• söz konusu film izlendikten sonra kızkardeşe sorulur,

- nasıl, beğendin mi filmi?
    - yok ay, bilimkurgu sevmiyorum ben.
    - ne bilim kurgusu ya?
    - erkek o kadar yakışıklı olacak, ama piç olmayacak, üstüne acaip romantik olacak. bi de sevgilisi olmayacak. bildiğin bilimkurgu işte.
    - ..
  • herkes demiş, ben de diyeyim, eksik kalmasın. zorlama tesadüfler ve aceleye gelmiş son dışında, çok çok güzel bir filmdi. görüntü kalitesi ve müzikler on numaraydı. oldukça etkiledi beni.
    ama ben burak'ın gözlerinden izledim filmi, o yüzden "ayyy ne güsel aşk filmi yıhaaa" diyemiyorum.

--- spoiler ---
    burak var, deniz'in yıllardır ilişki yaşadığı adam. efendi, yakışıklı, işi gücü var, sevgilisine değer veriyor... adam gibi adam kısaca. deniz'e rahat batıyor ama ayrılmayı da gözü yemiyor. sonra bizim özgür'ü görüyor ve yıllarca kendisine emek veren o güzel adamı aldatıyor. bizim burak'ın olanlardan haberi yok, sevgilisine sürpriz yapmak için uğraşıyor, saf duygularla.
    deniz olanları burak'a açıklıyor sonra, "ben başkasına aşık oldum" diye. mazeret midir bu? açıklama mıdır? burak inanamıyor haliyle, "nasıl biri, ne iş yapıyor" diye soruyor son bir çırpınmayla. "onunla yattın mı" diyor. deniz, onu aldattığını söylemeye utanıyor.

burak'a hayatının kazığını atan deniz'e, arkadaşı "merak etme, çabuk atlatır o" diyor sanki kolaymış gibi. şerefi olan bir adamın, böyle bir kazığı kolay kolay unutamayacağını bilmiyor, belki de hayatta hep "kazık atan" tarafta olduğundan.

daha sonraki sahnelerde, burak'ın aldatıldığını öğrenmesine rağmen, belki de bunu kendine yedirememesinden dolayı, deniz'i görmeye gittiğini görüyoruz. hâla bir umudu var... selvi boylum al yazmalım'sal vecizeler çaresiz kalıyor. kimsenin umrunda değil emek veren adam.

filmin acı sonu için, deniz'e üzülmüyorum, özgür'e de.
    bu film burak'ın trajedisidir, başka kimsenin değil.
    --- spoiler ---
  • hani ıssız adam filminden çıktıktan sonra plak koleksiyonculuğu yapmaya başlayan, eski şarkıları dinlemeyi hobi edinen, "ben uzun süreli ilişki sürdüremiyorum, ıssız adamım ben yaa" triplerinde ortalıkta dolaşan oğlanlar ve kendisini sikip bırakan oğlanın ardından "çocuk ıssız adam yeaa" diyen kızlar türemişti ya, bu filmden sonra da "yaa bizim ne tesadüflerimiz var bizi birleştiren, biz birbirimiz için yaratılmışız" diyip, 3 gün sonra ayrılacak tipler de olacaktır. buna itirazım yok da, umarım bu filmi izledikten sonra

--- spoiler ---

organ bağışı yaparsınız da, özentiliğiniz bir sikime yarar, amk.

