• gercekten de emir komuta zinciri etrafindaki kurallarla olu$mu$, gundelik hayatta kullandigimiz mantik ile alakasi olmayan mantiktir.

$imdi, acimasizca ele$tirenlere "guzelim 70 senede cumhuriyetin bir tek askerine sicamadilar, haddini bil" dedikten sonra bakalim hadise aslinda neden cidden de "mantikli":

oncelikle, bir askerden beklenen en son $ey du$unmesidir. nitekim, du$unmesi istenen askerlere rutbe verilir, bir $ekilde subay falan yapilir ki onun da du$unmesine bir yere kadar tolerans gosterilir.

neredeyse her turk erkegi muhtelif ya$larda bir $ekilde askere alindigina gore, bu insanlar uzaydan falan gelmiyor. bugun sokakta, siyasette, orda burda yok radikal dinciler, yok sosyalist militanlar, yok ulkuculer vs. ne varsa onlar da orda. iki universite bitirmi$ adam da orda, kendi adini yazmaktan aciz adam da orda.. boyle ce$itli bir kalabaligi (ustelik cogu da silahli dikkat ediniz) dizginleyebilmek icin takdir edersiniz ki kullanilabilecek en son yontem bildigimiz anlamiyla mantiktir.

evet, tufege ceza verilir.. $ansli azinlikta, yani egitimli ve kafasi cali$an biriyseniz buna gotunuzle gulmeniz normaldir ancak birkac metre ilerinizdeki okuzun "ulan bugun tufenge ceza veren yarin bana kimbilir ne eder?" diye icten ice tirsmasiyla ordu zaten amacina ula$mi$ gulumseyerek susmaktadir*.

bir donem, askerde ko$u sirasinda surekli yat-kalk! $eklinde yapilan sabah cali$malari alaya alinmi$ti medyada.. hic kimsenin aklina gercekten gelmedi mi diye merak ediyorum, olu$turulmaya cali$ilan $artli refleks bir muharebe aninda kur$un sesleri arasinda "yat" duydugu anda kapaklanan kac askerin hayatini kurtarir.

velhasil, milletce ele$tirmek genlerimizde var. cozum uretme/alternatif gosterme konusunda da bir o kadar beceriksiziz o ayri.
  • su sekilde bir mantiktir;

askerligin ilk gunudur,kıyafetler dagıtılmaktadır.

-komutanım bu kep kucuk oldu....

-kep kucuk olmaz! kafa buyuktur....
  • bu konuda yaşadığım bir örneği aktarabilirim.

bahçe içinde koca bir salonda dersteyiz. ben de tam kapının yanında oturuyorum. pencerdeen de dışarısını görebiliyorum.

iki er bize ders anlatan komutana bir şey söylemek üzere kapıya geliyorlar ve kendi aralarında tartışıyorlar.

biri kızacağından korkuyor ve dersi bölüp girmeyelim diyor. diğeri mutlaka söylemek zorunda oldukları önemli bir konu olduğu için girelim diyor.

ve kapıyı çalıp giriyorlar.

komutan onları kapıdan girerken görür görmez hiçbir şey sormadan, niye geldiklerini anlamadan sittir çekip kovalıyor.

askercikler hızla kapının dışına çıkıyorlar ama kapının dibinden ayrılamıyorlar. yine az önceki benzer konuşma aralarında geçiyor.

girmeyelim diyen kendisinin haklı çıktığını, komutanın kızacağını bildiğini söylerken, öteki ısrarla bu işi yapmakta zorunda olduklarını çünkü bunu isteyenin komutanın da komutanı olduğunu söylüyor.

beş on dakika aralarında tartıştıktan sonra cesaretlerini toplayıp bir kere daha girmeyi deniyorlar ve kapıyı çalıp içeri giriyorlar.

bu sefer komutan biraz önceki olay hiç yaşanmamış gibi "ne vardı oğlum?" diye soruyor. onlar da komutanın bir evrakı imzalatmak üzere kendisine gönderdiğini söylüyorlar.

peki diyor komutan, askerler yanına gidip evrağı imzalatıyorlar ve işlerini yapmış olmanın sevinciyle çıkıp gidiyorlar.

