21399 entry daha
  • "vücutlarımız birbirimize en kolay verebileceğimiz şeydir asıl mesele hayatımızı verebilmektir baştan aşağı bir aşkın olabilmek bir aynanın içine iki kişi girip oradan tek bir ruh olarak çıkmaktır" huzur-ahmet hamdi tanpınar
  • ‘zeus’un ardından yürümüş olanlar, sevecekleri kimsede zeus ruhu bulunmasını isterler. bilgeliği sevip sevmediğine, sevk ve idareye yaradılıştan yatkın olup olmadığına dikkat ederler. böyle birini buldular ve ona tutuldular mı, onun da zeus gibi olması için her şeyi yaparlar. kendileri de olgunlaşmak için henüz gerekli çabalara girmemişlerse hemen bu işe koyulur ve buldukları kaynaklardan faydalanarak yahut araştırmalar yaparak kendi kendilerini yetiştirirler.’

(bkz: phaidros)

yaşadığınız aşk mı, şehvet mi? sevgi mi, tutku mu? bağlılık mı, bağımlılık mı?

platon öyle güzel anlatmış ki, üzerine eklenecek tek bir kelime dahi fazlalık. sizde daha iyi bir insan olma şevki uyandırıyorsa, sizi kendinizi geliştirmeye teşvik ediyorsa zeus’un ardından yürüyorsunuz demektir.
  • kitap okuma yetimi kaybetmekten çok korkuyorum şu sıralar. hep aynı yere dalıyorum...dalıyorum...dalıyorum.... biri yüzüme su atsın ayılayım da demek gelmiyor üstelik içimden zira ayılmak istemiyorum... ımm şey şimdi benim sorum şu tahmini ne zaman beraber okuruz o kitapları?
  • sadece ve sadece yasaninca anlasilan histir.insana tum dediklerini yutturabilir ve uzunca bir sure dunyadaki her seyi gozunuzdeki perdeyle gormenize sebep olur.eh bence bir bakima kumardir da
4394 entry daha
hesabın var mı? giriş yap