--- spoiler ---

filmi izledim ve bazı detayları görmezden gelirsem, beğendiğimi söyleyebilirim.

filmin en iyi yanı, şarkıları o kadar iyi yerlerde kullanmışlar ki, "haa, buraya cuk oturmuş" diyorsunuz, vallahi. bu anlamda şarkıların bu kadar etkili kullanıldığı çok fazla filmimiz de yok malumumuz.

yalnız şunu belirtmeden de geçemeyeceğim.

aşk, mehmet günsür'le aşk filmi çevirip, akşam yılmaz erdoğan'ın kel kafasıyla uyumakmış, amk.
  • --- spoiler ---
    ihanet ve aldatmak bu filmdekinden daha sevimli gösterilemez galiba. herkes ''aaa ne güzel tesadüfler, ne kadar romantik'' filan diyor da biriyle beraberken başka biriyle yatmak neyin nesi onu da söylemek lazım. aynısını sizin sevgiliniz yapsa çok mu hoşunuza gider lan.(bkz: bizim de anamız bacımız var)
    --- spoiler ---
  • muhteşem bir detayı yakalamış filmdir;

--- spoiler ---
    ankara sokaklarında futbol, basket topuyla oynanırdı.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

çok güzel kızın en yakın arkadaşı olan çirkin kız'ın ilişkilerdeki stratejik önemi tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilmiş bu filmde.

--- spoiler ---
  • bu filmdeki olaylarda kızlar ve erkekler yer değiştirse;

--- spoiler ---

yani bir erkek yıllardır birlikte olduğu, evlenecek duruma geldiği kızı nedensizce aldatarak çocukluk aşkıyla öpüşse ve sevişse,

--- spoiler ---

acaba romantik kız tayfası bu kadar sever miydi merak ediyorum.
  • son yıllarda aşklı meşkli çok türk filmi çekildi. ben de öyle veya böyle bu filmleri bi şekilde izledim "modern şehir insanının bla bla bla" diye devam eden konuları ekseninde amerikan filmlerinin soslu kopileri olan bu filmler yapılmasın demiyorum. hobi olarak gene yapılsın.
    aslında 50'ler 60'lar boyunca da türk sineması böyleydi yav. yeşilçamın masum aşk hikayeleri ile holivud arasındaki ilişki üzerine tonla tespit, kitap, analiz, tez falan var. zaten benim bu götü boklu entryme kalmadı bu işler. neyse konumuza dönersek, diyeceğim o ki aşk tesadüfleri sever filmi ise bence biraz daha ayrı bi yerde duruyor. niyesi ise spoiler da. spoiler ise hayvan gibi ağır, izlemeyen kesinlikle okumasın. filmin sonunu söylüyorum lan. alla alla...

----------------öyle böyle değil çok pis spoiler-----------

--- spoiler ---

--- spoiler ---

olm filmin sonunda kızın kalbini söküp adama taktılar ya la! oha mna koyim!
    tamam aşk filmlerinde mutlu son pek olmuyor artık da, bu ne lan!
    iyi kızı pişirip yemediler.

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • içinde çok büyük bir mantık hatasını barındıran film. herkes her şeyi söylemiş film hakkında, bunlar dışında benim takıldığım tek bir nokta var o da merdiven çıkarken bile kan ter içinde kalan herifin sevişirken buharlaşması lazımdı. başka da sorunum yok.
  • beyler onu bunu bırakın şimdi bakim. gel hele yanaşın, geh.

sevgilin bu filme gidelim diye ısrar ediyor, sen de "hmm ne yapsak ki, giksek mi kine" diye düşünüyosun ya sen, sen yanaş yamacıma işte. buyur spoiler mıpoiler hepsini oku bence.

bi kere film tırt. orada bi anlaşalım. şimdi bunun üzerine eksi verecek arkadaşlar lüften oylarını verip siktir olup gitsinler. ben böyle ön yargı görmedim. hele bir oku lan ne yazıcam bak aşağıda.

hah şimdi başbaşayız.

<spoiler>
    *başından sonuna kadar filmde çok fazla müzik var. sanki savaş sahnesi çekiyor dinine yandığım. veriyor kemanı, veriyor bası. ulan alt üstü sarılıyolar, marılıyor. abartılacak bir şey yok. ölümüne müzik basmışlar filme. kulak zarı marı kalmıyor. kulağın bekareti gitti cando.

