şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu nasıl bir şey bilen var mı? sevmeyebilirmişiz ama saygı göstermek zorundaymışız. o yüzden bu konuda mümkün olduğunca geniş kapsamlı bilgi edinmek istiyorum. tam olarak nasıl saygı göstermemiz gerekiyor?
 • (bkz: orospu çocukluğu yapmayarak)

  en basit örneği, ''dilimizi elimizden aldı bir gecede cahil kaldık'' gibi saçma bir argümanı savunmayacaksın. yıkılmış, her tarafı parsellenmiş, sırf dindaşız diye arapça konuşulan bir osmanlı'ya en gerekli şey her alanda reformdu. atatürk'de bunu başarıyla gerçekleşti. haliyle bazı arap dölleri kuduruyor. ha bu arada ne kadar inkar da etseniz araplar savaş geldiğinde bize ihanet etmiştir.
 • her türkiye cumhuriyeti vatandaşının görevidir.

  kurtarıcısına, var edicisine, özgürleştiricisine saygı duymayan ve göstermeyen insan dünyanın en vefasız, en hayasız, en vicdansız insanıdır !!!
 • "bunu anana ve babana sorman lazım" diye cevap verilecek başlıktır.

  bu yaşa gelip, atatürk'ü bırak herhangi birine saygı duymayı öğrenemediysen bizim yapacağımız birşey yok.
 • gösterme faliyeti ile ilgili bir durum, duygu durumu kontrolü talep edilmiyor sanıyorum.

  (bkz: showing respect)

  yani atatürkü sev, saygı duy değil de sevenlerini üzecek faaliyetlerde bulunmayın talebi bu.

  ya işin özü şu, eğer atatürkü seven insanlarla iyi geçinmek istiyorsan saygı göstermen gerekiyor.
  aynısı peygamberler için veya herhangi birisi için de geçerli, mesela slayer sevenlerle iyi geçinmek istiyorsan slayer'a saygısızlık yapmak doğru bir tercih değil ama slayer dinlemeyebilirsin.

  atatürk'e özel bir durum yok.

  edit: aslında atatürk'e olan özel bir durum var, o da atatürkü seven kişilerin zor kullanarak saygı gösterilmesi için yasalar çıkarmış olmaları. benzeri dinler için de var, blasphemy yasaları ile benzer şekilde güç kullanılarak saygı gösterilmesini sağlamak oldukça yaygın bir şey. tabi k hoş değil, zira slayer severleri mesela kimse korumuyor.
 • koskoca 1 asırda atatürk'ü anlamayan birine 1 başlıkta ne anlatılır ki?