• ben 22 yasinda bir ev kiziyim. iyi de bir kismetim cikti, evlenmeyi dusunuyorum. yalniz aklima takilan birsey var, belki biraz daha beklersem, karsima daha iyi bir kismet cikacak. bu konuda beni
    aydinlatirsaniz sevinirim.

guzin abla: bu oldukca komplike bir problem. genc kizlik doneminizde toplam kaç kısmetiniz çıkacağı da en önemli değisken. diyelim ki cesitli faktorleri gozonune alarak size (eger hepsini reddederseniz) n ayri kisinin talip olacagini farzedelim. bu durumda,
    ilk talibinizin en iyisi olma ihtimali 1/n'dir, o yuzden ilk isteyene gitmeyin derim. ilk isteyeni reddeder, ondan sonra da ondan daha iyisini
    beklerseniz, cok buyuk bir ihtimalle (n-1/n) daha iyi bir secim yapmis olursunuz. problemin tam cozumu ise lagrange teukolsky denklemlerinin discrete cozumunu gerektiriyor, o da bugun bilinen tekniklerle maalesef imkansiz. bilimsel gelismeler inaniyoruz ki yakin bir gelecekte bu toplumsal yaraya da çare olacaktir. şimdilik özel durumlar icin bilgisayarda yaptigim simulasyonlardan elde edilen bir rule of thumb soyleyebilirim, ilk üçte biri reddet, sonra gelenler icinde reddedilenlerin hepsinden iyi olani kabul et. bir çok genc kızımızın zaten instinctive olarak buna benzer bir metod kullanmasi insan beyninin processing gücü hakkında düşündürücü....
  • (bkz: yarrak abla)
  • güzin ablaya yazilmis bir yazi.

canim ablacigim,
    haluk'la birbirimizi görür görmez asik olduk.. haluk hem yakisikli bir
    çocuk, hem de kirmizi bemeve'si var. beni ailesiyle tanistirmak için
    evine götürdü. fakat evde kimsecikler yoktu. "simdi gelirler, beklerken
    birer bardak kola içelim" dedi. haluk kendi kolasini içer içmez uyumaya
    basladi. o kadar itip kaktim ama uyanmadi. ablacim, sevdigim erkekte
    acaba hastalik mi var?.evlenmemde bir mani var mi? rumuz:bedriye

güzin ablanin cevabi:
    "benim sevgili yavrum,
    anan seni kadir gecesi dogurmus....."
  • kesinlikle inandırıcı olmamakla birlikte, aşmış güzin abla cevabı işte:

hanımkız:
    ben 38 yasinda, kimya ögretmeni bir genç bayanim. üç ay kadar önce kismetim açildi ve iyi niyetli bir gençle tanistim. geçen hafta da nisanlandik. mutluluktan uçuyordum ki dün laboratuarda korkunç bir sey kesfettim.nisanlimin bana aldigi yüzügü denemek için civaya attim ve maalesef yüzdü. halbuki saf altinin özgül agirligi civaninkinden fazla, yüzügün batmasi gerekirdi. demek bana aldigi yüzük saf altin degil, öyleyse sevgisi de saf olamaz.
    simdi ben bu civayi nisanlimin yemegine koyup bu isi bitirmeyi düsünüyorum, ne dersiniz?

güzin abla:
    arsimet'in hayatiniza her yönüyle vakif oldugu anlasiliyor. yalniz yüzey gerilimini hesaba katmamissiniz, civanin yüzey gerilimi suyunkinden çokdaha fazladir, böylece kendinden agir cisimleri de kaldirabilir, çünkü o cisim batarken ortaya çikartacagi yüzey için harcamasi gereken enerji, kendi potansiyel enerjisinden fazla olabilir.
    ayrica civanin saf olmama ihtimali de var, o yüzden ani kararlar vermeyin derim.
hesabın var mı? giriş yap