• dizide birinci sezonda, seride ise birinci kitapta geçen hançerdir. jamie ve cercie'yi kulede uygunsuz gören brandon stark, jamie lennister tarafından kulenden aşağı itilir, uzun dönem komada kalır. komada iken annesi, başından ulu kurdu yaz ile birlikte ayrılmaz. (gerçi annesi bu kurtlardan pek hazetmez ama, ne yaparlasa yapsınlar kurt bir şekilde bran'a geri gelir, bir sebebi vardır elbet)

kralın kafilesi ed ve birkaç cocuğu ile karlın şehrine doğru yola çıkmalarından sonra, bir gece, winterfell'deki kütüphane kulesinde yangin çıkar, bu yangın dikkatleri oraya toplamak ve bran'ı yanlız yakalamak için çıkartılmıştır.

suikastçi hançerle bran'a saldıracakken cath tarafından engellenir, sonunda yaz tarafından öldürülür. suikast'i kimin planladığını anlamak için, cath kralın şehrine gider littlefinger ile görüşür. lf hançerin kendisine ait olduğunu ve bir iddada tyrion lennister'a kaybettiğini iletir. dönüş yolunda cath tesadüfen karşılaştığı tyrion'u esir alır.

bu noktaya kadar kitap ve dizi aynıdır. bundan sonrası kitaba göre; aslında lf bir iftira atmıştır, hançer ilgili turnuvada jamie lennister'a kaybedilmiş, başka bir turnuvada ise, jamie tarafından kral robert'a kaybedilmiştir. o zamandan beri robert'ın hazineleri arasında unutulmuştur.

kralın şehrine el olarak giden tyrion, araştırmaları sonucunda, hançerin winterfell'de yapılan çocuklar arası mücadeledeki yenilmeleri gururuna yediremeyen ve zaten sevgisiz sorunlu bir kişilik olan ayrıca starkları hiç sevmeyen veliaht joff tarafından gönderildiğini ortaya çıkarır.

dizide bu kısımların üzerinde pek durulmamış, lennister hanedanı üyelerinden birinin işlediği suç olarak kalmış, zanlı tam olarak tespit edilememiştir.

aynı hançer, lf'nin ned'e düzenlediği tuzakta, ned'in boğazına tutulmuştur. lf tarafından bran'a iadesi, bran tarafından arya'ya verilmesi boşuna değildir. malumunuz, dizide arya ailesinin intikamını benzer yöntemlerle almaktadır(kitapta ise bu işlemi aslında diriltilen cath -lady stonehearth yapmaktadır.) lf arya tarafından bu hançer tarafından öldürülebilir. ayrıca sam'ın baktığı kitapta hançerin bulunması da boşuna değildir. ünlü lightbringer bu hançer olabilir ya da senaristler bizleri oyalamak için koymuş da olabilirler. lightbringer'da dizi de çok işlenmedi sanıyorum.

diğer bir olay o yaşta tamam piskopat ama tek başına joff bunu becerebilir mi? lf'den yardım almış olabilir mi diyeceğim ama olay olduğunda, lf ve joff yakın mesafedeler mi emin değilim. her ne ise, kitapları tekrar okuyorum, atladığım bir şey bulursam editlerim, muhtemelen ben bitirene kadar olay olmuş bitmiş,açığa çıkmış olur ama...
  • eminönünde aynısından çok uygun fiyata bulabilirsiniz.
  • valyrian çeliğinden yapılmış hançerdir. çok değerlidir, white walker'ları öldürebilir. arya hançerle birkaç white walker öldürürse şaşırmam.
hesabın var mı? giriş yap