*film çok yavaş. yaaaavuuuaaaş. yavaş çekim oku burayı. inanılmaz yauuuvuuaaaşş. (bkz: yuvaşça). gitmiyor konu, ilerlemiyor. bayık. sıkıntıdan saçlarımla oynadım, kepeklerim aktı. mısır patlağı gibi oldum. sıkıntıdan patlamak bu olsa gerek dedim. ha burada sevgilinin dizine yatmak çok işe yarar. hem düşününce güzel bir şey gibi..

*tipik bir aşk filmi. aşk dışında bir skim yok zaten. hatun başkasının sevgilisi iken gelip bizim çocuğa veriyor. olay özetle bu. filmin sonu türk standartları entitüsünden onaylıdır tahminimce; tam yeşilçamvari bitiyor. (bkz: yeşilçamvari)

*mehmet günsur oyunculuğu vasat.

*kalp hastası eleman güzel güzel sevişmeyi biliyor da iki adım yolu yürüyemiyor anasını satiyim. bu gerçekten akıl mantık işi değil.

*film bilim kurgu-fantazi ürünü. romantik falan değil, böyle romantik mi olur lan. çocukluktan beri aşıklarmış da hep tesadüfen bir araya gelmişler de ölme eşşeğim ölme. bi ışın kılıcı ve bi de beşinci element eksikti..

*hatun sevgiliye boynuzu takıyor, sora gidip bi de ahkam kesiyor. bizim burak malı da özür dileyecek nerdeyse. ulan hangi ülkede çekildi bu film? normal bir türk erkeği, hatunun başkasıyla fışfışı duyduğu anda senin hamuğagoru diye akşeylemeliydi şaplağı.. bilim kurgu arkadaş, dedim ben.

*bizim esas oğlan babasına posta koyarak evden gidiyor. inanılmaz ayıb bir olay. iyice tiksimdim heriften. türk gençliğine böyle şeyler empoze etmek yakıştı mı lan sizin gibi aşk filmine. adnan şenses gibi adamsın.

*yine esas oğlan, sevgilisi olan bir kadına yazıyor. ha bire yazıyor. ölümüne yazıyor. abazmış. bu mu lan aşk dediğin. bunun adı şerefsizliktir. ben de tatlıtuğumu getirip senin hatunun üzerine salsam hoşuna gider mi? sekter ordan.

*esas kız film boyunca göğüs dekoltesiyle gezdi. ulan ben istemiyorum kimsenin dekoltesini göğsünü bilmem nesini görmek. bi kere de kapalı bir şey giy be kadın. gözüme gözüme sokuyosun iki saat. eeh eytere beh!

*sevişme sahnesiz aşk filminin orta yerine sıçayım ben arkadaş. ucube film seni. ucube dedim! kayıtlara geçin. üstelik gecekondular için demedim.

*burak! adamımsın. rusyaya gitti, hatunu aldatmadan geldi. sana kız mı yok be! eyşanı ben kendim ayarlicam sana..senin şerefin yeter!

*son olarak filmin vermek istediği mesaja değineyim. yani film demek istiyor ki, sen gidip de sevgilini aldatırsan allah da böyle yapar adamı. hele sen gidip başkasının hatunu çalarsan, babaya ataya karşı gelirsen aha böyle nefesin kesilir, sesi kısık horoz gibi kalırsın.
    <spoiler>

edit:
    *filmi beğenen arkadaşım, sen bir hatunsun. orada bi anlaşalım. filmi beğenmendeki başlıca sebeplerden biri bu. bacımsın bak.

*beklenmedik son falan diyenler oluyor, çok kırılıyorum. tse'den onaylı diyorum halen beklenmedik diyorsun. yeşilçamvari diyorum bak. fantazi yapmış resmen yav.

*tesadüf filmiymiş. hatun aynı anda sen kaza geçir, beyin ölümü gerçekleş, kalbi hasar görme, elemanla kanı uyuş, dokusu uyuş, uyuş babam uyuş. he tesadüf he!
hesabın var mı? giriş yap