şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: karikateist)
 • ateizme inanmak deyimini kullanan müslüman kardeşlerim; öncelikle ateizme inanmak nedir yahu?
  ikinci olarak ise böyle bir durum tabii ki yok, daha zeki falan olunmuyor yani. öte yandan öyle ha deyince de atesit olunmaz. (dur bi zekamı optimize edeyim)

  not: allaha inanıyorum.
 • yanlış bir önermedir, doğrusu daha zeki olunca ateist olunur.
 • bir kere tanrının var olmadığını kabullenerek zihnindeki en büyük tabuyu yıkmış, bundan sonra hayatta karşılaşacağı her olguya aynı şüpheyle yaklaşacak ve her şeyi sorgulayacak olduğundan, sandığı şeyde haklılık payı olabilecek tiptir.
 • bir dönem ateist olmayı düşünmüş, nedense daha sonra vazgeçmiş ve kaldığı ikilemin acısını da ateizme bok atmakta bulmuş yazarlardır.
 • öncelikle henüz ateist olmamış olan tiptir.
  çünkü daha düşünme aşamasındadır.
  ama düşünme aşamasına gelmesi bile bir zeka gelişimidir.
  onu bile yapamayıp başkalarının düşüncelerinden damlayanlarla yetinenlerin bok atmaması gerekir.
  adam en azından düşünmeye başlamış yani onu eleştirenden fersah fersah ileridedir.
 • daha zeki olduğu için ateist olmuş tipin bizzat kendisidir.
 • makul bir tarafı olan tiptir.
  genel kabule göre zihni çalıştırmak zekayı geliştirir. bu makul bir kabuldür.
  sorgulayan insanın zihni çalışır.
  bu durumda x sorgulayan insansa zekâsı gelişir.

  peki ateist sorgulayan insan mıdır? genellersek, aileden veya toplumdan gelen alışkanlıkla bir dine mensupken ateizmi seçen insan sorgulayan insandır.
  bu durumda ateizmi seçen insan aynı zamanda zekâsı gelişen insandır.

  peki ateist olmayan sorgulayan insan mıdır? genellersek, aileden veya toplumdan gelen alışkanlıkla bir dine mensup olmayı sürdüren insan büyük olasılıkla sorgulamıyordur. ateist olmayanların çoğunun bu gruba dahil olduğu varsayılabilir.
  bu durumda ateist olmayanın zekâsı gelişmiyordur.

  daha tutarlı olmak gerekirse, sorgulamak iyidir. bir çok sağlıklı sorgulamanın sonucu ateizme varır, ancak bir o kadar çok sağlıklı sorgulamanın sonucu da tanrının varlığına varır.
  şurası kesin ki hiç bir sağlıklı sorgulamanın sonucunda vahiy kavramının gerçekçi olduğuna varılamaz.
 • varlığı inkar edilemez tiptir.

  her düşünce grubunda olduğu gibi ateizmi de kendisini bir üst sosyal sınıfa taşımak için kullanan insanlar yok değil. üniversitede kızların saçlarını kızıl yapması, erkeklerin saç uzatması gibi bir şey. bir sınıfa ait olmak, çok entellektüel ve zekiyim demek için bir araç... kendi başına okumadan, araştırmadan, dini kitapları incelemeden, karşıt görüşlerin kaynağını kendi düşünce süzgecinden geçirmeden benimsediğinde cübbeli ahmet hocanın müritlerinden ne farkı kalıyor bilmiyorum. bütün gün nihat hatipoğlu dinleyince "dindar" oldum sanan fakat bahsettiği öğretilerin temelinin neye dayandığı hakkında hiçbir bilgisi olmayan adam neyse, "allah yoktur" diyince atesit oldu sanan adam da odur.

  ateizmde kişinin bireysel mantığın her şeyin üzerinde olmalı. mantık, zeka, düşünme yetisi tanrısal bir güç... önce neyi eleştirdiğini bilmelisin ki sonra hüküm getirebil, hatta tüm dini kitapları oku; felsefe ile ilgilen - araştır - sorgula. sadece "çünkü çok saçma" diyip neden saçma olduğunu dahi açıklayamıyorsan, kusura bakma ama özentilikten başka bir şey değil bu yaptığın.