komutan bize dönüp : "evet nerde kalmıştık, bazıları askeriyede mantık yoktur der. kim bunu söylüyorsa haltetmiştir" filan diye derse devam ediyor .

yaşanmış bir olay.. benim başka bir şey söylememe gerek var mı?
  • goruntunun gercekten daha onemli oldugu mantiktir. bir isi yapmak degil de yapiyormus gibi gorunmek sanatidir. bu mantiga gore aslolan gorunmeyen ic yuz degil gorunen dis kaplamadir.
    -yatak carsaflarini pislik goturur ama her sabah bunlar jilet gibi duzenlidir.
    -giysiler yikanamaz ama temiz gorunur.
    -duzenli olsun diye temizlik malzemeleri de dahil butun malzemeler kucucuk kutulara veya torbalara sagliksiz bir sekilde zulalanir.
    -cogu zaman banyo yapilamaz ama sac sakal duzenli kesilir.
    -ayakkabilar her gun duzenli boyanir ama ici les gibidir, cogu askerin ayagi mantarlidir.
    -her askerin omzunda tufegi vardir, her hafta bakımı yapilir, ama atislarda yarisi ya tutukluk yapar veya nisangahi ayarsizdir.
    -bir cok dokumantasyon isi gerceklere ve gercekte yapilmasi gerekene uygun olarak gostermelik olarak yapilir.
    -her denetlemede rutbelilere daha iyi gorunmek icin gundelik temizlik ve duzenin disinda ekstra duzenlemeler yapilir.
  • erkek olmadığım için askerlik yaparken değil, sadece orduevlerinde rastlayabildiğim mantıksızlıklardır.
    koyulan mantık dışı kurallar, müşteri memnuniyetine yönelik olmayan bu kurumlarda, askerlerin asker yakınlarını bir ritüel halinde ve zevkle reddetmelerinden başka bir işe yaramaz.

mesela; 2 lira 60 kuruşa aldığım pizzanın üzerine alışkın olduğum üzere ketcap mayonez dökmek için askerden istediğimde öncelikle 10 saniye bekleme ve bakışma akabinde kendisinden gelen;
    - pizzanıza mı dökeceksiniz?
    sorusunun ardından yutulan [yok meyve suyuma dökecektim] cevabı ve bu matrak soruya verilen;
    - evet pizzama dökeceğim.
    normal cevabının akabinde 10 saniyelik bir bekleme ve bakışma daha. ardından patlayan günün cevabı;
    - pizzaya ketçap mayonez dökmek yasak hanfendi!
    ve askerin bakışmaktan kaçınarak sıvışması akabinde 10 dk. kendi kendine söylenme.

patates kızartmasına ve hamburgere k.m. dökmeyi serbest bırakıp, pizza üzerine dökmeyi yasaklayan ilginç sosyal tesis komutanı sana sesleniyorum;
    "allah mustahakini versin"

(bkz: baska da bisey demiyorum)

(bkz: her yiyecege ketcap mayonez dokmek)
  • yıllardır o yada bu şekilde, ucundan köşesinden bazı olayları tutup, ne kadar önemli bir mevkide görev yaptıklarını kafamıza [durmadan] çakmalarına neden olan mantıktır.
    ayrıca halihazırda sekizyüzbin eli silahlı asker bulundurmakla başlayan mantıktır.

özendikleri diğer avrupa ve nato üyesi ülkeler artık personeli savaş alanından mümkün olduğunca uzak tutacak teknolojiler peşinde koşarken bizdeki asker çokluğunun tabii ki mantığı tartışma konusudur. adamlar 1372737 km menzilli füzeler alıp şehirleri bombalarken bizimkiler askerleri birbirlerine bağlayıp uçaktan atacaklar herhalde.
    yahu hani modernize etme, teknolojik olma?
    her gün kabaca 800 000*kişinin ne kadar masrafı olur? bir gün için hesaplayıp bakalım.
    bu nasıl bir mantıktır?

