şükela:  tümü | bugün
 • 1944 a.b.d. yapımı başrolünü cary grant'in oynadığı film. http://us.imdb.com/
 • rahibin kızı olan komşu kızı ile evlenecekken yaşlı 2 halası ve kafayı yemiş dayısının zehirledikleri misafirleri bodruma gömdüklerini öğrenen yeğen,bunun irsi olmasından korkar ve olaylar gelişir. sinema tarihçileri sitcomun temellerinin bu filimde atıldığını söylerler.
 • izlenmesi kesinlikle tavsiye olunan bir film, cary grant in mimikler film boyunca super, ayrica komedi gibi suren filmde is korkuya sarinca film daha da eglenceli hale geliyor
 • içime fenalıklar getiren, caanım cary grant'e sit-com hallerinin ve "oha falan oldum" ifadesinin hiç mi hiç yakışmadığı, abartılı ve şapşal durduğu film. teddy süper gerçi. "charge!"
 • (bkz: runaways)
 • sinema tarihçilerince kara komedilerin babası sayılan izleyenleri ihya eden güzel film.
 • 1941 senesinde çekilen film 1944'de gösterime girmiştir. yönetmeni frank capra'dır ve joseph kesselring'in aynı adlı oyunundan uyarlanmıştır. senaryosunu julius j. epstein yazmıştır. başrollerinde cary grant (mortimer brewster), josephine hull (aunt abby), jean adair (aunt martha), raymond massey (jonathan brewster), john alexander (teddy), priscilla lane (elaine harper), peter lorre (dr einstein) oynamaktadır.

  --- spoiler ---
  başarılı bir tiyatro eleştirmeni ve yazar olan mortimer brewster evlenmiştir ve balayına gitmeden önce halalarının evine uğradığında korkunç bir aile sırrını öğrenir. yaşlı ve tatlı halaları evlerine gelen yaşlı ve kimsesiz insanları yalnızlıktan kurtarmak için şarabın içine kattıkları zehir ile öldürmektedir. mortimer'ın kaçık kardeşi teddy'ye evin bodrumunda 12 mezar kazdırmışlardır. mortimer panik içinde durumu örtbas etmeye ve teddy'yi bir akıl hastanesine göndermeye çalışırken aniden yıllardır kayıp olan kanun kaçağı kardeşi jonathan eve gelir. jonathan'ın niyeti ve davranışları iyi değildir. olaya polisler ve doktorlar karışır ve olaylar gelişir.
  --- spoiler ---

  kara komedi ile fars arasında gelip giden film gerçekten başarılı, insan gülmekten ölüyor. özellikle cary grant'in başarısı tartışılmaz. yüzündeki mimikler için bile seyredilebilir. diğer oyuncular da çok iyi oynuyor. halalar, teddy, jonathan ve dr einstein hepsi mükemmel karakterler.

  filmde yaşlı adamları öldürmek için içine zehir konularak kullanılan "elderberry wine" yani mürver şarabıdır. oyunu türkçeye daha sonradan ahududu ismiyle uyarlanmıştır.
 • hayatım boyunca seyrettiğim en çılgınca filmlerden biriydi. hele son 15 dakikası tam bir curcuna. bir tiyatro oyunundan uyarlandığı çok âşikâr. zira filmin çoğu tek mekanda, bir evde geçiyor. yine de başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. ha gerçi karakterler/tiplemeler bakımından zengin bir hikaye. cary grant'i bu filmde hiç mi hiç sevemedim.
  en başarılı tipleme doktor einstein. katil kardeşe gelince dexter'a fikir babalığı etmiş diyebiliriz.