müdürlüğü)
    (bkz: paşabahçe tekel fabrikası)
  • sanirim iki yil oncesinden baslayarak insanlarin tc kimlik numaralarini toparlayan, simdi de gordugumuz kadariyla yarisma projelerinin yuksek cozunurlukte imajlari ve bir takim ivir zivirlar icin senelik 150 ytl uyelik ucreti isteyen sitedir. ulan turkiye'de mimarlar okulda dunyanin parasini harciyor, mezun olduktan sonra da 3 kurus para kazaniyor. ona da goz dikmissiniz ya daha soylenecek soz kalmiyor.
  • köşe yazıları, haberleri, organizasyonları, güncellikleriyle, gerçekleştirdikleri ilklerle alkışları toplayana portal.

fakat gelin görün ki zamanla büyüyen bu portalın forumlarına göz atıldığında hiçbirşeyi beğenmemekle övünen bazı site yöneticilerinin site kullanıcılarına laf sokmayı, siteye girdiklerine pişman ettirecek derecede laflar düzmeyi, "t.c. kimlik numaralarınızı bize verin çünkü top bizim istemezsek sizi oynatmayız" demelerinin ardından "tamam oynatmayın madem silin üyeliğimi" dediğinizde de size hiçbir şekilde cevap vermeyip ısrarla spam mail göndermeyi marifet bildiklerini görürsünüz.
    imam-cemaat ilişkisi ile de aylar süren tasarım projelerinin tuvaletinin guggenheim'ın tuvaletine benzediği için insanların iş ahlakını yerden yere vurmaya hak gören, meslek kutucuğunda mimar yazan koskoca insanların üniversitelere yeni girmiş 17-18 yaşında mimarlık dünyasına yeni adım atmış gençlere yazdıkları hatalı bir görüş için demediklerini bırakmayıp meslekten soğutan site kullanıcılarına da sahiptir bu portal.

türkiye'de kendileri kadar büyük rakip bir portal daha olsa ya da daha küçük bir oluşum olsalar yine aynı tavırları takınabilirler miydi bilinmez ama türkiye'deki mimarlık için şu anda en büyüğüdür.
  • arkitera.com üzerinde haber yazılarını mimarlık fakültesi yeni mezun kızların editörlüğünü yaptığı, yazıların da muhalif ama ya copy-paste ya da yüzeysel olduğu, dakika başı yayın yaparak artık itici gelmeye başlayan oluşum.
  • kopyala-yapıştır habercilik yapan, kullanım kolaylığı açısından felaket, işlerine gelmeyen haberleri ve projeleri yayınlamayan, mimar değil işveren/müteahhit destekçisi, magazin sitesi. tek güzel projeleri herhalde yarışmayla yap olsa gerek. bu arada bu oluşumun yöneticisi ise ömer yılmaz isimli kişidir.

türkiye'de ki yarışma ortamını takip etmek isteyenler için ise doğru adres kolokyum.com dur
hesabın var mı? giriş yap