• en güzel coverlarından birisini keşfettiğim stromae şarkısı.
    oh sodade; sadadi di nha cesaria!
  • stromae'nin cesaria evora'nın ölümü sonrası yaptığı harika bir parça. bu şarkının türkçe sözleri de benden olsun. yalnız; şarkı şu an çalma listemde devamlı dönüp duruyor, umarım sözlerindeki o duyguyu paul'ün söylerkenki tınısında olduğu gibi tam olarak verebilirim.*

evora, evora
    evora, evora
    evora, evora
    evora, evora

sesindeki romun kokusu başımı döndürüyor
    dans ediyorum aynı parmak ucundaki sigaraların gibi.
    pek hareketli biri değilsin biliyorum, ama bu sessizlik neden?
    aramızda kilometreler olması mı bizi ayıran?

evora, evora...
    beni artık sevmiyor musun ne?
    evora, evora...
    bunca yıl sonra,
    evora, evora...
    kaybedilmiş bir şey mi ya da ne?
    evora , evora...
    seni geri getireceğim, buna eminim.

(biliyorum yapacağım, göreceksin.
    göreceksin, göreceksin...)

gözlerimizin ilk nerede buluştuğunu hatırlıyor musun?
    gözlerin başka hiç kimseye bir anlam ifade etmezken,
    başkalarına çok çirkin gelirken,
    belki ben çok aptalım...
    fakat ben,
    seni nasıl dinlemem gerektiğini biliyordum.

evora, evora...
    evora, evora...
    bunca yıl sonra,
    evora, evora...
    evora , evora...

göreceksin, göreceksin, göreceksin...)

selam cesaria,

senin yalınayak gittiğin güzergaha; yalın olmana ve yalın oluşuna,
    şapka çıkarıyorum.
    yalınayak diva kalacak,
    hayatta ve de ölümde cesaria.
    teşekkürler. teşekkür ediyoruz sana,
    milyonlarca askeri ülken için kendine getirttin,
    bundan dolayı kendine iyi bak.
    cesaria,
    bizi gerçekten kandırmıştın, herkes kaybolup gittiğini zannetmişti.
    ama sen geri döndün.

kutsal cesaria,

tüm bu şişelerce rom'a rağmen
    ne güzel bir tevazu dersi bu,
    bizi saygınlığa ulaştırdın.

evora, evora...
    evora, evora...
    bunca yıl sonra,
    evora, evora...
    evora , evora...

göreceksin, göreceksin, göreceksin...)
  • maestro'nun (bkz: stromae) binbir renkli sesinin dalgalanarak, öldükten sonra bile güzel anilarin parcasi olunabilecegini kaniti olan saheser niteliginde piece of art! öldükten sonra bile bu güzel gülümsemelerin danslarin bir parcasi olabilmek dilegiyle.
  • bu şarkı ve klibi kadar güzel az şey var. mutluluk, hüzün, vs hayatta her şey karışıkken bu kadar basit bir anlatım olamaz. huzurevi'nde amatör kamerayla klip çeken stromae'yi bu yüzden seviyorum.

haydi şimdi hep birlikte, evora evora.
  • şansa denk geldiğim, günümü şenlendiren, müziğinde sözlerine, videosuna, altmetnine kadar çok mutlu bir şarkı. ofis sıkıcılığından sıyrılıp seke seke dans ettirme potansiyeli var. *

hail cesaria...
  • en güzel icralarından biri, amerika'da bir kamyonet arkasında yapılan şu versiyonu sanırım.

"america, united states of america, barack obama, madonna" -stromae
  • hikayesiyle insanı büyüleyen stromae şarkısı..

bu çocuk hiç ölmesin hep şarkı yapsın.
  • sözleriyle ve klibiyle kendine aşık eden stromae şarkısı.

klip yayınlanmadan önce, feci derecede sıcak bir granada akşamında tanıştığım bu tatlı kadını, onun arkadaşımla flört edişini, güzelliğimi onunki kadar uzun süre koruyabilmem için uykuma dikkat etmemi ve erkekleri ciddiye almamamı ama yine de aşık olmamı tavsiye edişini hatırlatıyor.*

klibin de bu tatlı kadının da anımsattıkları, hissettirdikleri benim için benzer. yaşamı hatırlatıyor. keyif almak, mutlu olmak, ve küçük(!) izler bırakmak.

stromae'nin de şu versiyonda son 20 saniyedeki hali ile gördüğüm en samimi, komik ve rahat sanatçılardan biri olduğuna eminim.
  • rom buharından bir harenin içinde native olmadığın bir dilde dans edebilme gücü veren şarkı.

"evora, evora, tu ne m'aimes plus ou quoi ? "

bir röportajında şunları söylüyordu stromae:

"radyocu: ...these are very deep subjects that are orphan and... but song about pop songs. so you're covering a pretty bright range of emotions and expressions and i'd love to know like what is the motivation for that for you, you can be just singing about love and good times and ...

stromae: and having fun?

(gülüşmeler)

stromae: i don't know, it's just difficult for me, and it's obvious, actually it's obvious for me to talk about something you know who decided you count talk about something bit sad or melancholy or whatever on dance track on a pop song. you just that yeah i feel like this. cause maybe i used to listen to this kind of music because of people like buena vista social club, cesaria evora. it's like you know those kind of dance track but at the same time melancholy track. and i think that exactly how life is you know cause you know it's not about only having fun or only about sadness. it's just both at the same time. i used to compose like this.

...

stromae: i was talking about cesaria evora. let's talk about her. this track is tribute to her.

...

stromae: you don't even understand one word!

radyocu: no, doesn't matter.

stromae: it doesn't matter. you just crying when she was singing.

radyocu: this is true!

stromae: cesaria evora"

canına yandığım stromae.
  • çağımızın en güzel mersiyesi.

bazı dehşet rutin günlerden sonra, mesela aralıksız üç beş saat süren, zamana karşı göreceli bir yarışın olduğu, bir örnek, aynı türden işler içeren ve de dikkat gerektiren ama yaratıcılığı tartışmalı bir meşguliyetten sonra intihar etmemek zordur. böyle günlerin akşamında sokaklarda yürürken bir boşluk duygusuna kapılmamak ne mümkün! işte böyle günlerin sonunda ruhunuzu teskin edip yenileyecek şey, güzel bir duştan sonra ave cesaria'ya kulak kesilmek olur. sıcak bir iklimin insanlarının keyifle dans edişi, ölümü ve yaşamı en içten şekilde kutsaması. genç bir sanatçının hayranı olduğu bir efsaneye en güzel saygı duruşu. özgürlük duygusunun, eğer istenirse, hep yanı başımızda, çevremizdekilerle birlikte, sade, basit bir paylaşım içinde de duyumsanabileceğini öğretir gibi.
hesabın var mı? giriş yap