şükela:  tümü | bugün
 • kısaca astsubay, bilinen adıyla assubay. neticede çavuştur hepsi.
 • seferberlik ya da savaş halinde zamanında askerliğini kısa dönem olarak yapmış olan üniversite mezunlarının tekrar çağrıldığında alacağı rütbe.

  askerliğini yedek subay olarak yapanlar ise teğmen olarak dönüyor...
 • 20'li yaşların başında olan varlıkların içinde o kadar kasıntı olanları vardır ki kıdemli başçavuşlar halt etmiştir yanında. haa iyileri yok mudur? vardır tabi ki, çok kral olanları da vardır ama çoğunluğu beş para etmez maalesef.
 • şu anda yeni göreve başlayanları aşağı yukarı 90 doğumlu olup,son derece çekilmez olan kişilerdir.bir yandan hala mesleklerinin yüceliğinden bahsedip,zaman geçtikçe vatan,millet,sakarya sövmeye başlayan,intihara meyilli tipler haline gelirler.nereden bu işe girdiklerini sorgulamaya başlayıp,sayısal lotodan 90,000 tl tutturmanın hayalini kurarlar istifa edebilmek için...bu işe aile ısrarıyla girmişler ise başka,kendi istekleriyle girmişler ise daha başka türlü başlarını taşlara vurular.

  birde en önemli özellikleri çoğunun çavuş kelimesini kullanmamasıdır. " astsubay falan filan " şeklinde tekmil verirler.lakin bu durum çavuş olup tokatlanmayacakları anlamına gelmiyor maalesef.vaziyetleri bir yerde acınası bir durumdur ne yazık ki!
 • bunlardan birinin hayellerinin yıkıldığına şahit olmuşluğum vardır. ilk görev yeri olarak tam bir sürgün yeri olan dış karakolumuza verilen astsubay çavuşu almaya gittik ilçe jandarmaya. benim yaşım 25, jandarma ulaştırma erim o ise 20 yaşında bir astsubay çavuş yol boyunca bana sert yapıyordu ama ilçeden uzaklaştıkca manzara ürkütmüş oldu galiba muhabbete başladık karakol hakkında bişeyler soruyordu, tabi pek iç açıcı şeyler duyamıyordu. ve nihayet karakola giriş yaptığımızda ağzından vay ananı avradını gibisinden bişeyler döküldü. çünkü en iyi ihtimalle hayatının baharından 2 senesini buraya harcayacaktı. etrafta dağ taş kayadan başka bişey yoktu halbuki o bambaşka hayaller kuruyormuş şehir merkezinde bir birlikte görev yapıp akşamları orduevlerinde çay içmeyi düşlüyormuş hep... o an resmen acıdım genç astsubaya üstelik uzun dönem askerlik yapan birisi olarak, sonuçta ben 90 gün sonra memleketimde olacaktım o ise ömrünü hep başka şehirlerde başka karakollarda sürdürecekti. en son aldığım habere göre şırnak jandarma özel harekata tayini çıkmış.

  ekşi sözlüğü takip eden birisi olduğu için eminim bu satırları da okuyacak ve la bu ben miyim yoksa diyecek, evet sensin turgut astsubayım !
 • tank komutanı olabilirler