savaş oldu/olacak/olabilir diye tetikte bekleyip kime korku salıyorsunuz ki, vatandaştan başka?
    gerçi yıllardır yaptıklarının bundan pek bir farkı yok.
    milletçe korkuyoruz, ölesiye hemde. belli etmiyoruz sadece. en ufak bir anayasal değişiklikte bizim darbe çığırtkanlarımız öne çıkıyor. aman darbe olmasın. askerin kafası atmasın.
    kayış atar sonra bir darbe yapar mazallah.
    len onlarda vatandaşın çocukları değil miydi?
    ne bu korku?
    kim soktu bu korkuyu içimize?
    darbe sonrası gelen zoraki cumhurbaşkanlarımız mı?
    yoksa darbelerle demokrasi getiren büyük adamlarımız mı?

her sene açılan milyar dolarlık uçak, füze ve helikopter, olmadı modernizasyon ihaleleri neden yapılıyor o halde? nereye gidiyor bu paralar, milyar dolarlar kimleri zengin ediyor? hangi ülkeyle aramıza sıcak akıntılar sokuyor.

muhakkak bir mantığı vardır. ama bize yansıtılan asker mantığıdır işte.

ayrıca bu mantık çok süper, ultra, dehşet bir mantık demek ki,sorgulamadan her an savaşa gire[bile]cek kadar askeriyeyi el üstünde tutuyoruz ve yıllardır bütçeden ne kadar aldıklarını öğrenemiyoruz.

neden medya hiç bir asker hakkında olumsuz haber yapamıyor?

kendine bağlı holdingleri zengin etmekten, halka ızdırap getirmekten başka ne yaptılarsa, hep bu mantıktan kaynaklanıyor nasılsa. şehitlerin cenazelerinde boy gösteren amcalar neden çıkıp arada bir halkı aydınlatmıyor da, durmadan cumhuriyet in yılmaz bekçileri gibi pozlar veriyor?
    adamlar bütün dediklerini yaptı işte. nerde bekçilerimiz?
    tebrik ederim.

ha gayret, az daha mantıklı olursak, orta asya daki en büyük güç olmamamız için hiç bir sebep yok. amerika nın bir piyonu olmaktan ne kadar ileri gidebiliriz orası da tartışılır. bakarsınız bir gün bize de asya nın jandarması ünvanı layık görülür.

profesyonel orduymuş, bence bu mantıkla zor be canlar.
    ayrıca militarizm nedir?
  • askerlerin savas alanindaki piyonlar olduklari dusunulur ise "harcanabilir" olmalari kacinilmazdir. insanin, kendini dolaysiz olarak ilgilendiren ve genelde politikaci atismalari yuzunden kaynaklanan savaslarda, strateji hatalari yuzunden caninini vermesini istemek zor olur. bu yuzden dusunceyi, mantigi yok etmelisiniz. iyi asker, dusunmeyen, mantik yurutmeyen askerdir. iyi komutan, askerin mantigini sekillendirebilen komutandir..

(bkz: murphy yasalari)
  • askerliği erteletmek için geçen şubeye gittim. beni askeri psikoloğa sevk etmeden önce 12 foto istediler. çektirdim, getirdim. 12'sine de mühür vurdular. 3 tanesi onlarda kaldı 9 tanesini bana doktora vermem için geri verdiler. gittim doktara, fotolara gerek yok kalsın sende dedi. raporu aldım, şubeye döndüm işlemler tamamlandı bana o aldıkları 3 fotoyu da geri verdiler. arkadaş ben bu fotoları niçin çektirdim? hadi alıp hemen geri verecektiniz bari damga vurmasaydınız de mi?
  • kural 1: ast ile üst arasında bir anlaşmazlık olursa, üst haklıdır...
    kural 2: üstün haksız olduğu durumlarda 1. kural geçerlidir...
    kural 3: haklı da haksız da hakidir... tek hakikat budur...

mantık? hak getire...
  • sivil hayatta başarıyla ulaşmak için ne kadar özgün fikirler bulmak ve farklı olmak gerekiyorsa askerlikte de tam tersine: mümkün mertebe herkes ne yapıyorsa onu yapmak, her daim arada kaynamak gerekir.
    her asker bir lemmingtir. (bkz: lemmings). hatta bazı ülke ordularında "oh no!" olayı da aynen vardır.

ne ağır ol basıl ne yavuz ol asıl sözü burada aynen geçerlidir.
hesabın var mı? giriş yap