şükela:  tümü | bugün
  • zeki okten'in unutulmaz filmlerinden biridir. kadir inanir ve selma güneri'nin basrolunu oynadigi bu film askerligi sirasinda bir kacakciyi vurup olduren, ancak askerden dondukten sonra vizdan azabindan kurtulamayan bir adamin hikayesini anlatir. cok sevdigim bir filmdir, zeki okten'in yuz aki filmlerinden biridir kanimca
  • 1974 yılında çekilen bu filmle 2002 yılında çekilen monsters ball adlı filmin konularındaki benzerlik gayet kayda değerdir.
  • ernest hemingway in bir hikayesi. 1. dünya savaşından sonra evine dönen genç adamın yalnızlık kokan hikayesidir. çok iyi yazılmış kısa bir öyküdür.
  • asıl muhteşem olacak olan dönüştür. en muhteşem, hakiki muhteşem, öz muhteşem...
  • vural pakel'e imzalı eserin senaryosu selim ileri'ye aittir. kadir inanır'ın sinemadaki ilk filmlerindendir. (bkz: kadir inanır/@wunsch vertrauen)
  • ali nin geri döndüğü taşra şehri denizli dir. kadının hademe olarak çalıştığı namık kemal ilkokulu hala eğitim öğretime devam etmekte ama etrafındaki kerpiç evler tamamen silinmiştir.
  • filmin müzikleri arasında haydar haydar'da vardır.
  • "benim oğlum eğri yolun fırsatını ganimet bilecek, devletten fermansız mal kaçıracak. satacak mıydı aracılık mı edecek bilinmez… alin teri dökmedinmiydi ekmeğin ağuludur, öğrenememiş ibrahim. insan insandan gün gelip hesap sorar" repliği ile akıllara kazınan bir yeşilçam başyapıtı...
  • kadir inanır'ın tartışmasız en güzel filmidir. hem kaliteli, hem naiftir. mütevazıdır. insanı başka alemlerde seyahate çıkartır, sosyal mesajları hiç rahatsız etmeden verir. kalitesi nisbetinde bir bilinirliğe sahip değildir.
    ilk seyrettiğimde filmin adını bile bilmiyordum. sonrasında uzun süre araştırdım ama adını sanını bulamadım. internet de bu kadar yaygın değildi o zamanlar. çok sonra tekrar karşıma çıktı televizyonda. çok mutlu oldum. daha sonra defalarca izledim. (bkz: yine olsa yine izlerim)