şükela:  tümü | bugün
  • gerçekten merak ettiğim sorulardır. baştan belirteyim, amacım ateistleri inandırmak falan değil. kendileriyle hiçbir sorunum da yok. sadece daha önce herhangi bir soru ya da fikir karşısında; "acaba?" deyip kendilerini sorguladıkları bir an olmuş mudur? yani tanrı'nın yokluğu konusunda emin iken o an şüpheye düştüğü bir durum meydana gelmiş midir? geldiyse nedir?

edit: başlığım bazı yazarlar tarafından "ateisti ateist olmaya iten soru" şeklinde algılanmış. sorum şu idi:"ateisti bir an için ateistliğinden şüpheye düşüren soru".

edit2: kimseyi inandırmaya ya da inancından döndürmeye çalışmam. herkes neye isterse ona inanır ya da inanmaz. ben insanları sadece bir konuda ayırırım: sorgulayanlar ve sorgulamayanlar...

edit3: "çoğu yazar" ifadesi "bazı yazarlar" olarak düzeltildi.
  • acaba diye diye, sorgulaya sorgulaya ateist olunuyor zaten yazar dostum.
  • ya varsa? doğru söyleyin lan; inceden bir tırsıyorsunuz bu sual aklınıza geldikçe.
  • olmayan soru, hiçbir ateist şüpheye düşmez. şüpheye düşüyorsa söz konusu kişi ateist değildir.

zorunlu edit ; ateist kişi bilimsel veriler ve gözlemlere değer verir, mistik konularla hiç bir şart altında ilgilenmezler.
  • ateist şüpheye düşmez, şüphecilik ile ateist olur zaten. inanmamak için sorgulayan inanmaz zaten odaklandığı yer vardır, imanını artırmak isteyen artırır. neticede ateistler yönlü olarak değil sıfır noktasında sorgular ve dinleri kusurlu olarak değil gerekçe-sebep-sonuç üçleminde ele aldığında ateizme düşmez.
  • ateist olup olmadığımdan emin değilim tabi ki başka bir gezegendeki uzaylılar tarafından deney amacıyla bu dünyayı istila etmiş olabiliriz ya da tüm evren bir simülasyon olabilir hiç bir şeyden emin değilim ama sizin inandığınız gibi ya da yeryüzündeki mevcut inançların tasvir ettiği gibi bir tanrı'nın olmadığına eminim.
  • merak edile edile ki şüpheye düşerek ve şüpheler ile merak ateşi harlandıkça bilgilenim gereksinimi artar ve sonuç aydınlanma ile ortaya çıkar.
  • ben deistim ama kafamı bulandıran, kuran'da geçen bir ayet var.
    o da şu; "ben sizlere atları, develeri, gemileri binip üstüne bir yerden bir başka yere rahat gitmeniz için nasip ettim.şimdi söylesem bile sizin anlamayacağınız bir çok aleti ve vasıtayı sizden sonra gelecek insanlara nasip ettim."

yani o zamanın insanına arabayı, uçağı, treni anlatsan anlamayacağını gösteriyor bu ayette.peki din yalansa, ileride bu aletlerin, vasıtaların olacağını nereden tahmin edebiliyor?

edit 1 : nahl suresi 8.ayet.her mealde farklı.zaten sorun burada.bu neden tek bir ağızdan tercüme edilmez.

edit 2 : yasin suresi 42. ayet.

edit 3 : mesaj atan suserlerin bir çoğunun söylediği şu "500 sene sonra, yeni teknolojik şeyleri bugünden bilmek mucize mi? bu kadar zor birşey değil tahmin etmek" gibi laflar sarf ediyorlar ve hakaret ediyorlar.
    ama o beyinleri şunu almıyor; teknoloji şimdi var.ama o zaman yoktu.teknoloji varken, teknolojik ürünlerin evrimlerini tahmin etmek zor değil.
    ama at, deve, ahşap gemilerden başka hiçbir şey yokken nasıl ilerideki teknolojik ürünleri tahmin edebilir diyorum, en azından fikrimi sunuyorum, ama küfür yiyorum.
    harbi burası inci sözlük ergeni dolu.küfürsüz tartışamıyor musunuz siz?
  • cinlere inanıyor musun?
  • olm bu sünnilik ne layn??
    kuran'ı insanlar yazdıysa peygamberin sünnetini niye eklememişler!?
    e mekkeli müşrikler de allah'a inanıyoo!?sorun neydi ki?