• öncelikle filmin anlatısı gerçek hikayelere dayanmaktadır. filmin yapımına ilham olan kişi gerçekte tv’ye çıkmadı, ameliyat olmadı ve hayatını kaybetti. film bu kişiye adanmıştır. “beni öldürmeyecek, ben kendi hastalığım yüzünden ölmeyeceğim, benim ölümüme sebep sizin hastalığınız olacak.” asma’nın bu cümlesiyle gerçekten ölümcül hatalıkların bile öldürmediği bedenleri cahil, geri kalmış, gelenekçi, yobaz insanların kafasındaki tümör öldürüyor. insan toplumsal bir varlık olduğundan mecburi toplumla iletişim içinde olacaktır. birey iş için, ulaşım için, en önemlisi iletişim için, yaşamak için toplumda ilişki kurmak zorundadır. eğer bireyin toplum içinde onanmayacak bir hastalığı bir anormalliği bir fiziksel kusuru varsa yahut geleneksel toplumun dışında bir rollün içindeyse birey bu nitelik yahut nicelik yüzünden toplumda korku içinde yaşıyor. bu bireylere normal insanın yaşantısını sağlayabilmek için kafadaki tümörün öldürülmesi gerekiyor bu yüzden film sonunda medya ile mısır’ın bu hatalığa karşı ön yargısını, gerici düşüncesini kırmaya çalışıyor. film hıv virüsünün neden olduğu aıds hastalığını asmaa’nın üzerinden anlatır. ayrıca gönüllü olarak aıds hastalığı kapan kendisini feda eden asma üzerinden mısır toplumunun aıds’e karşı bakışını, aıds’lilerin toplumdaki korkusunu anlatır. asmaa güçlü, inatçı, korkusunun üzerine gidebilen, hayata bağlı bir kadındır. asma’nın “korkmadan yaşamak” istiyorum deyişini unutmayın.
hesabın var mı? giriş yap